Antalya

Birçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların "göbek" adını verdiği "kuzugöbeği mantarı" toplanmaya başlandı.

Birçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen ve bölgede yaşayanların "göbek" adını verdiği "kuzugöbeği mantarı" toplanmaya başlandı. Toroslar'da yetişen ve diğer türlerine göre nadir bulunan, bölgedekiler için son yıllarda iyi bir gelir kaynağı haline gelen kuzugöbeği mantarı, kilogramı 550-600 liraya kadar alıcı buluyor.

Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplama işi nisan ayı ortasında başlıyor ve havaların yağışlı gitmesi durumunda mayıs ayı sonlarına kadar sürüyor. Kuzugöbeği mantarı sezonunun başlamasıyla vatandaşların genci yaşlısı mantarın toplanabileceği muhtemel alanlara akın ediyor.

Birçok derde deva

Bahar döneminde yoğun yağış alan Akseki'de ortaya çıkan kuzugöbeği mantarları vatandaşın gelir kapısı olmaya devam ediyor. Doğadan toplanan kuzugöbeği mantarlarının tazesi kilosu 600 liraya kadar giderken, kurutulmuşu ise bin 5 bin liraya kadar alıcı buluyor. Şifa kaynağı bitkiler arasında gösterilen, bağırsak ve mide hastalıklarında tedavi edici özellikte olduğu belirtilen kuzugöbeği mantarı nisan ve mayıs aylarında yağmurun ardından sedir, çam, köknar, meşe ağaçlarının dibinde yetişiyor.

Nisan ayında yağmurlar ile çıkmaya başlıyor

Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplayan Fatma Kara, kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını söyledi. Mantarın nisan ve mayıs aylarında toplandığını belirten Kara, “Toros Dağları’nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı olan bölgelerde çıkar. Sabah arkadaşlar ile birlikte dağlara çıkar kuzugöbeği aramaya gideriz. Bu çok zevkli bir şey. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabahtan akşama kadar saatlerce ağaçların dibini geziyoruz. Günlük ortalama bir iki kilogram mantar topluyoruz. Akseki’nin kuzugöbeğinin lezzetine doyum olmaz” dedi.

"Yağış olursa mayıs ayının sonuna kadar devam eder"

Kuzugöbeği mantarının toplamasının zevkinin bir başka olduğunu ifade eden Kara, “Kuzugöbeğini buldukça seviniyoruz. Genellikle her yıl topladığımız dağlardaki yerlere gidiyoruz. Bunun lezzeti bile bir başkadır. Yemeğini yapıyoruz. Kışın nohutla pişirmek için ise kurutuyoruz. Bu yıl havaların sıcak gitmesi sebebiyle kuzugöbeği erken çıktı. İnşallah havalar yağmurlu giderse mayıs ayı sonuna kadar kuzugöbeği toplamaya devam ederiz. Yağmur yağmazsa olmaz. Yağmur yağarsa ağaçların ve otların diplerinde çıkmaya devam eder” diye konuştu.

Mehmet Kara, kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını söyledi. Mantarın nisan ve mayıs aylarında toplandığını belirten Kara, "Toros Dağları'nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabahtan akşama kadar ağaçların dibini gezerek kuzugöbeği arıyoruz. Günlük ortalama bir iki kilogram kuzugöbeği mantarı topluyoruz. İnşallah havalar yağışlı gider ve kuzugöbeği çıkmaya devam eder. Yağmazsa sezon kapanır" dedi.

Aksekili vatandaşlardan Hüseyin Çatlı ise sabahın erken saatlerinde yüksek yerlere çıkarak kuzugöbeği mantarı aramaya gittiklerini, akşama kadar bazen bir kilo, bazen 2-3 kilo kuzugöbeği mantarı topladıklarını ve oldukça zahmetli olduğunu söyledi.

Birçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyorBirçok derde deva! Sezon açıldı! 5 bin liraya kadar alıcı buluyor

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Mardin'in doğal hediyesi! Asırlardır kullanılıyor! Bu dertlerin devası bunda
Yaşam

Mardin'in doğal hediyesi! Asırlardır kullanılıyor! Bu dertlerin devası bunda

Mardin'de asırlardır kullanılan üzerlik tohumu, geleneksel tütsüde nazardan ve haşerelerden koruma sağlarken, sabah aç karnına tüketildiğinde basura iyi geliyor. Faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmek, antioksidan etkiler göstermek ve saç sağlığını desteklemek de bulunuyor.

Kadın taksi şoförü, meslektaşlarından dert yandı! Bakın neler söyledi
Yaşam

Kadın taksi şoförü, meslektaşlarından dert yandı! Bakın neler söyledi

Antalya'da 2 çocuk annesi Hatice Çağar Mirasedeoğlu, 2 yıldır ticari taksi sürücülüğü yaptığı durakta erkek sürücülerin şiddetine maruz kaldı.

İzmit Millet Bahçesi Projesinde Yenileme Çalışmaları Hızla Sürüyor - Haberler
Bölgesel

İzmit Millet Bahçesi Projesinde Yenileme Çalışmaları Hızla Sürüyor - Haberler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit merkezde yer alan Kocaeli Fuarı’nın Millet Bahçesine dönüşümü için çalışmalarına devam ediyor.

DEVA Partisi aday tanıtım toplantısında Tarık Kurunç da tanıtıldı
Bölgesel

DEVA Partisi aday tanıtım toplantısında Tarık Kurunç da tanıtıldı

DEVA Partisi, 18 Şubat 2024'te Bilkent Otel'de düzenlenen Belediye Başkanları Tanıtım Toplantısı'nda Genel Başkan Ali Babacan'ın katılımıyla adaylarını tanıttı. Toplantıda Bucak Belediye Başkan Adayı Tarık Kurunç da tanıtıldı. Detaylar için tıklayın.

DEVA Partisi Bucak Belediye Başkan adayı Tarık Kurunç oldu
Bölgesel

DEVA Partisi Bucak Belediye Başkan adayı Tarık Kurunç oldu

DEVA Partisi, Burdur'un Bucak ilçesinde 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Tarık Kurunç'u belediye başkan adayı olarak gösterdi.

Reyhan şifa dağıtıyor
Yaşam

Reyhan şifa dağıtıyor

Bitkilerin Profesörü Aysun Bay Karabulut, 2500 yıldan beri Ortadoğu ve Akdeniz havzasında tıbbi amaçlarla ziraatı yapılan reyhanın insan sağlığında binbir deva özelliğinin bulunduğunu söyledi.