Burdur / Burdur

Burdur Belediyesi 2023 yılı tahmini bütçesi 725 Milyon TL

2 ana gündem, 2 ek gündem olmak üzere toplam 4 gündem maddesinin görüşüldüğü Burdur Belediye Meclisi Kasım ayı 2. oturumunda toplandı.

Burdur Belediyesi 2023 yılı tahmini bütçesi 725 Milyon TL

Burdur Belediye Meclisi Kasım ayı 2. oturumunda toplandı. 2 ana gündem, 2 ek gündem olmak üzere toplam 4 gündem maddesinin görüşüldüğü oturumda Burdur Belediyesi’nin 2023 yılı tahmini bütçesi de meclis üyelerinin oyları ile belirlendi. 2023 yılı tahmini bütçesi 725 Milyon TL oldu.

Burdur Belediye Meclisi Kasım ayının 2. oturumu için Halı Sarayı Meclis salonunda Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında toplandı.

Toplantıda Kasım ayının birinci oturumundan ikinci oturuma plan ve bütçe komisyonunca değerlendirilmek üzere havale edilen, ‘2023 mali yılı ve izleyen 2 yılın performans programının görüşülmesi’ ile ‘2023 yılı mali hazırlık bütçesi ve izleyen 2 yılın bütçe tahminlerinin görüşülmesi’ hususlarıyla birlikte 2 ek gündem maddesi görüşüldü.

Komisyon raporları Plan ve Bütçe Komisyonu Başkan Vekili Hamit Gören tarafından meclise sunulurken 2023 yılı performans programı ve bütçe sunumu Burdur Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden Ali Kırdıoğulları tarafından yapıldı.

Sunum ve bütçe raporlarının okunmasının ardından gündem maddeleri meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Gündem maddeleri oy çokluğu ile kabul edilirken Burdur Belediyesi’nin 2023 yılı hazırlık bütçesi 725 Milyon TL oldu. AK Partili belediye meclis üyeleri ve bağımsız meclis üyesi Mehmet Bülbül bütçe ile ilgili gündem maddelerinin oylamasında çekimser oy kullandı.

“DENGELİ BİR BÜTÇE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ, AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATIYORUZ”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bütçe ile ilgili yaptığı konuşmada; “Bütçenin bu yılki hesaplanan oranı 700 milyon TL’yi geçti. Maalesef gider kalemlerinin, maliyet artışlarının belediyemize yükünün farkındasınız. Eskiden mal alımları, araç alımlarıyla ilgili 6 haneli rakamlar telaffuz ederken şimdi 7 haneli rakamlar telaffuz etmek durumundayız. İhtiyaç, almak zorundayız. Bütçemizi de en etkin şekilde kullanmak zorundayız. Elbette kaynak arttırma konusunda çabamız devam ediyor. Ancak şöyle de bir sorunumuz var; kaynak toparlama konusunda, vatandaşın borcunu ödeme konusunda çok da gayretli olduğunu söyleyemem. Dışarıda vatandaştan 30 milyona yakın alacağımız var. Genellikle vergi ve su tüketim bedeli olarak bunu söyleyebiliriz. Sonuçta vatandaşımız bir hizmet alıyor ve bu hizmet alımları içerisinde en düşük maliyetle aldığı hizmet ve en elzem hizmet su tüketimi. Vatandaşlarımıza bir kez daha hatırlatmak isterim; vatandaşlarımız ne kadar çok borcuna sadık olursa belediyemiz o kadar çok hizmet edecektir. Bugün bu 30 milyon kasamızda olmuş olsa biz 10-20 milyon kredi için defalarca burada meclis kararı alıyoruz. Keşke tahsilatlar konusunda vatandaşlarımız bize yardımcı olsa da biz bunları hizmet olarak vatandaşlarımıza tekrar döndürsek. Ama baktığımızda bütçemizin yüzde 85 oranında gerçekleştiriyoruz. Yani bu yılda oralarda olacağını tahmin ediyorum. Dengeli bir bütçe yapmaya çalışıyoruz, ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Gereksiz borçlanma maliyeti faiziyle beraber olacağı için kılı kırk yarıp borçlanmaya özen gösteriyoruz. Alınan kararlar, bütçemiz Burdur Belediyemize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah önümüzdeki yıl ekonomik olarak eğer bir başka olumsuzluk yaşanmaz ise bütçemizi denk bir şekilde götürüp hizmetlerimizi sürdürmeyi arzuluyoruz. Çünkü sizlerde takdir edersiniz geçen sene Kasım ayında bütçeyi belirledik, gelir tahminlerimizi ve burada alacağımız harç ve diğer ücret ve tarifeleri belirledikten sonra önemli bir gelir kaybımız oldu. Gelir kaybı derken maliyetler arttığı için gelirlerimiz maliyetlerimizi karşılamadığı için bazı projelerde sıkıntı yaşadık, ertelemek zorunda kaldık. Çünkü yaklaşık maliyetler bizim tahminlerimizin çok çok üzerinde çıkmaya başladı. İnşallah bu yıl 2023 yılı içerisinde planladığımız, hesapladığımız işleri yapabiliriz. Bir yandan çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bir aksilik olmazsa 2 Aralık’ta belediyemizin belli bir zaman aralığı içerisinde yaptığı hizmetler ve hizmete giren tesislerin açılışını gerçekleştireceğiz. Tekrardan alınan kararlar hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

Burdur Belediye Meclisi 7 Aralık 2022 Çarşamba günü Halı Sarayı Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda toplanmak üzere sona erdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI/burduryenigün

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'da AK Parti'den depreme karşı 10 önlem önerisi
Bölgesel

Burdur'da AK Parti'den depreme karşı 10 önlem önerisi

Burdur Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Büyükkeleş'in Burdur belediye meclisinde başkanlığa sunduğu deprem tavsiyeleri oy birliği ile incelenmek ve detaylı görüşülmek üzere imar müdürlüğüne sevk edildi.

Maskeler bu defa farkındalık oluşturmak için maske takıldı
Bölgesel

Maskeler bu defa farkındalık oluşturmak için maske takıldı

Burdur Belediye Meclisi, Kasım ayı toplantısı için bugün toplandı. Toplantıda meclis üyeleri, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası dolayısıyla farkındalık oluşturmak için maske taktı.

Vatandaşa kış aylarında su indirimi müjdesi
Yerel Yönetim

Vatandaşa kış aylarında su indirimi müjdesi

Burdur Belediye Meclisi, Kasım ayı toplantısı için bugün toplandı. Mecliste alınan kararla kış aylarında su indirimi onaylandı.

Burdur Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi
Yerel Yönetim

Burdur Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi

Belediye Başkanvekili Ali Say başkanlığında Olağanüstü toplanan Burdur Belediye Meclisi Toplantısında 190 milyon TL’lik 2021 yılı bütçesi ve performans programı oy çokluğu ile kabul edildi.

Burdur'da Düğün Salonlarında İndirim
Bölgesel

Burdur'da Düğün Salonlarında İndirim

DÜĞÜN SALONLARINA COVİD-19 İNDİRİMİ

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS GRUBU “DEMOKRASİ GASP EDİLDİ”
Yerel Yönetim

AK PARTİ BELEDİYE MECLİS GRUBU “DEMOKRASİ GASP EDİLDİ”

Değerli basın mensupları BURDUR BELEDİYE MECLİSİNİN DEMOKRASİSİ GASP EDİLDİ .