Bursa

Bursa'da Yeşim Grup, Engelli Çalışanları ve Yakınları İçin Bilgilendirici Bir Söyleşi Düzenledi

Yeşim Grup’un engelli ve engelli yakını olan çalışanlarına yönelik düzenlediği 'özel ihtiyaç sahibi grupları ve engelli hakları' söyleşisinde, engellilerin hak ve yasal güvenceleri konuşuldu.

Bursa'da Yeşim Grup, Engelli Çalışanları ve Yakınları İçin Bilgilendirici Bir Söyleşi Düzenledi

BURSA (İHA) - Yeşim Grup’un engelli ve engelli yakını olan çalışanlarına yönelik düzenlediği 'özel ihtiyaç sahibi grupları ve engelli hakları' söyleşisinde, engellilerin hak ve yasal güvenceleri konuşuldu.
Yeşim Grup, engelli ve engelli yakını olan çalışanlarına yönelik özel bir söyleşi düzenleyerek 'özel ihtiyaç sahibi grupları ve engelli hakları' konusunu ele aldı. Yeşim’in yürüttüğü “Yaşama Desteği Projesi" çerçevesinde, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen söyleşide, engellilerin hak ve yasal güvenceleri masaya yatırıldı.
Osmangazi Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü'nden Sosyal Hizmetler Uzmanı Yasin Yıldız'ın konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte, Yeşim Grup çalışanlarına engellilerin sosyal hakları hakkında geniş çaplı bilgiler sunuldu. Aynı zamanda, işitme engelli çalışanlar için de tüm konuşmalar, Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü İşaret Dili Tercümanı Hülya Batır tarafından anlık olarak işaret diline tercüme edilerek bu konuda onların da bilgi sahibi olması sağlandı.
Söyleşinin açılışında konuşan Yeşim Grup Kurumsal İletişim Direktörü Dilek Cesur, “Çalışanlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına 2023 yılında hayata geçirdiğimiz" Yaşama Sevgi Desteği Projesi” çerçevesinde sizlerle buluştuk. Yeşim’de bulunan engelli ya da engelli yakını olan çalışanlarımızın hak ve yasal güvencelerini öğrenmeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu söyleşide, sizlerin ve yakınlarınızın yaşamlarını kolaylaştıracak ve yasal haklarınızı bilmenizi sağlayacak bilgilere ulaşmanızı önemsiyoruz" dedi.
Sosyal Hizmetler Uzmanı Yasin Yıldız, engellilerin “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” olmadan hiçbir haktan yararlanamadığının altını çizerek engelli vatandaşların sosyal yardım, evde bakım hizmetleri, istihdam, sağlık hakları, vergi indirimleri ve muafiyetleri gibi imkanlardan faydalanabilmeleri için bu rapora sahip olmaları gerektiğini ve raporun sadece devlet hastanelerinden alınabileceğini ifade etti. Çocuklara ve yetişkinlere farklı tip raporlar verildiğini kaydeden Yıldız, bu raporlara 30 gün içinde itiraz edilebildiğini söyledi.
Engellilik oranı, tam bağımlı olma hali ve hane halkı gelir kriterlerine göre engellilerin evde bakım hizmetinden ve devletin rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz olarak faydalanabildiğini söyleyen Yıldız, engellilerin ayrıca sağlık hizmetleri, fizik tedavi ve tıbbi malzemeler gibi konularda da devlet desteği aldığını dile getirdi.
Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda en az yüzde 40 oranında engeli bulunan vatandaşların, Engelli Kimlik Kartı’na başvurabileceğini belirten Yasin Yıldız, bu kimlik kartı ile ulaşım, eğitim ve sosyal faaliyetlerde engellilere birçok ayrıcalık sağlandığını ifade etti.
Söyleşide ayrıca fiziksel engellilerin satın aldıkları araçlarda ÖTV ve MTV gibi indirimlerden faydalandıklarını belirten Yıldız, engellilere TOKİ’lerde mecburi kontenjan ayrıldığı ve tek konutu olan engellilerin emlak vergisinden muaf olduğu bilgilerini paylaştı.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Belçika'da İslamofobi ve Türk Fobisi ile Mücadele: Fouad Ahidar’ın Vizyonu
Bölgesel

Belçika'da İslamofobi ve Türk Fobisi ile Mücadele: Fouad Ahidar’ın Vizyonu

Belçika'da yeni kurulan TEAM FOUAD AHIDAR Partisi'nin Genel Başkanı Fouad Ahidar, Brüksel Parlamentosu'nda TİGAD Genel Başkanı Gazeteci Okan Geçgel ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Başiskele'de "Konumuz Aile" Söyleşisi: Neyzen Hakan Mengüç Vatandaşlarla Buluştu!
Yaşam

Başiskele'de "Konumuz Aile" Söyleşisi: Neyzen Hakan Mengüç Vatandaşlarla Buluştu!

Başiskele’de yazar ve neyzen Hakan Mengüç, Başiskele’de düzenlenen "Konumuz Aile" söyleşisinde vatandaşlarla bir araya geldi. Konuşma aralarında ney üfleyen Mengüç, kendisini dinleyenlerin gönüllerine dokundu.

Bilecik'te 'Kelimenin Yolculuğu' Adlı Söyleşi Büyük İlgi Gördü - Haberler
Etkinlik

Bilecik'te 'Kelimenin Yolculuğu' Adlı Söyleşi Büyük İlgi Gördü - Haberler

Bilecik’te gerçekleşen ‘Kelimenin Yolculuğu’ adli söyleşi için salonlar doldu taştı.

Medicana Eğitim Grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Özel Söyleşilerle Kutladı
Etkinlik

Medicana Eğitim Grubu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Özel Söyleşilerle Kutladı

Medicana Eğitim Grubu MBA Okulları Yenilikçi Eğitim Ekosistemi yaklaşımı kapsamında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri düzenlendi. Birçok kadın lideri Elinin Hamuruyla İlham Veren Kadınlar Söyleşilerinde bir araya getirdi.

Gaziantep Üniversitesi’nde Önce Vatan söyleşisi
Yaşam

Gaziantep Üniversitesi’nde Önce Vatan söyleşisi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından hazırlanan, konuşmacılığını Emekli Albay Erhan Altunok’un yaptığı ’Önce Vatan’ söyleşisi GAÜN Atatürk Kültür Sahnesi’nde düzenlendi.

Belediye Başkanı: Gençler Ülkenin Geleceği, Onları Yetiştirmeliyiz
Etkinlik

Belediye Başkanı: Gençler Ülkenin Geleceği, Onları Yetiştirmeliyiz

Bingöl Üniversitesi’nin düzenlediği etkinlikte konuşan Vali Ahmet Hamdi Usta, “Hayattan ne istediğinizi bilin, mutlu olduğunuz işleri yapın. Mutlu olduğunuz işleri elde etmek için de çok çalışmanız lazım” dedi.