Burdur / Burdur

Burdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılık

Burdurlular, sabah saatlerinde yaşanan depremden sonra depremzedelere yardım göndermek için Kızılay Kan Merkezine koştu.

Burdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılık

Burdurlular, sabah saatlerinde yaşanan depremden sonra depremzedelere yardım göndermek için Kızılay Kan Merkezine koştu.
Sabaha karşı Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan 7,7 şiddetindeki depremde birçok bina yıkıldı. Depreme uykularında yakalanan binlerce kişi enkaz altında kaldı. Ülke genelinde de deprem bölgesindeki vatandaşlara yardım için çalışmalar başlatıldı.

Burdurlular yardım için Kızılay’a akın etti

Deprem bölgesindeki vatandaşların hem kan ihtiyacını hem de yaşam destek malzemelerini karşılamak için genci yaşlısı Burdur Kızılay Kan Merkezine gelerek yardımda bulundu. Kan bağışında bulunmak için Kızılay Kan Merkezine gelen üniversite öğrencisi Murat Ergin, "Depremzedelere yardım için kan bağışında bulunmaya geldim. Herkesi kan vermeye davet ediyorum" dedi. Bir başka üniversite öğrencisi Enes Güneş ise kan ve eşya vermek için geldiğini belirterek, yaşanan deprem hakkında, "Çok kötü bir şey, insanlarımız çok zor durumda. Bu karda kışta evlerinden oldular, sokakta kaldılar ve yaralandılar. Çok kötü bir durum" açıklamasında bulundu.

"Vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum"

Eren Hüseyin Ercan ise, "Kan bağışı yapmak için Burdur Kızılay Kan Merkezine geldim. Vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar uzakta olsak da elimizden gelen şu anda bu. Gerekli yardım malzemelerini gönderdik belediyeye. Şimdi kan vermek için buraya geldim. Bu zamanlarda tek yürek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple bu mantıkla hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Burdur Valiliği aracılığıyla tek kanaldan afet bölgesine iletilecek"

Burdur Kızılay Şube Başkanı Murat Kuş ise yardımlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Maalesef 6 Şubat 2023 sabahına çok acı bir haberle uyandık. Hala daha afet bölgesinden acı haberler gelmeye devam ediyor. Türk Kızılay Türkiye genelinde seferberlik ilan etti. Tüm kaynaklarımızı, 81 vilayetteki tüm personelimizi, tüm gönüllülerimizi alarma geçirdik. 24 saat mesai usulüne göre personelimiz çalışıyor, gönüllülerimiz sahada. Tabii ki tüm kaynaklarımızı seferber etsek de necip halkımızın, yardımsever Burdur halkımızın katkılarına da ihtiyacımız oluyor. Bölgeden gelen özellikle kışlık kıyafet, bere, atkı, çorap gibi ihtiyaçları Burdurlu vatandaşlarımız akın akın Burdur şubemize gelerek temin etmemize yardımcı oluyorlar. Tabii ki bunlar Burdur şubemizde biriktirildikten sonra Burdur Valiliği aracılığıyla tek kanaldan afet bölgesine iletilecek. Sağ olsun Burdur halkımız ulusal çağrıdan sonra kan bağışı noktasında da ulusal çağrıya hemen yanıt verdiler. Şu anda kan merkezimizin girişinde sadece kent merkezimizde değil, birçok ilçede bizlere vatandaşlar nasıl kan verebilecekleriyle ilgili sorular soruyorlar" ifadelerine yer verdi.

Burdur’dan afet bölgesine ekipler sevk edildi

Öte yandan, Burdur Valiliği koordinesiyle afet bölgesine Burdur AFAD İl Müdürlüğü tarafından; 2 adet arama kurtarma aracı, 1 adet 4x4 araç, 8 arama kurtarma teknisyeni, 1 şube müdürü ve 2 yardımcı personel sevk edildi. Ayrıca, Burdur Belediyesi tarafından itfaiye ekipleri, 15 AFAD gönüllüsü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde yer alan gönüllü ekipler, dernekler bünyesinde kurulan arama kurtarma ekipleri ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2 UMKE, 2 acil yardım ambulansı olmak üzere toplam 15 personel afet bölgesine gönderildi.Burdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılıkBurdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılıkBurdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılıkBurdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılıkBurdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılıkBurdur'da vatandaşlardan deprem bölgesi için duyarlılık

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Milletvekili Yayman'dan iftiralara sert tepki
Bölgesel

Milletvekili Yayman'dan iftiralara sert tepki

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, 'depremde milletvekillerinin depremde yakınlarının kurtarılması için ekipleri seferber etti' şeklindeki söylemlere sert tepki gösterdi.

Elbistan'ı ayağa kaldıran Vali Gökmen'e yeni görev
Bölgesel

Elbistan'ı ayağa kaldıran Vali Gökmen'e yeni görev

Asrın afeti sonrasında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine görevlendirilen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, başarılı çalışmaların ardından Adıyaman'a görevlendirildi.

Kayseri'de peş peşe iki deprem
3. Sayfa

Kayseri'de peş peşe iki deprem

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, bölgede artçı depremler sürerken, Kayseri'de peş peşe 2 deprem meydana geldi.

Asrın felaketinde can kaybı 46 bini geçti
3. Sayfa

Asrın felaketinde can kaybı 46 bini geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 46 bin 104 olduğunu duyurdu.

Depremin 23'üncü gününde acı bilanço
Bölgesel

Depremin 23'üncü gününde acı bilanço

AFAD, Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybının 45 bin 89 olduğunu açıkladı.

Afet Bölgesinin İlk Konteyner çarşısı Elbistan’da Kuruluyor
Yerel Yönetim

Afet Bölgesinin İlk Konteyner çarşısı Elbistan’da Kuruluyor

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerdan sonra yaralar sarılmaya devam ediyor.