Boğaz kuruluğu neden olur, nasıl geçer? Boğazdaki kuruluğa ne iyi gelir?

Genellikle alkol ve sigara kullanan kişilerde daha fazla olan boğaz kuruluğu diğer kişilerde de görülebilir. Özellikle ani mevsim değişimleri hava geçişleri boğaz kuruluğuna yol açabilir.

Boğaz kuruluğu neden olur, nasıl geçer? Boğazdaki kuruluğa ne iyi gelir?

Beslenme tipi de bazı kişilerde boğazın kurumasına neden olur. Görüldüğü üzere boğaz kuruluğunun çok fazla ve çeşitli nedeni olabilir. Klimalar ve fazla sıcak ortamlarda boğaz kuruluğu oluşturabilmektedir. Dolayısıyla ortam şartları ve kişinin içinde bulunduğu şartlar boğazın kurumasının nedenleri arasında olabilir. Bunların dışında kronik rahatsızlıklar da boğazın kurumasına yol açar. Bunlar farenjit, reflü ve boğazla ilgili diğer hastalıklardır.

Eğer boğaz kuruluğu sürekli oluyorsa problemin ana kaynağının bulunması için mutlaka uzman bir doktorla görüşmekte fayda vardır. Örneğin; öğretmenler gibi çok fazla konuşması gereken mesleklerde çalışan kişilerde oluşan boğaz kuruluğu ılık bir şeyler içince geçmektedir. Buna karşılık bir hastalık sonucu oluşan boğaz kuruluğu bu kadar kolay geçmemektedir. Yine de geçmeyen boğaz kuruluğunda uzman hekimle görüşmekte fayda vardır.

Boğaz kuruluğu çoğunlukla ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Durumun ciddi olup olmaması aslında boğaz kuruluğunun nedenine bağlıdır. Özellikle nefes alışverişinde ve yutkunma esnasında hissedilen boğaz kuruluğu kişiye boğazına iğne batıyormuş hissi vermektedir. Kişinin bulunduğu ortamda nemin azalması ve havanın kuru olması boğaz kuruluğuna zemin hazırlamaktadır. Bu durum çoğunlukla kış mevsiminde daha fazla görülmektedir. Çünkü soğuk hava yüzünden kullanılan ısıtıcılar havadaki nemin azalmasına yol açar.

Bu durumda oda nemlendiricileri kullanmak alternatif bir çözümdür. Eğer yaşanılan şehrin havası genel olarak kuruysa da boğaz kuruluğu oluşması muhtemeldir. Yalnızca kış mevsiminde değil yaz mevsiminde de ortaya çıkabilen boğaz kuruluğu ileriki safhalarda nefes alışverişinin ve yutkunmanın zorlaşmasına neden olabilir. Hatta boğaz kuruluğu olan kişiler çok fazla öksürmekte, öksürük krizine bile girebilmektedir. Önemli olan boğaz kuruluğunun nedeninin tespit edilip hızlı bir şekilde önüne geçilmesidir. Bu içeriğimizde boğaz kuruluğu neden olur, nasıl geçer? Boğazdaki kuruluğa ne iyi gelir? Konularında ayrıntılı bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte boğaz kuruluğu hakkında tüm merak edilenler…

Boğaz Kuruluğu Neden Olur?

Boğaz kuruluğu neden olur? Sorusu çok fazla kişi tarafından sorulmaktadır. Genellikle boğazda sıvı ihtiyacının artması boğaz kuruluğuna yol açar. Ayrıca farenjit ve reflü gibi boğazla ilgili rahatsızlıkların da boğaz kuruluğuna yol açabileceği bilinmektedir. Kemoterapi ve ışın tedavisi gibi kanser tedavilerinde de hastalar boğaz kuruluğunda şikâyet etmektedir. Bunların dışında boğaz kuruluğu nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

Boğazla ilgili hastalıklar,
Beslenme şeklinin sağlıklı ve dengeli olmaması,
Katı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi ve sıvı alımının az olması,
Kuru ve nemsiz havaya maruz kalmak
Polenler, alerji ve hayvan tüyleri.

Boğaz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Boğaz kuruluğunun tedavisinin öncesinde nedeninin kesin olarak bilinmesi gerekmektedir. Çünkü eğer boğaz kuruluğu herhangi bir hastalık yüzünden oluşmuşsa o hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak sıradan gündelik yaşam alışkanlıkları yüzünden boğaz kuruluğu oluşmuşsa ve bu durumda boğaz kuruluğu nasıl geçer? Diye soruluyorsa çeşitli yöntemlerle bundan kurtulmak mümkündür. Öncelikle su tüketimi arttırılmalıdır. Ayrıca taze sebze meyve tüketilmeli, bulunulan ortam nemlendirilmeli, sigaradan uzak durulmalıdır.

Boğazdaki Kuruluğa Ne İyi Gelir?

Boğaz kuruluğuna ne iyi gelir? Sorusu çok fazla kişi tarafından sorulmaktadır. Öncelikle bol sıvı tüketilmeli ve bulunulan ortam nemli tutulmalıdır. Bunun dışında bitki çayları da faydalı olabilir.

Boğaz Kuruluğu Hangi Hastalığın Belirtisi?

Boğaz kuruluğu hangi hastalığın belirtisi? Diye soruyorsanız size farenjit, reflü, soğuk algınlığı, alerji ve grip gibi hastalıklar yanıtını verebiliriz.

Habertürk

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor
Bölgesel

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor

Burdur'un Bucak ilçesinde sıcaklıkların da yükselmesi ile birlikte yangınlarda artış göstermeye başladı. Detaylar burada...

Bucak Karapınar Köyünde yangın! 11 dekar alan kül oldu
Bölgesel

Bucak Karapınar Köyünde yangın! 11 dekar alan kül oldu

Burdur'un Bucak ilçesinde dün olduğu gibi bugün de yangın haberleri geliyor. Detaylar haberimizde...

BİM personel arıyor! Hemen başvurunuzu yapın
Eleman İlanı

BİM personel arıyor! Hemen başvurunuzu yapın

BİM, Döşemealtı 1 Bölge'de depo personeli, ehliyetli şoför ve yardımcı arıyor. İş başvurusu için gereken şartlar ve iletişim bilgileri. Hemen başvurun!

Bucak'ta motosiklet kazası! Motor sürücüsü yaralandı
Bölgesel

Bucak'ta motosiklet kazası! Motor sürücüsü yaralandı

Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Detaylar burada...

Burdur dikkat! Pompada verim düştü, depolarda su azaldı
Bölgesel

Burdur dikkat! Pompada verim düştü, depolarda su azaldı

Burdur'da İnsuyu Bölgesi'nde artan sulu tarım nedeniyle belediyeye ait su pompalarında verim düşüşü yaşandığı ve bu durumun şehirdeki içme suyu depolarında hızlı bir azalmaya neden olduğu belirtildi.

Bucak'ta araç yangını! Hızlı müdahale ile söndürüldü
Bölgesel

Bucak'ta araç yangını! Hızlı müdahale ile söndürüldü

Burdur'un Bucak ilçesinde çıkan araç yangını sonrasında ekipler seferber oldu. Detaylar burada...