CHP Burdur Milletvekili İzzet AKBULUT Diyaliz Hastalarını sordu…
Hasta yakınlarının tedirgin bekleyişi devam etmekte…
Burdur ilinin 2. Büyük bir sağlık kompleksine ne kadar çok ihtiyacı olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı…
CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezinde yaşanan olayı sordu.
25 Mayıs Cumartesi günü Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinde tedavi gören 33 hastanın baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetleri ile tekrar Burdur Devlet Hastanesi'ne geri getirildiğini, daha sonra bu hastalarımızın çevre illere nakli gerçekleştirildiğini ve 27 Mayıs Pazartesi itibariyle Antalya’da 23 hasta, Afyon’da 6 hasta, Isparta’da 3 hasta ve Denizli’de 1 hastanın tedavilerine devam edildiğini söyleyen CHP’li Vekil; Hastaların 4 tanesinin halen daha entübe durumda olduğunu bildirdi.”
Kentte yaşanan bu durumun yurttaşlar arasında bir takım endişelere yol açtığını söyleyen Akbulut, “akıllarda bazı soru işaretlerinin olduğunu” söyledi. Ayrıca mevcut durum ile birlikte Burdur ilinin 2. Büyük bir sağlık kompleksine ne kadar ihtiyacı olduğunun altını çizen CHP’li vekil; “Hasta yakınlarının tedirgin bekleyişi devam etmekte” dedi. “Daha yeni hizmete açılan Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan bu olayın vatandaşlarımızın Anayasal Sağlıklı Yaşama hakkına ulaşmasında bir takım korkulara sebep olduğunu” belirten CHP’li vekil yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;
1- Gerçekleşen olayla ilgili kullanılan ilaç, malzeme ve cihazların tedarik aşamaları ne şekilde gerçekleşmiştir?
2- Mevcut durumun gerçekleşmesinin sebebi şu ana kadar tam olarak niçin açıklanamamıştır?
3- Diyaliz makinalarının bakımını yapan özel şirketin yapmış olduğu işlemler denetlenmekte midir? Denetleniyorsa nasıl bir yol izlenmektedir?
4- Bundan sonra da kitlesel şekilde yaşanabilecek bu tarz olaylarla ilgili ilimizin sağlık organizasyonu hazır mıdır?
5- Burdur şehir merkezine Eğitim Araştırma Hastanesi veya Tıp Fakültesi yapımı ile alakalı bakanlığınızın başlatmış olduğu çalışma var mıdır?
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
İzzet AKBULUT
Burdur Milletvekili
25 Mayıs Cumartesi günü Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinde tedavi gören 33 hastanın baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetleri ile tekrar Burdur Devlet Hastanesi'ne geri getirilmesinden sonra bu hastalarımızın çevre illere nakli gerçekleşmiş ve 27 Mayıs Pazartesi itibariyle Antalya’da 23 hasta, Afyon’da 6 hasta, Isparta’da 3 hasta ve Denizli’de 1 hastanın tedavilerine devam edilmektedir. Hastalarımızın 4 tanesi de entübe durumdadır.
Kentte yaşanan bu durum yurttaşlarımız arasında endişeye yol açmış ve akıllara soru işaretlerini getirmiştir. Ayrıca mevcut durum ile birlikte Burdur ilinin 2. Büyük bir sağlık kompleksine ne kadar ihtiyacı olduğu da gün yüzüne çıkmıştır. Hasta yakınlarının tedirgin bekleyişi devam etmektedir. Daha yeni hizmete açılan Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan bu olay vatandaşlarımızın Anayasal Sağlıklı Yaşama hakkına ulaşmasında bir takım korkulara sebep olmuştur.
Bu bilgiler doğrultusunda;
1- Gerçekleşen olayla ilgili kullanılan ilaç, malzeme ve cihazların tedarik aşamaları ne şekilde gerçekleşmiştir?
2- Mevcut durumun gerçekleşmesinin sebebi şu ana kadar tam olarak niçin açıklanamamıştır?
3- Diyaliz makinalarının bakımını yapan özel şirketin yapmış olduğu işlemler denetlenmekte midir? Denetleniyorsa nasıl bir yol izlenmektedir?
4- Bundan sonra da kitlesel şekilde yaşanabilecek bu tarz olaylarla ilgili ilimizin sağlık organizasyonu hazır mıdır?
5- Burdur şehir merkezine Eğitim Araştırma Hastanesi veya Tıp Fakültesi yapımı ile alakalı bakanlığınızın başlatmış olduğu çalışma var mıdır?
Heyecan verici haber! Burdur'a 117. Dönem DHY Kurası ile 3 pratisyen hekim ve 3 uzman hekim olmak üzere toplam 6 yeni doktor kadrosu açıldı.! #Burdur #DoktorAtama #DHY #Sağlık #Hekim #MustafaOğuz
Burdur Devlet Hastanesi'nde Diyaliz Ünitesi Soruşturması Sekreter ve elektrik teknisyeni serbest bırakılırken, makine mühendisleri Y.A ile G.A.S. taksirle ölüme sebebiyet verme ve yaralanmaya sebep olma suçlarından tutuklandı.
Burdur'da hizmet veren Burdur Devlet Hastanesinde, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dorukhan Demir hasta kabulüne başladı.
Burdur'da hizmet veren Burdur Devlet Hastanesinde, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nihal Mutlu hasta kabulüne başladı.
Burdur Devlet Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Beyin Cerrahi Uzmanı Can Kıvrak hasta kabulüne başladı.
Burdur'da hizmet veren Burdur Devlet Hastanesi, uzman hekimlerle kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.
Yorumlar (0)