Artvin

Borçka ilçesinde ayı saldırıları arıcının zararını arttırıyor

Artvin’in Borçka ilçesinde Kenan Merttürk’e ait arı kovanlarını ayı parçaladı. Merttürk, elektrikli çit dahil aldığı tüm önlemlere rağmen kovanlarını parçalayan ayıya "Helal olsun" diyerek ayı saldırılarına karşı çaresizliğini anlattı.

 Borçka ilçesinde ayı saldırıları arıcının zararını arttırıyor

ARTVİN (İHA) - Artvin’in Borçka ilçesinde Kenan Merttürk’e ait arı kovanlarını ayı parçaladı. Merttürk, elektrikli çit dahil aldığı tüm önlemlere rağmen kovanlarını parçalayan ayıya "Helal olsun" diyerek ayı saldırılarına karşı çaresizliğini anlattı.
Artvin’in Borçka ilçesinde yaşayan Kenan Merttürk kestane balı üretimi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıl ilçeye bağlı Düzköy köyünde bulunan kovanlarına ayı saldırmıştı. Merttürk, bu sefer bütün önlemini alarak arı kovanlarını aynı bölgeye yerleştirdi. Ayı, bu seferde elektrikli çitleri de geçerek kovanları parçalayarak balları yedi. Sabah saatlerinde bölgeye giden Merttürk, 25 kovanının da yine ayı tarafından parçalandığı ile karşılaştı. Ayıların kovanlarına saldırmasına alışan Merttürk, ayıya yediği ballar için "Helal olsun" dedi.
Daha önceleri de toplamda 4 kez kovanlarına ayının saldırdığını belirten Merttürk, 300 bin TL gibi bir zararının olduğunu ifade etti.

“Benim en iyi müşterim ayı oldu”
Kendisinin en iyi müşterisinin artık ayı olduğunu belirten Kenan Merttürk, “Burada kestane balı üretimi gerçekleştiriyorum ama nedense bu ayı benim peşimi bırakmıyor. Kaç sefer arılarımı yedi. Yukarı götürüyorum oraya geliyor. Buraya getirdim. Burada da peşimi bırakmadı. Sadece ben arıcılık yapmıyorum. Diğer arkadaşlara da gitmiyor. Ayı oğlu ayı bana kafayı taktı. Kestanenin açacağı tam dönemi ama maalesef bize saldırdı. Önlemimizi de aldık. Elektrikli çit çektik. Yanan sönen lambalarımız var. Hiçbir şekilde olmuyor. Benim balı herhalde çok sevdi. Benim en iyi müşterim ayı oldu. Beni bırakmıyor. 25 tane kovan bu seneki kaybım. Önceki seneleri saymıyorum. Kovan başı normalde bugün en az 15-20 kilo çıkardı. Ayı da nasibini alacak. O da alacağını aldı. Benim 4. kere kovanlarıma saldırıyorlar. Bu dördüncü oldu. Bugün benim maddi olarak en az 300 bin TL zararım var. Bu hayvana bir şey yapmıyoruz. İyi önlem alıyoruz. Onu da nasıl çözüyorsa en zaaf noktayı bulup bir şey yapıyor. Kaç kere önlem aldım. Elektrikli çite çarpılmış ama dışarı koşacağına içeri doğru koşmuş. Ben bundan vazgeçmiyorum. Bu arıyı seviyorum. Yine devam edeceğiz. Bu yöre arıcılığa uygun ama ayı konusunda daha iyi önlem almamız gerekiyor. Akıllı bir hayvan. Ona karşı bir şey üretiyorsun oda kendine göre bir şey üretiyor. Yedi, 'Helal olsun' diyeyim” şeklinde konuştu

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya'da boğulma olayı 2 turist hayatını kaybetti
Bölgesel

Antalya'da boğulma olayı 2 turist hayatını kaybetti

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yaklaşık birer saat arayla birbirine 300 metre uzaklıkta 2 turist boğularak hayatını kaybetti.

 Antalya'da kayıp çocuk 10 saat sonrası zabıta ekipleri tarafından bulundu
Bölgesel

Antalya'da kayıp çocuk 10 saat sonrası zabıta ekipleri tarafından bulundu

Antalya’nın Serik ilçesinde kaybolan 11 yaşındaki çocuk, 10 saat sonra Serik belediyesi zabıta ekipleri tarafından bulunarak, ailesine teslim edildi.

Kozan'da bir genç derede boğuldu
Bölgesel

Kozan'da bir genç derede boğuldu

Adana'nın Kozan ilçesinde bir genç, serinlemek için girdiği derede boğuldu.

Malatya'da fırtına kayısı bahçelerini tarumar etti! Kayısı üreticileri mağdur!
Yaşam

Malatya'da fırtına kayısı bahçelerini tarumar etti! Kayısı üreticileri mağdur!

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde şiddetli fırtına kayısı ağaçlarını kökünden söktü. Tonlarca kayısı zarar gördü. Üreticiler mağdur oldu. Detaylar burada...

Bucak'ta genç kızlardan haber alınamıyor!
Bölgesel

Bucak'ta genç kızlardan haber alınamıyor!

Burdur'un Bucak ilçesinde 15 yaşındaki kuzenlerden bayramın birinci gününden bu yana haber alınamıyor. Detaylar burada...

Ölüm sayısı arttı! Ölüm nedenlerinde o hastalık ilk sırada yer aldı
Yaşam

Ölüm sayısı arttı! Ölüm nedenlerinde o hastalık ilk sırada yer aldı

TÜİK'in açıkladığı 2023 yılı Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistiklerine göre, ölüm sayısı yüzde 4,1 artarak 525 bin 814 oldu. Ölümlerin yüzde 33,4'ü dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. Detaylar için tıklayın.