Denge kaybı ve sürekli baş dönmesinde dikkat! Vertigo’yu işaret ediyor

Baş dönmesi olarak da bilinen, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak da tanımlanan Vertigo belirtisinin, baş dönmesi olduğunu belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Rahimi; bu rahatsızlığın hastaya hareket ederken, yürürken ve hatta dinlenirken bile denge kaybı yaşattığına ve dünyanın döndüğü hissettirdiğine dikkat çekti.

Denge kaybı ve sürekli baş dönmesinde dikkat! Vertigo’yu işaret ediyor

Baş dönmesi olarak da bilinen, denge kaybı ve sersemlik hissi olarak da tanımlanan Vertigo belirtisinin, baş dönmesi olduğunu belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Rahimi; bu rahatsızlığın hastaya hareket ederken, yürürken ve hatta dinlenirken bile denge kaybı yaşattığına ve dünyanın döndüğü hissettirdiğine dikkat çekti. Dr. Ali Rahimi, enfeksiyonlar ve alerjilerin de iç kulak hastalıklarına zemin hazırlayarak baş dönmesine yol açabileceğini ifade ederek, tedavi için öncelikle baş dönmesinin altında yatan sebeplerin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Rahimi, vertigo rahatsızlığının belirtileri ve tedavi yöntemleri ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Tamamen dengesini kaybeder

Baş dönmesi olarak da bilinen vertigonun denge kaybı ve sersemlik hissi olarak da tanımlandığının altını çizen KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Bu durumda olan bir hasta, dünyanın döndüğünü görür ve tamamen dengesini kaybeder. Özellikle hareket ederken, yürürken ve hatta dinlenirken bile kişide sallanma ya da baş dönmesi olarak görülebilir” dedi.

Baş dönmesine dikkat!

Op. Dr. K. Ali Rahimi, vertigonun belirtisinin baş dönmesi olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Bu baş dönmesi birçok şey ile birlikte görülebilir. Kulakta çınlama, kulakta basınç, kusma ve farklı belirtiler ile kendini gösterebilir. Vertigoda hastalığın şiddetine göre çeşitli sıkıntılar yaşanabilir. Kişi hafif bir vertigo yaşıyor ise hafif bir sallantı hisseder. Ancak çok şiddetli bir vertigo kişinin yataktan bile kalkamamasına ve sürekli kusmasına yol açar. Vertigoya bulantı, kusma ile birlikte anormal göz hareketleri ve terleme eşlik edebilir. İşitme kaybı ve kulak çınlaması gözlemlenebilir. Görme problemi, yürümede güçlük ve bilinç değişiklikleri tabloya eşlik edebilir.

Olumsuz etkileyip büyük sorunlara yol açabilir

Enfeksiyonlar ve alerjiler gibi çevresel faktörlere bağlı durumların, iç kulak hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlayarak baş dönmesine yol açabileceğini vurgulayan Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Baş dönmesine aynı zamanda bulantı, kusma, terleme, kulak çınlaması, işitme kaybı, kulakta dolgunluk hissi, ateş, görme bozukluğu, halsizlik, kuvvet kaybı ve hissizlik eşlik edebilir. Tüm bu belirtiler hastanın yaşamını olumsuz yönde etkileyerek büyük sorunlara yol açabilir” şeklinde konuştu.

Baş dönmesinin nedenleri araştırılmalı

Vertigo tedavisinde öncelikle baş dönmesinin neden oluştuğunun araştırılması gerektiğinin altını çizen Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Hastanın rahatsızlığına göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Hasta bazen çok şiddetli semptomlar ile hastaneye başvurarak, doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar kullanarak sağlığına kavuşur. Burada önemli olan hastalığın altında farklı hangi rahatsızlıkların olduğunun araştırılması gerekir. Hasta birkaç bölümde muayene olur. Bu bölümler; kulak burun boğaz, nöroloji, dahiliye ve kardiyoloji bölümleridir. Bu bölümlerde muayene olduktan sonra rahatsızlığın neden kaynaklandığı tespit edilip hastaya uygun tedavi süreci başlatılır” sözlerini kullandı.

Çocukların yaşadığı baş dönmesi tanımlanmalı

Vertigonun çocuklarda hissi olarak gerçekleştiğini ifade eden NPİSTANBUL Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi “Çocuğun yaşadığı baş dönmesini tanımlayıp anlatması oldukça önemlidir. İlk olarak çocuk nörolojisi ile temasa geçip uzmanın yönlendirmesi ile KBB uzmanlarının ve çocuk hastalıkları uzmanlarının tedavi etmesi sağlanmalı. Baş dönmesinin tedavisinde çeşitli ilaçlar verilir. Ancak bu araştırmalar ve bu tedavilerin hepsi tahlillerden sonra olur. Tahlilleri vermeden önce baş dönmesi yaşayan hastanın biraz rahatlaması gerekir. Çünkü tahliller uzun süreli olabilir” ifadelerini kullandı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Sultanahmet’te bulunan tarihi hipodromun duvarı otopark oldu.

Sultanahmet’te bulunan tarihi hipodromun duvarı otopark oldu.

En eski tarihi eserlerden olan hipodromun parçası olan sfendon, önüne park edilen araçlar nedeniyle görünemez oldu .

Hatay'da büyüyen yangına havadan müdahale başladı

Hatay'da büyüyen yangına havadan müdahale başladı

Hatay'ın Arsuz ilçesinde çıkan orman yangınına havadan da müdahale başladı.

Akdeniz Üniversitesine Academic Minister ödülü

Akdeniz Üniversitesine Academic Minister ödülü

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi, 2024 Academic Minister ödülünü almaya hak kazandı.

Antalya Ekdağ Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun acı Günü

Antalya Ekdağ Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun acı Günü

Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden EKDAĞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Manavoğlu’nun babası Hacı İbrahim Manavoğlu hayatını kaybetti

Bucak 'ta Motorlar Çarpıştı 2 Yaralı

Bucak 'ta Motorlar Çarpıştı 2 Yaralı

Bucak 'ta Motorlar Çarpıştı 2 Yaralı Burdur ili Bucak ilçesi Kuşbaba köyünde 2 motorun karıştığı kazada sürücüler yaralandı.   

Başkan Kocagöz Bayram önce Personeli sevindirdi

Başkan Kocagöz Bayram önce Personeli sevindirdi

Kurban Bayramı öncesinde Kepez Belediyesi, çalışanlarının yüzünü güldürdü.