Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Bucak ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı yapan 3 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin üzerinde ve kullandıkları araçta yapılan aramada, 1 adet altın sikke, 5 adet heykelcik, 4 adet yüzük, 6 adet broş ve 20 adet obje olmak üzere toplam 36 adet Roma dönemine ait tarihi eser ele geçirildi.
Ele geçirilen tarihi eserler, Bucak Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Gözaltına alınan 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Roma dönemine ait lahidin içerisinde 3 değil 4 küpün bulunduğu ortaya çıkarken, küplerde ise insan kemikleri olduğu belirtildi.
BURDUR’da bir çiftçi sürdüğü tarlasında Roma Dönemi eserlere rastladı.
Eskişehir’de tarihi eser bulmak için iş makinesiyle kaçak kazı yapan 10 şüpheli, jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyon sonucunda suçüstü yakalandı.
Afyonkarahisar’da arazisindeki taşları toplarken tarihi eser niteliği taşıyan 17 obje bulan şahıs bulduğu eserleri jandarmaya teslim etti.
Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bir şahsın üzerinde tarihi eser olduğu değerlendirilen 60 adet sikke, 1 adet yüzük, 2 adet kolye ucu ve 1 adet hayvan figürlü obje ele geçirildi.
Isparta'da jandarma ekiplerince tarihi eser kaçakçılığını önlemeye yönelik yapılan çalışmalarda 102 adet tarihi eser ele geçirilerek, 2 şahıs hakkında adli işlem başlatıldı.
Yorumlar (0)