Burdur / Burdur

Burdur'da belediyeye sürpriz 'kadın' başkan yardımcısı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Bir kadın arkadaşlarını belediye başkan yardımcısı olarak göreve getirdiklerini söyledi.

Burdur'da belediyeye sürpriz 'kadın' başkan yardımcısı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bir kadın arkadaşımızı, kadın kardeşimizi belediye başkan yardımcısı yaparak her alanda görev, yetki ve sorumluluğumuzu paylaşabildiğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın da katıldığı programda, belediye başkan yardımcılığı görevine bir kadının atamasının yapılacağını açıkladı. Başkan Ercengiz, Başkan Yardımcılığı görevine kimin geleceği konusunda detay vermedi.

Başkan Ercengiz programda yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Kadını özgürleştiren, kadının ekonomik gücüne, ekonomik bağımsızlığına katkı veren, kadının çocuğunu güvenle bırakabileceği kreşler, engelli yakını kadınlarımızın engelli yakınlarını bir şekilde devlet güvencesinde bakılabildiği alanlara gönül rahatlığı ile bırakıp sosyal yaşantısına dönebildiği projelerin aslında bizim açımızdan çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim. Anaerkil bir toplumdan ataerkil bir topluma evrildik. Erkeklerin daha görünür olduğu, kadınların bir şekilde kenara konulduğu ama gerektiğinde en iyi şekilde kullanıldığı bir Türkiye’yi yaşıyoruz. İki yıldır dünyanın başının belası olan Kovid-19 belasını Uğur Şahin ve Özlem Türeci adında iki Türk insan ortadan kaldırdı diyebiliriz. Özlem Türeci’nin eşiyle birlikte yaptığı bu bilimsel çalışmalar en az eşinin yaptıkları kadar kıymetliydi. Bir Türk kadını bunu başardı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te Kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiği günden bu yana kadının aslında sadece siyasette değil Türkiye’de her alanda kendini ispat ettiğini görebiliyoruz. Bakın iyi eğitimli insanların öğretmenlerine dönüp baktığınız zaman hep bir kadın eli vardır. Eğitim evde başlar, doğru bir anne, doğru bir çocuk eğitirse, o çocuk kötülüklere yanaşmaz. O çocuk doğru eğitilmiş olursa ileride vatanına, milletine, ailesine kısacası tüm insanlığa doğru hizmet edebilir. Bizler ataerkil yapıda analarımızı unuttuk. Hani Neşet Ertaş diyor ya ‘kadın insansa erkek insan oğlu’ bizler bir insana borçluyuz varlığımızı. Ademle Havva’dan bu yana biz bu hayatı paylaşmak zorunda olduğumuzun bilinciyle 2014’ten bu yana belediyecilik anlayışımızda gerek atamalarımız da mesai arkadaşlarımızda ve müdürlerimizde ve önümüzdeki günlerde bugünden sürprizimi herhalde burada açıklamamda bir mahsuru yok bir kadın arkadaşımızı, kadın kardeşimizi belediye başkan yardımcısı yaparak her alanda görev, yetki ve sorumluluğumuzu paylaşabildiğimizi ifade etmek istiyorum.

burduryenigün

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Belediyesi'nden Dünya Engelliler Gününde anlamlı 2 açılış
Etkinlik

Burdur Belediyesi'nden Dünya Engelliler Gününde anlamlı 2 açılış

Burdur Belediyesi ve Burdur Kent Konseyi iş birliği ile Engelsiz Kafe ve Engelli Danışma Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Başkan Ercengiz Engelli vatandaşlarla bir araya geldi
Etkinlik

Başkan Ercengiz Engelli vatandaşlarla bir araya geldi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Burdur Belediyesi, engelli vatandaşlar ve aileleri için yemek düzenledi.

Hayvan Barınağına kamera sistemi Başkan Ercengiz ziyaret etti
Yerel Yönetim

Hayvan Barınağına kamera sistemi Başkan Ercengiz ziyaret etti

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti

Bebek Mustafa Kemal’e Başkan Ercengiz’den ziyaret
Bölgesel

Bebek Mustafa Kemal’e Başkan Ercengiz’den ziyaret

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz 10 Kasım günü 9’u 5 geçe Dünya’ya gelen Mustafa Kemal bebeğin ailesini ziyaret etti.

Burdur'da esnaf temsilcilerinden Başkan Ercengiz’e ziyaret
Bölgesel

Burdur'da esnaf temsilcilerinden Başkan Ercengiz’e ziyaret

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i, Burdur’daki esnaf temsilcileri ve Burdur Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yalçın ziyaret etti.

Başkan Ercengiz sahada parkları inceledi
Yerel Yönetim

Başkan Ercengiz sahada parkları inceledi

Başkan Ercengiz Halk Plajındaki ve Cumhuriyet Meydanındaki Parkı inceledi