İstanbul

Bunları biliyor musunuz? İşte Kaktüs yetiştirmenin püf noktaları, faydaları ve zararları

Kaktüs yetiştirmeyi düşünüyorsanız, bu makale tam size göre! Kaktüslerin yetiştirilmesi, faydaları ve zararları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu makalede bulabilirsiniz.

Bunları biliyor musunuz? İşte Kaktüs yetiştirmenin püf noktaları, faydaları ve zararları

Evde çiçek yetiştirmeye kalktığımız zaman çoğumuz konuya sadece estetik olarak yaklaşsa da bazı mistik inanışlara göre yetiştirdiğimiz çiçeğin evin ve kişinin enerjisi üzerinde etkisi olduğu söyleniyor. Kaktüs bitkisinin evin havasını temizlediğine dair çeşitli söylentileri herkes duymuştur. Gelin Evde Kaktüs Yetiştirmek hakkındaki püf noktalarına, Kaktüs Faydaları ve Zararları konusuna birlikte bakalım.

Evde Kaktüs Yetiştirmek için püf noktalar

Dikenli ve bodur yapısıyla çok fazla sulama gerektirmeyen bu yüzden de evlerde çok kolay yetiştirilebilen kaktüs için evde güneş gören bir bölgeyi tercih etmekte fayda var. Evde Kaktüs Yetiştirmek konusunda ilk dikkat edeceğiniz şey güneş ışınları olmalı. Yeterli güneş ışını görmeyen kaktüslerin rengi solar, süngerleşmeye başlar, içine çöker ve ölür.

Evde Kaktüs Yetiştirmek konusundaki ikinci önemli husus da şüphesiz sulama. Bu konu güneş ışınlarına göre daha basit bir konu çünkü kaktüsün toprağı genellikle kuru kalmalıdır. Toprağın üzeri kuru görünüyorsa bile kök kısımları ıslak olabilir bu yüzden kaktüslerinizi cam saksılara dikerseniz dibinin ıslak mı kuru mu olduğunu daha net görürsünüz. Dibini kontrol etmeden su vermeyin. Kaktüse fazla su verilirse yumuşar ve ölür.

Kaktüs Neye İyi Gelir?

Evet, gördüğünüz gibi evde kaktüs yetiştirmek oldukça zahmetsiz. Peki, Kaktüs Neye İyi Gelir? Kaktüsün Sağlığa Faydaları konusunda çeşitli söylentiler var. Bunların ne kadarının bilimsel çalışmalar sonucunda tespit edildiği bilinmiyor ama yine de hemen hepimizin Kaktüsün Faydaları ve Kaktüsün Zararları hakkında duyduğu bazı söylentilerden bahsedelim...

Kaktüsün Faydaları neler?

Kaktüsün Yararları arasında en sık anlatılan konu kaktüsün radyasyon emdiği bilgisidir. Bazı bitki uzmanları kaktüsün evinizde ya da işyerinizde teknolojik aletlerinizden yayılan radyasyonu emdiğini söylemektedir.

Kaktüsün Yararları konusunda bir diğer yaygın bilgi de kaktüsün diğer süs çiçeklerine oranla daha fazla oksijen ürettiği bilgisidir.

Eğer kaktüs bitkisini aslına uygun bakmayı becerirseniz evinizdeki negatif enerjiyi temizleyeceğine dair bir inanıştan da bahsedilir.

Kaktüs bitkisinin tüketilmesi durumunda da bazı faydaları olduğu söylenmektedir. Kaktüsün Sağlığa Faydaları arasında en bilineni vücuttaki kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürmesi, diyabet hastalığına iyi gelmesi konusudur.

Kaktüsün Zararları var mı?

Eğer yanlış ya da fazla tüketilirse elbette Kaktüsün Zararları da vardır. Kaktüs bitkisi yanlış tüketildiği durumlarda tahmin edildiğinden çok daha zararlı olabilmektedir.

Kaktüsün Zararlarından bazıları şöyle sıralanır:

Kan değerlerinin bozulması ve azalması,

Görme yetisinde aksaklıkları

Baş ağrısı

Kalpte ritim bozukluğu

Özellikle hamile kadınlar kaktüs tüketmemelidir. Ancak diğer kişiler de herhangi bir sebepten kaktüs bitkisinin yapraklarından ya da meyve kısmından tüketmeden önce mutlaka bir hekime sormalıdır.

Habertürk

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Evde kaktüs yetiştirmek isteyenler! İşte bakımı ve ipuçları
Yaşam

Evde kaktüs yetiştirmek isteyenler! İşte bakımı ve ipuçları

Evde Kaktüs bakımı hakkında bilmeniz gereken her şey! Kaktüs yetiştirmek isteyenler için adım adım rehber İşte Kaktüs yetiştirme ipuçları ve bakımla ilgili detaylar...

Kaktüs Meyvesi İbn-i Sina’nın Övdüğü Kaktüs Meyvesi Faydaları
Sağlık

Kaktüs Meyvesi İbn-i Sina’nın Övdüğü Kaktüs Meyvesi Faydaları

Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinde çok yetişir ama şehrimizde pazarı ve tüketme kültürü pek gelişmemiştir. Faydaları çoktur ve çok lezzetli bir meyvedir.

BİLEREK YAPTIM ,ÖLDÜRMEK İSTEDİM PİŞMAN DEĞİLİM
3. Sayfa

BİLEREK YAPTIM ,ÖLDÜRMEK İSTEDİM PİŞMAN DEĞİLİM

OLAY ANTALYDA YAŞANDI Olay, pazar günü, Kepez ilçesine bağlı Fabrikalar Mahallesi'ndeki Zübeyde Hanım Çocuk Yetiştirme Yurdu'nda meydana geldi.

BUCAKTA KENEVİR YETİŞTİRMEK İSTEYENLER
3. Sayfa

BUCAKTA KENEVİR YETİŞTİRMEK İSTEYENLER

Bucak Ziraat Odası Sosyal medya aracılığıyla yaptığı duyuruda Kenevir( Kendir) Yetiştirmeyi Düşünen Çiftçilerimiz 1.Nisan.2019 Tarihine Kadar Kaymakamlık Aracılığıyla İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne Başvurmaları Gerekmektedir... dedi

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Görevden Alındı Yeni Başkan Kim Olacak
Yaşam

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Görevden Alındı Yeni Başkan Kim Olacak

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda değişikliğe gidiliyor. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Coşkun Yıldırım görevinden alındı. İşte yeni başkan

Arjantinli futbolcu Lisandro Martinez'in sakatlandı
Spor

Arjantinli futbolcu Lisandro Martinez'in sakatlandı

Manchester United'da Lisandro Martinez sakatlandı