Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen deve güreşleri renkli görüntülere sahne oldu. Bazı develeri rakiplerinden ayırmaya çalışan görevliler ise zor anlar yaşadı.
Kumluca Belediyesi'nin desteğiyle Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği'nce düzenlenen güreşlere Antalya, Aydın, Denizli, Muğla ve İzmir'den 132 deve katıldı. Bazı develeri rakiplerinden ayırmaya çalışan görevliler zor anlar yaşadı. Birincinin seçilmediği güreşler sonunda deve sahiplerine protokol üyeleri tarafından kupa ve hediyeler verildi.
Kumluca Devecileri Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Zafer Gemici, güreşlerin çok güzel bir şekilde yapıldığını, aralarında Türkiye'nin ünlü güreş develerinin de bulunduğu 132 devenin güreştiğini söyledi. Amaçlarının bir Yörük kültürü olan deve güreşlerini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade eden Gemici, "Çok güzel bir havada yeni yapılan arenada güreşler yapıldı. Seyircinin ilgisi çok güzel" dedi.
Deve güreşlerini izlemeye gelen Mehmet Başar ise, “Bugün burada Yörük kültürünün bir parçası olan deve güreşleri yaşatılıyor. Düzenleyen ve güreşlere katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Ayvacık'ta düzenlenen 6. Geleneksel Deve Güreşleri Festivali'ne 200'den fazla deve katıldı. Festivalde kıran kırana güreşler heyecan dolu anlara sahne oldu.
Sarıgöl Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği tarafından bu yıl 5.'si düzenlenecek Deve Güreşleri 3 Mart Pazar günü Tırazlar Mahallesi Arenasında gerçekleştirilecek. Antalya, Aydın, Muğla, İzmir ve Çanakkale gibi illerden 100 devenin güreşeceği etkinliğe tüm Sarıgöl ve Ege Bölgesi halkı davetli.
Deve güreşlerinin başkenti olarak bilinen İncirliova’da 6 Ocak Cumartesi günü düzenlenecek olan, 37. Geleneksel İncirliova Deve Güreşi Festivali için Nuri Deveci Deve Güreşi Alanı'nda yapılan hazırlıklarda sona gelindi.
Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşlerinde sezon hareketliliği devam ederken, yılın ilk deve güreşi olan İncirliova’da hava muhalefeti nedeniyle tarih değişikliği yapıldı.
Aydın’da kış mevsiminin önemli festivalleri arasında yer alan deve güreşleri başlarken, sezonun önemli güreşlerinden Dünya Kupası güreşleri de Aydın Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi.
Aydın’ın Buharkent ve Söke ilçeleri ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Güllük Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen deve güreşlerinde yaşanan olumsuz olaylar sonucunda Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu (DEGÜF) tarafından alınan disiplin kurulu kararları açıklandı.
Yorumlar (0)