Burdur

Burdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. Yıldönümü

Burdur'da Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 94. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Ata'ya Saygı Yürüyüşü, Çelenk Sunma Töreni, 'Atatürk'ün Sevdiği Türküler' dinletisi, 'Atatürk'ün Burdur Ziyareti' konulu konferans ve 'Atatürk Fotoğrafları ve Burdur Kitapları' sergisi ile anma programı gerçekleşti.

Burdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. Yıldönümü

ATATÜRK'ÜN BURDUR'A GELİŞİNİN 94. YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 94. yıl dönümü düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Ata'ya Saygı yürüyüşü ile başlayan törenler, Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen Çelenk Sunma Töreni ile devam etti.

Kutlama programları Kültür merkezinde gerçekleşen, Burdur Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri tarafından sunulan "Atatürk'ün Sevdiği Türküler" dinletisi, "Atatürk'ün Burdur Ziyareti' konulu konferans ve "Atatürk Fotoğrafları ve Burdur Kitapları" sergisinin gezilmesi ile son buldu.

Burdur Valisi Türker Öksüz, Çelenk Sunma Töreni'nde yaptığı konuşmada 6 Mart tarihinin İlimiz için, Burdurlular için çok büyük anlam taşıyan, önemli günlerin başında geldiğini belirtti.

"Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk'ün ülkemizin ortak değeri olduğunu vurgulayarak, O'na olan sevgimiz, her Türk vatandaşının kalbinde yerleşmiş ve asla yerinden oynatılamayacak bir sevgidir." diyerek törene katılanların "6 Mart Şeref Günü'nü" kutladı.

Burdur protokolünün ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen Ata'ya Saygı Yürüyüşü Çatalpınar Mevkiinden başlayarak Cumhuriyet Meydanında son buldu. Yürüyüş kortejini Cumhuriyet Meydanında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi folklör gösterisiyle karşıladı.

Spor Lisesi öğrencileri tarafından Vali Öksüz'e bayrağımızın takdim edilmesiyle devam eden törende, Valilik Makamı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı Çelenklerinin sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile birlikte bayrağımız göndere çekildi.

Burdur Anadolu Lisesi Öğrencisi İbrahim Esat Erdoğan tarafından Mustafa Kemal'i Düşünüyorum adlı şiiri okuması sonrası Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Vali Türker Öksüz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Cumhuriyet Meydanındaki programın son bölümünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 94. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği kros yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Öksüz ve protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

Vali Öksüz, çelenk sunma töreninde yaptığı konuşmada, "Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk milletinin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Burdur'u teşrifinin 94. Yıl dönümünde, şehrimizi onurlandırdığı bu anlamlı günde, sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bu vesileyle hepinizi en kalbi duygularımla, sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

6 MART ŞEREF GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çıkmış olduğu yurt gezilerinde, Anadolu'yu karış karış gezerek Kurtuluş Savaşı'nda destanlar yazan milletiyle buluşmuştur. Gerçekleştirdiği bu gezilerde malını, kanını, canını ortaya koymaktan çekinmeyen cefakâr Anadolu insanına şükranlarını sunarak, aynı zamanda vilayetlerin durumunu yerinde görmüş, savaşlarla yorgun düşen milletine moral vererek, gelecek için umut aşılamıştır.

1930 yılında İzmir'de kabul ettiği Burdur, Isparta ve Antalya heyetlerine verdiği ziyaret sözünü tutmak üzere yola çıkan Atatürk, 6 Mart 1930 perşembe günü öğleden sonra şehrimize teşrif etmiştir. Dönemin Burdur Valisi İbrahim Hazım Bey başkanlığındaki bir heyetin mihmandarlığında o yıllarda şehrimizin girişi kabul edilen Çatalpınar mevkiinde coşkulu tezahüratlar eşliğinde kalabalık bir halk topluğunca karşılanan Atatürk, bu içten karşılamaya mukabelede bulunmak için aracını durdurarak yolunu gözleyen Burdurluların hepsiyle tokalaşmıştır.

Teşrifin tanıklarınca ne soğuk ne de sıcak olarak nitelenen bir mart gününde ilk kez şehrimize ayak basan Gazi Mustafa Kemal, kendisine gösterilen teveccühten gayet memnun kalmış, "Bir gece de biz de kalmayacak mısınız Gazi Babamız?" şeklinde talepte bulunan Burdurluların isteklerine, Antalya dönüşünde Burdur'da konaklayacağı vaadinde bulunarak karşılık vermiştir.

