Burdur / Burdur

Burdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturuldu

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin ardından Burdur’daki yurtlara yerleştirilen depremzede çocuklar için yurt içerisinde ana sınıfları oluşturuldu.

Burdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturuldu

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremin ardından Burdur’daki yurtlara yerleştirilen depremzede çocuklar için yurt içerisinde ana sınıfları oluşturuldu. Burdur halkı tarafından bağışlanan oyuncak ve eşyalarla kurulan ana sınıflarında 0-6 yaş grubundaki çocuklara okul öncesi öğretmenleri tarafından etkinlikler düzenlenerek iyi vakit geçirmeleri sağlanıyor.
6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından evleri yıkılan depremzedeler ülkenin bir çok yerinde kendileri için hazırlanan yurtlara yerleştirildi. Yurtlara yerleştirilen depremzedeler için hayatı normale çevirme çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Burdur’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait yurtlara yerleştirilen depremzedeler içinde bir çok proje hayata geçiriliyor. Aileleri ile birlikte bu yurtlarda kalan 0-6 yaş grubundaki yaklaşık 200 çocuğun hem depremin etkisinden kurtulmaları hem de eğitimlerine devam edebilmeleri için KYK yurdu içerisindeki mescitler ana sınıflarına dönüştürüldü. Burdur halkı tarafından bağışlanan oyuncak ve eşyalarla kurulan ana sınıflarında 0-6 yaş grubundaki çocuklara okul öncesi öğretmenleri tarafından etkinlikler düzenlenerek onların hem iyi vakit geçirmeleri sağlanıyor, hem de çeşitli eğitimler vererek öğrenim hayatlarının devam ettirilmesi sağlanıyor.

"Şu anda her şey çok güzel gidiyor"

Yurt içerisinde gönüllü olarak çocuklara oyun etkinlikleri hazırlayan üniversitede özel eğitim öğretmenliği öğrencisi Melis Sivri, "Onların özel ihtiyaçlarına göre oyun ortamı, eğitim ortamı hazırlamaya çalıştık. Ancak bir yıkımdan yeni kurtuldukları için daha çok onları sakinleştirmek, rahatlatmak adına çalışmalar yatık. Bundan sonra çalışmalarımız da aynı şekilde devam edecek. Burada mümkün olan tüm imkanlar sunulmaya çalışılıyor. Uzman öğretmenler geliyor. Hep birlikte iş birliği içerisinde çocuklarımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Çocukların ilk geldiklerinde psikolojileri ağırlıklı olarak sadece sallanma ve bazı yıkımlar gören çocuklar vardı. Neyse ki enkaz altından kurtarılan ve yıkıma daha yoğun bir şekilde maruz kalan çocuklarımız yok. Bu yüzden oyun alanına adapte olabilmeleri daha sağlıklı olabiliyor. Aynı zamanda uzman ekipler hemen psikolojik destek sağladığı için daha rahat bu süreci atlatabileceklerini düşünüyorum. Şu anda her şey çok güzel gidiyor" dedi.

"Diğer kurumlarla da koordineli olarak listeler yaptık"

Yurtlarda bulunan ana sınıflarının oluşturulmasına katkı sağlayan ve bu sınıflarda bulunun öğretmenlerin koordinasyonunu sağlayan Prof. Dr. Perihan Ünüvar yaptığı açıklamada, “Depremzedelerin ilimize geleceğini haber alır almaz öğretim görevlisi arkadaşlarımızla gönüllü destek gruplarını oluşturduk. Diğer kurumlarla da koordineli olarak listeler yaptık. Depremzedelerimizin misafir olarak konaklayacakları yurtlara geldik gönüllü arkadaşlarımızla birlikte. İlk olarak yurtlardaki eğitim alanlarını ve çocukların oyun alanlarını düzenlemek için nereleri kullanabileceğimizi inceledik. İlk etapta mescitleri oyun alanına dönüştürebileceğimizi fark ettik ve 2 büyük mescidimizi oyun alanına dönüştürdük. Bu alanları da Burdurlu yardımsever halkımızın gönderdikleri oyuncaklar ve malzemelerle oluşturduk. Hala yardımlarda gelmeye devam ediyor” sözlerine yer verdi.

Gönüllü anneler ev yapımı kurabiye gönderiyor

Burdur’da yaşayan gönüllü anneler tarafından evde yaptıkları pasta ve kurabiyelerin çocuklara gönderildiğini söyleyen Ünüvar, “Günde iki kez çocuklara normal yemeklerinin dışında gönüllü ailelerimizin yapıp gönderdikleri sıcak anne kurabiyeleri ve poğaçaları içecekler ve sütlerle birlikte ikram ediyoruz. Bizim bu uygulamadaki asıl amacımız eğer çocukları rahatlatır ve mutlu edebilirsek biliyoruz ki aileler de bu süreçte daha mutlu olacak ve depremin etkilerini daha kolay atabilecekler. Bütün anne ve babaların en çok düşündüğü varlıkları çocuklarıdır. Bizim de bütün gayretlerimiz bu çocukların mutluluğu üzerine sağ olsun bütün yardımseverlerimiz, bütün kurumlarımız. İnanılmaz hızlı ve çok güzel koordine olarak bu sürece destek veriyorlar” diyerek katkı verenlere teşekkür etti.Burdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturulduBurdur'da depremzede çocuklar için anaokulu oluşturuldu

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'a farklı şehirlerden gelen depremzedeler yurtta tanışıp evlenme kararı aldılar
Bölgesel

Burdur'a farklı şehirlerden gelen depremzedeler yurtta tanışıp evlenme kararı aldılar

Farklı şehirlerde depreme yakalanan Adnan Altuntaş ile Malatya’da yakalanan Fatma Gültekin, Burdur'da yerleştikleri yurtta tanışarak evlenme kararı aldı

Burdur'da depremzede miniklerin mutluluklarına ortak oldular
Bölgesel

Burdur'da depremzede miniklerin mutluluklarına ortak oldular

Burdur'da çocuk gelişimi öğrencileri, depremzede öğrenciler için açılan anasınıfta etkinlik düzenleyerek, onların mutluluklarına ortak oldular.

Burdur'da depremzede çocuklar için sinema etkinliği
Bölgesel

Burdur'da depremzede çocuklar için sinema etkinliği

Burdur KYK yurtlarında misafir edilen depremzede çocuklar için, Burdur Türk Eğitim-Sen Kadın Komisyonu tarafından sinema etkinliği düzenlendi.

Burdur'da depremzede kadından tüyler ürperten sözler
Bölgesel

Burdur'da depremzede kadından tüyler ürperten sözler

Kahramanmaraş merkezli 2 depremin ardından Burdur'a gelerek yurda yerleşen İpek Köse, depremde yaşadığı anları anlatırken, sözleri tüyleri diken diken etti.

Burdur'da ne kadar depremzede misafir ediliyor?
Bölgesel

Burdur'da ne kadar depremzede misafir ediliyor?

Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından Burdur'da misafir edilen afetzedelerin sayısı 6 bin 155'e yükseldi.

Burdur'da misafir edilen depremzede aileden teşekkür
Bölgesel

Burdur'da misafir edilen depremzede aileden teşekkür

Burdur'da misafir edilen depremzede ailenin babası Mustafa Can, gördüğü misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.