NİĞDE (İHA) - Niğde Valiliği, Ahiler Kalkınma Ajansı ve FOTON Fotoğraf Organizasyonları Derneği tarafından T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile Aladağlar-Bolkar Dağları Foto Safari Yarışması 6-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Niğde Aladağlar ve Bolkar Dağları bölgelerinde gerçekleştirilecek etkinlikle önemli dağcılık merkezlerinden biri olan Aladağlar Milli Parkı ve Bolkar Dağları’nın tabiat güzelliklerinin, zirvelerinin, yöresel değerlerinin yanı sıra bölgedeki heyecan verici aktivitelerin tanıtımına katkıda bulunulması hedefleniyor. Yapılacak etkinlikle, Aladağlar ve Bolkar Dağları’nın doğal güzellikleri, dağcılık, kuş ve yaban hayatı gözlemi gibi bölgesel dinamiklere dair görsel bir veri tabanı oluşturulmasına da imkan sağlayacak. Yarışmacılar Niğde sınırlarında belirlenen yarışma rotasında 6-8 Haziran 2024 tarihleri arasında çektikleri eserlerle yarışmaya başvuru yapabilecek. Usta Belgeselci ve Fotoğrafçı Çoşkun Aral ile fotoğrafçılar Mustafa Seven, Cem Kıvırcık, Osman Demirden, Tanin Helvacı ve Fatih Kızılkaya'nın jüri üyesi olduğu profesyonel ve amatör fotoğrafçıların katılacağı yarışmada cep telefonu ile çekilen fotoğraflar kabul edilmeyecek. 9 Haziran’da düzenlenecek törenle birinciye 25 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 15 bin TL ödül verilecek olan yarışmada mansiyon ve sergileme ödülü alan eserler de ödüllendirilecek.
Türkiye'nin önemli turizm bölgelerinden biri olan Niğde'nin Aladağlar ve Bolkar Dağları gibi doğa harikası güzelliklerini, derin kültürel geçmişini, heyecan verici aktivitelerin yanı sıra etkileyici yöresel özelliklerinin tanıtımına etkin katkıda bulunmayı, farklı illerden gelecek olan fotoğraf tutkunlarını buluşturarak iletişim ve etkileşim sağlamayı amaçlayan foto safariye son başvurular 30.05.2024 tarihinde yapılacak.
Kırşehir'de çalışmalarıyla sevilen fotoğraf sanatçısı Arif Çoban, 100 yıllık fotoğraf makinasıyla şehrin ve ülkenin kültürel tarihine ışık tuttu.
Van Gölü kıyısında 300 bitki türünün yetiştirildiği Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Geofit Bahçesi'nde düzenlenen "Gezi ve Fotoğraf Günleri" devam ediyor.
Fotoğraf sanatçılarından Yusuf Tuvi, Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi’ni ziyaret etti. TURFOT ve Görsel Kültür ve Fotoğraf Sanatı Derneği, ülkemizin önemli fotoğraf sanatçılarından Yusuf Tuvi’nin 50. Sanat Yılını da kutladı.
Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Aktütün Sınır Karakolu’na bölücü terör örgütü PKK tarafından 3 Ekim 2008 yılında düzenlenen hain saldırıda şehit olan 17 askerden biri olan Siirtli Davut İlbaş’ın annesi Dürrü İlbaş, şehidin fotoğraflarına bakıp hasret gidererek 15 yıldır acısının aynı günkü gibi yaşıyor.
Hakkari Valisi Ali Çelik, yağmurun ardından yıldırım ve şimşeklerin eşlik ettiği anları sosyal medya hesaplarında paylaştı.
Samsun Bölge Adliyesinde görevli Cumhuriyet Savcısı Vedat Soğukpınar aynı zamanda Türkiye’de bulunan 450 kuş türünden birçoğunu fotoğraflayan ve yaban hayattaki canlıların fotoğraflarını çeken bir yaban hayat fotoğrafçısı.
Yorumlar (0)