AYDIN (İHA) - Deve güreşlerinin başkenti olarak bilinen İncirliova’da 6 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek olan, 37. Geleneksel İncirliova Deve Güreşi Festivali için Nuri Deveci Deve Güreşi Alanı'nda yapılan hazırlıklarda sona gelindi.
İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ilçenin yeni deve güreşi ve festival alanında incelemelerde bulundu. Önceki yıllarda hazineye ait alanda gerçekleşen deve güreşi festivali, alanın eğitim yatırımları kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle, bu yıl yeni bir alanda yapılacak. İncirliova Belediyesi tarafından 50 dönüm arazi üzerine inşa edilen yeni deve güreşi ve festival alanı uzun yıllar ilçeye hizmet verecek. Bin 600 kamyon toprak ve kum kullanılarak zemin dolgusu ve seyirci terasları oluşturulan yeni deve güreşi ve festival alanında 4 aydır devam eden çalışmalarda sona gelindi. İçerisinde 5 bin metrekare seyirci alanı, 10 bin metrekare güreş alanının yanı sıra 10 bin metrekare otopark ve 15 bin metrekare mesire alanının da bulunduğu bölgenin en büyük festival alanlarından birine sahip olacak olan İncirliova’da ‘Deveci Başkan’ lakaplı Başkan Kaya, hazırlık çalışmaları ile bizzat ilgilendi.
İçerisinde birçok sosyal faaliyet alanının bir arada bulunduğu yeni deve güreşi ve festival alanı ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Kaya, “İncirliovamıza çok güzel olmasının yanı sıra, uzun yıllar hizmet edecek kalıcı bir arena kazandırdık. 4 aydır devam eden çalışmalar sonunda bin 600 kamyon toprak ve kum kullanılarak zemin dolgusu ve seyirci terasları oluşturulan yeni deve güreşi ve festival alanımızı 6 Ocak Cumartesi günü düzenleyeceğimiz 37. Geleneksel İncirliova Deve Güreşi Festivalimize yetiştiriyoruz. Burası vatandaşlarımızın gelip piknik yapabilecekleri mesire yeri, daylak güreşi, boğa güreşi alanı, etrafında rahvan atları koşu alanı, deve güreşi ve festival alanı ile birlikte son derece kullanışlı kompleks bir yer oldu. İlerleyen dönemlerde çok daha geniş ölçekte kullanımına ilişkin yapacağımız yeni çalışmalar ile İncirliovamıza uzun yıllar hizmet edecek bir yeri vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olduk. Arenamızın ismi de ilçemizin en eski devecilerinden, bu kültüre büyük hizmetleri olmuş İncirliovamızın sevilen sayılan ismi çok değerli büyüğümüz Nuri Deveci Güreş Alanı oldu. Bu vesileyle ilçemizde devecilik kültürünün bugünlere kadar gelmesinde emeği geçmiş tüm devecilerimize şükranlarımı sunuyorum. Hayatta olanlara sağlık dilerken ebediyete uğurladıklarımızı saygı ile anıyorum” ifadelerine yer verdi.
İlçede 37. si düzenlenecek olan, Geleneksel İncirliova Deve Güreşi Festivali’ne ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Kaya, “Devecilik kültürü İncirliovamızın en önde gelen kültürlerinden biri. Bu kültür bize atalarımızdan yadigâr. Devenin doğduğu yer burası. Deve ile ilgili sucuğundan sütüne, çulcusundan hatapçısına ne ararsanız İncirliovamızda var. Bu kültür burada yaşıyor. İncirliovamızın deve güreşleri her zaman çok güzel olur. Bu yılda güreş severler, ilçemizde en iyi develerin kıran kırana güreşeceği muhteşem bir festival izleyecekler. 6 Ocak Cumartesi günü yapacağımız yeni yılın ilk deve güreşlerine tüm halkımızı bekliyorum” dedi.
Ayvacık'ta düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'ne 200'den fazla deve katıldı. Festivalde kıran kırana güreşler heyecan dolu anlara sahne oldu.
Sarıgöl Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği tarafından bu yıl 5.'si düzenlenecek Deve Güreşleri 3 Mart Pazar günü Tırazlar Mahallesi Arenasında gerçekleştirilecek. Antalya, Aydın, Muğla, İzmir ve Çanakkale gibi illerden 100 devenin güreşeceği etkinliğe tüm Sarıgöl ve Ege Bölgesi halkı davetli.
Antalya'nın Kumluca ilçesinde düzenlenen deve güreşleri, 132 devenin katılımıyla renkli ve heyecan dolu anlara sahne oldu. Kumluca Belediyesi'nin desteklediği etkinlikte, güreşleri izleyenler doyasıya eğlendi. Detaylar için tıklayın.
Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşlerinde sezon hareketliliği devam ederken, yılın ilk deve güreşi olan İncirliova’da hava muhalefeti nedeniyle tarih değişikliği yapıldı.
Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşleri başlarken, sezonun önemli güreşlerinden Dünya Kupası güreşleri de Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi.
Aydın’ın Buharkent ve Söke ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen deve güreşlerinde yaşanan olumsuz olaylar sonucunda Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu (DEGÜF) tarafından alınan disiplin kurulu kararları açıklandı.
Yorumlar (0)