Burdur’un Gölhisar ilçesinde, emekli doktorun, bin kitapla başlayan sahaflık mesleği ve 15 bin kitaba ulaştı.
Gölhisar doğumlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan pratisyen doktor İbrahim Açıkalın (64) 30 yıllık hekimlik hayatının ardından, birikimi olan bin 500 kitabının bin 200’ünü sermaye yaparak sahaflığa başladı. 30 yıl kadar pratisyen hekimlik yaptıktan sonra, emeklilik hayatında kitaplarla geçirdiği vakti iş alanına taşıyan Açıkalın, "Evimde bin 500 kitap vardı. Bu kitapları ne yapacağımı düşünürken aklıma bu sahaflık işi geldi. Elimdeki değerli olan 200 kitabı ayırdıktan sonra, bin 300 kitapla sahaflık yapmaya başladım. Sahaflık, eski kitapların ikinci baharı. Geri dönüştürülmesi, yeniden kullanıma kazandırılması. Kitapların içindeki bilgiler güncellendiğini yitirse bile döneminde yazılan eserlerin en azından yazar açısından bakış açısına bakma noktasında, kitapları geleceğe taşıma için önemli bir vazife. Bu işe kitapların ömrünü uzatma olarak görüyorum. Ticari kazancı çok olmayan bir iş. Kitaplarla bir arada olmak beni mutlu ediyor. Onları izlemek bana keyif veriyor" dedi.
Yunanistan’ın İskeçe kentinde dünyaya gelen 77 yaşındaki Batı Trakya Türkü Cevdet Barışçı, öğretmenlik mesleğini hem ülkesinde hem de Türkiye’de yapamayınca 48 yıl önce Kocaeli’nin İzmit ilçesinde sahaf dükkanı açtı.
Bucak Küçük Sanayi Sitesi, yoğun yağış sonrası sular altında kaldı. Başkan Kemal Kasap, drenaj sorunları ve alınacak önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.
Burdur Dereboğazı ve Tek Çeşmeleri, yapılan ıslah çalışmaları ve temiz su numuneleri sonucunda yeniden kullanıma açıldı. Detaylar için tıklayın.
MAKÜ öğrencileri, TÜBİTAK destekli araştırma projeleriyle Türkiye çapında önemli başarılara imza attı. Lisans ve ön lisans programlarında kazandıkları derecelerle üniversitelerini gururlandırdılar.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite tercihi yapacak öğrencilere kapsamlı rehberlik hizmeti sunuyor. Detaylı bilgi için Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'ndeki tanıtım standını ziyaret edin.
Minik eller semaya kalktı, minik sesler ezanla birleşti. Diyanet Gençlik Merkezi'nin minik öğrencileri, ilk kez cemaatle Cuma namazı kıldı.
Yorumlar (0)