Ankara

DASK yaptıranlar dikkat! 2 katına çıkıyor

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkarılması için çalışmalar başlattı. İşte detaylar...

DASK yaptıranlar dikkat! 2 katına çıkıyor

6 ay önce iki katına çıkarılan zorunlu deprem sigortasında azami teminat tutarı yükseltiliyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkarılması için çalışmalar başlattı. Teminat tutarıyla birlikte primler de artacak fakat Hazine ve Maliye Bakanlığı ile aradaki farkı 1 sene boyunca devletin üstlenmesi için de bir planlama yapılıyor.

6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketinin ardından başlatılan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) hasar tazminat ödemelerinde 11 ilde 519 bine yakın hasar dosyası açılmıştı. 30 Nisan itibarıyla tüm ödemeler tamamlandı ve bugüne kadar 23.5 milyar TL hasar ödemesi yapıldı.

Ancak vatandaşlar DASK’ın ödediği hasar tazminatlarının düşüklüğünde şikayetçiydi. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı ve DASK’ın 6 ay önce iki katına çıkardığı zorunlu deprem sigortası için azami teminat tutarlarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

TEMİNAT BEDELLERİ YENİDEN BELİRLENİYOR

Ekonomi Gazetesi’nden Selçuk Altun’un haberine göre DASK, her yıl yapı maliyetlerinde yaşanan artış oranını dikkate alarak bir azami teminat belirliyor. DASK teminat limitlerinde her yıl bu kapsamda güncellemeler yapılıyor.

Son olarak 2022 yılı Kasım ayında yapılan bir değişiklikle zorunlu deprem sigortasında metrekare birim maliyeti 1508 liradan, 3 bin 16 liraya çıkmış, azami teminat tutarı da 2023 yılı için 640 bin lira olarak belirlenmişti.

Ancak yüksek enflasyon ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle bu değişikliğin üzerinden henüz 6 ay geçmesine karşın belirlenen rakam bugün itibarıyla ihtiyacı karşılayamaz oldu.

DASK’ın teknik işleticisi Türk Reasürans burada devreye girerek 3 bin 016 lira olan rakamı 6 bin liraya çıkarmak için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) ile birlikte çalışmalara başladı.

FARKI BİR SENE HAZİNE ÜSTLENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na da aktarılan konuya göre teminat tutarındaki yüzde yüz artışla birlikte poliçe primleri de benzer oranda artacak. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile 1 sene boyunca aradaki farkı devletin üstleneceği bir planlama yapılıyor. Planlamanın kısa süre içinde sonuçlanması bekleniyor.

TEMİNATLAR 2 KAT YÜKSELECEK

Düzenleme netleştiğinde DASK’ın vereceği en yüksek teminatın 640 bin liradan 1 milyon 280 bin liraya çıkacağı ve hemen hemen bugün itibarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 100 metrekare bir ev için belirlemiş olduğu inşaat maliyetlerine yakın bir rakama ulaşması hedefleniyor.

karar

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 2
  BEĞENDİM
 • 1
  KIZDIM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (1)

Alaattin

4 ay önce / 28.05.2023

Bana göre deprem den sonra seni perişan etmeden el uzatıyor olması Deprem olalı 100 günü geçti dask dosya yenilemek le keşkül biz ise madur . Sigorta yapıyorsan çabuk el uzatabilmek yoksa bir işe yaramıyor.bekliyoruz sabır la

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

DASK limiti ne kadar ? Yetmezse ne yapmanız gerekiyor?
Yaşam

DASK limiti ne kadar ? Yetmezse ne yapmanız gerekiyor?

DASK sigortasında 2023 yılı için belirlenen limit 640 bin TL olması nedeniyle daha değerli bir konutta oturuyorsanız konut sigortası yaptırmanız gerekiyor.

Son dakika Ankara'da Terör olayı
Bölgesel

Son dakika Ankara'da Terör olayı

Ankara Kızılay çevresinde patlama meydana geldi. Bakan Yerlikaya açıkladı

2023-DGS ek yerleştirme tercihleri alınmaya başladı
Bölgesel

2023-DGS ek yerleştirme tercihleri alınmaya başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2023 Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) ek yerleştirme tercih işlemlerinin başladığını duyurdu.

Ankara'da 5 gündür kayıp genç kız bulundu
3. Sayfa

Ankara'da 5 gündür kayıp genç kız bulundu

Kendisinden 5 gündür haber alınamayan genç kız bulundu

Ses estetiği ile hayal ettiğiniz sese kavuşa bilirsiniz
Sağlık

Ses estetiği ile hayal ettiğiniz sese kavuşa bilirsiniz

Ses, kişiye özel bir tını veya gözle görmeden de kişilerin, eşyaların, olguların kolayca tanımlanmasını sağlayan en önemli iletişim aracıdır. Devamı haberimizde...

Antalya' 'da Belenalan köyü turizmin yeni gözdesi oldu
Bölgesel

Antalya' 'da Belenalan köyü turizmin yeni gözdesi oldu

Antalya'nın Akseki ilçesinde 800 yıllık geçmişe sahip Belenalan köyü, alternatif turizmin yeni gözdesi oldu. Devamı haberimizde..