Nitekim altı gün sonra tekrar Burdur'a gelen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Valilik ve Belediye ziyaretlerinde bulunmuştur. Ziyareti sırasında Konaklaması için yapılan köşkün okula çevrilmesi ricasında bulunan Mustafa Kemal ATATÜRK'ün bu isteği yerine getirilerek okula "Gazi Okulu" adı verilmiştir.

Her özel günün kendine has bir anlamı vardır. 6 Mart tarihi de İlimiz için Burdurlular için, çok büyük anlam taşıyan, bir kıymet, bir değer ifade eden önemli günlerin başında gelmektedir. Bu değeri hep birlikte bugün yaşamak ve paylaşmak üzere bir araya geldik.

Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin Banisi Atatürk bu ülkenin ortak değeridir. O'na olan sevgimiz, her Türk vatandaşının kalbinde yerleşmiş ve asla yerinden oynatılamayacak bir sevgidir. Bu itibarla, milletimizin ortak değerinin Burdur'u teşrifi elbette ki her türlü kutlamayı hak etmektedir. Bu ziyaret Burdurlular için her zaman ayrı bir kıvanç vesilesi olarak kutlanmaya devam edecektir.

Bu minvalde, Büyük Önder Atatürk'ün şehrimize geldiği ilk günün daima hatırlanması için Burdur Belediye Meclisi tarafından, 1972 yılında 6 Mart tarihi "Şeref Günü" olarak kabul edilmiştir.

Bu kabul Burdurluların Atatürk'e duydukları saygı ve sevginin tezahürü, Cumhuriyetimize olan bağlılığımızın güçlü bir simgesidir. Yarınlara daha sağlam adımlar atabilenler nereden geldiğinin bilincinde olanlardır. Bizce 6 Mart tarihi Atamızın şehrimizi ziyaretinin ötesinde birlik ve beraberliğimizin, müreffeh bir toplum olma yolundaki azim ve kararlılığımızın nişanesidir.

Bizlere düşen Büyük Önder Atatürk'ün mirasına sahip çıkarak, ülkemizi daha ileriye taşıma yolunda gayret sarf etmektir. Aydınlık yarınlara ulaşmak için her gün tazelenen bir azimle yol aldığımızı ve onun izinde yürümeye devam edeceğimizi belirtmek isterim. Sözlerimi nihayete erdirirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasını saygıyla selamlıyor, hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum" dedi.

Programlara başta Vali Türker Öksüz olmak üzere Milletvekili İzzet Akbulut, Garnizon Komutanı Tank Alb. Şengezer Şimşek, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı Yasin Özcan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Akalın, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, Şehit aileleri, gaziler, emniyet personeli, askeri personel, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Burdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. YıldönümüBurdur'da Ata'ya Coşkulu Kutlama! Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. Yıldönümü

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

MAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü Andı
Bölgesel

MAKÜ Tarih Bölümü Atatürk'ü Andı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından 6 Mart Atatürk'ün Burdur'a Gelişinin 94. Yıldönümü dolayısıyla program düzenlendi. Programda sergi açılışı ve "Atatürk'ün Yurt Gezileri ve Burdur'a Gelişi" konulu konferans yer aldı.

Atatürk’ün Burdur’a gelişinin 93. yıldönümünde törenli kutlama
Etkinlik

Atatürk’ün Burdur’a gelişinin 93. yıldönümünde törenli kutlama

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün 6 Mart 1930 yılında Burdur’a gelişinin 93. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle kutlandı.

Göker'den Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 93'ncü yıldönümü mesajı
Bölgesel

Göker'den Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 93'ncü yıldönümü mesajı

TBMM İdare Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Atatürk'ün Burdur'a gelişinin 93'ncü yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Atatürk'ü Burdur'da konuk etmenin gururu ve sevinci
Bölgesel

Atatürk'ü Burdur'da konuk etmenin gururu ve sevinci

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Burdur'a gelişinin 93. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Atatürk'ün Burdur ziyaretinin 93. yılı kutlanacak
Bölgesel

Atatürk'ün Burdur ziyaretinin 93. yılı kutlanacak

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 Mart'ta Burdur ziyaretinin ardından 93 sene geçti. 93. yıldönümünde Burdur'da program düzenlenecek.

Cizre'de Polis Teşkilatı'nın 179. Yıldönümü Kutlandı!
3. Sayfa

Cizre'de Polis Teşkilatı'nın 179. Yıldönümü Kutlandı!

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 179’uncu yıldönümü kutlandı.