Antalya

Endonezya İle Dostluğumuzu Ekonomiye Yansıtmalıyız

Endonezya ile dostluğumuzu ekonomiye yansıtmalıyız.

Endonezya İle Dostluğumuzu Ekonomiye Yansıtmalıyız

Endonezya Büyükelçisi Dr. Lalu Muhamad Iqbal ve heyeti Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na (ATSO) konuk oldu. ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ayhan Kzıılsavaş ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmede, Endonezya ve Antalya arasındaki ticaret hacminin büyütülmesi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Konuşmasına Antalya ekonomisi ve ATSO hakkında bilgiler vererek başlayan ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan, ATSO’nun Türkiye’nin en büyük ve köklü odalarından biri olduğunu söyledi.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın turizm markasıyız

Başkan Yardımcısı Atılgan konuşmasında, “Kentimiz, Türkiye Turizm ve tarımsal üretimin başkentidir. Antalya’nın iki lokomotif sektörü olan tarım ve turizmde dünyanın tanıdığı bir marka şehiriz. Pandemi döneminden önce Antalya’da 18 milyonu aşkın turiste ev sahipliği yaptık. Antalya olarak turizm sektöründe sadece şehirlerle değil ülkelerle rekabet halindeyiz” dedi.

Tarımın her alanında lider kent

Antalya’da, özelikle yaş meyve ve sebzede ülkelerle yarışacak hacimde üretim yapıldığını kaydeden Atılgan, “Türkiye’nin yaş sebze ve meyve deposuyuz. Dünyanın en önemli örtü altı tarım merkezlerinden birisiyiz. Avakado ve muz gibi ürünlerin üretiminde çok önemli bir markayız. Kesme çiçekte Türkiye’nin ihracatının neredeyse tamamı Antalya’dan yapılmakta. Kısacası Antalya tarımın her alanında oldukça önemli ve lider bir kenti. Bu konudaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak, ürünlerimizi ve yatırımcılarımızı ülkenizle tanıştırmak isteriz” ifadelerini kullandı.

Mermeri katma değerli hale getireceğiz

ATSO olarak yakın zamanda Korkuteli bölgesinde bir ihtisas organize sanayi yatırımını da hayata geçireceklerini belirten Mustafa Atılgan, “Antalya ekonomisi her gün daha da büyüyen bir ekonomi. Bizler de ATSO olarak bu ekonomimizi yukarıya taşımak için elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz. Antalya ve çevresinde çıkarılan mermerlerin ülkemize katma değer sağlayabilmesi için yürüttüğümüz Korkuteli Mermer İhtisas OSB projesi ile yüksek katma değerli ürünler ortaya çıkarma hedefindeyiz. Burada yapacağımız üretimin Endonezya’da da karşılığının olmasını dileriz” şeklinde konuştu.

Antalya, yabancı yatırımcının cazibe merkezi

Endonezya ile Antalya arasındaki ticaret hacminin potansiyelinin çok altında olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Atılgan, “Bizler güçlü ilişkileri olan ülkeleriz. Bu dostluğumuzu ekonomiye de yansıtmamız gerekiyor. ATSO olarak bu açıdan elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Antalya Türkiye’de İstanbul’un ardından en çok yabancı yatırımcıya sahip olan kent. Bu açıdan Endonezyalı yatırımcıları da Antalya’da görmek istiyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi sonrasında en kısa zamanda Endonezya’dan gelecek iş insanlarını kentimizde konuk etmek ve Antalya’nın yatırım imkanlarını aktarmak isteriz” şeklinde konuştu.

Serbest ticaret anlaşması 2021’de

Türkiye ve Endonezya’nın toplam 350 milyonluk bir nüfusa sahip olduğunu ancak bu rakamın ticarete tam olarak yansımadığını söyleyerek sözlerine başlayan Endonezya Büyükelçisi Dr. Lalu Muhamad Iqbal, “Cumhurbaşkanlarımızın yaptığı görüşme sonrasında 2023 yılında iki ülke arasında 10 milyar dolarlık bir ticaret hedefi konuldu. Bu hedefe ulaşmak için ekonomik anlamda ilişkilerimizi geliştirmeliyiz” dedi.

Yakın zamanda Endonezya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması yapılacağını söyleyen Büyükelçi Iqbal, “Önümüzdeki sene yapılacak anlaşma öncesinde hazır olmalıyız. Karşılıklı olarak işbirliğini ve çalışmalarımızı artırmalıyız. Endonezya ticaret ve yatırım olarak çok büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli karşılıklı çıkarların olacağı şekilde değerlendirmek lazım. Antalya iş dünyasının da bu konuda desteğini çok önemli buluyoruz” dedi.

Pandemi sonrasında Endonezya-Antalya köprüsü kurulacak

ATSO’nun kendilerine referans olduğunu da sözlerine ekleyen Büyükelçi, “ATSO ile bundan sonra yoğun bir işbirliği içerisinde çalışmayı arzuluyoruz. Pandemi sonrası ilk fırsatta sizlerin belirleyeceği bir heyeti ülkemizde ağırlamak ve yatırım imkanlarımızı yakından tanıtmak isteriz. Antalya ve Endonezya arasındaki ilişkilerimizi üst seviyelere taşımak için üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Görüşmenin sonunda Büyükelçi Iqbal’e ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı Antalya tablosu hediye edildi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Endonezya, 24 Adet F-15EX Savaş Uçağı Almak Üzere Boeing İle Anlaşma İmzaladı
Dünya

Endonezya, 24 Adet F-15EX Savaş Uçağı Almak Üzere Boeing İle Anlaşma İmzaladı

Endonezya, hava kuvvetlerini modernize etmek için Boeing ile anlaşarak 24 adet F-15EX savaş uçağı alacak. Bu son teknoloji uçaklar, ülkenin savunma kabiliyetini güçlendirecek.

Dış Ticaret ve Turizm: Bir Ülkenin Ekonomisi İçin Neden Önemlidir?
Yaşam

Dış Ticaret ve Turizm: Bir Ülkenin Ekonomisi İçin Neden Önemlidir?

Dış ticaret ve turizm, bir ülkenin ekonomisi için önemli unsurlardır. Bu iki alanın faydaları ve önemi hakkında bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

Vatandaşın ekonomik sorunlarını dile getirdi
Bölgesel

Vatandaşın ekonomik sorunlarını dile getirdi

Deva Partisi Bucak İlçe Başkanı Osman Atan, vatandaşların ekonomik sorunlarını çözmek ve yaşanan sıkıntıları gidermek için çalışacaklarını açıkladı.

Türkiye'de Enflasyon artmaya devam edecek, faizler yükselecek, dolar yükselecek
İş Dünyası

Türkiye'de Enflasyon artmaya devam edecek, faizler yükselecek, dolar yükselecek

Türkiye ekonomisi için piyasa katılımcılarının enflasyon beklentisi yüzde 67,22 oldu. Faiz beklentisi yüzde 29,26, döviz kuru beklentisi 30,14 TL, GSYH büyüme beklentisi yüzde 3,9 oldu.

CHP'li Akbulut'tan Burdur ekonomisine vizyoner öneriler
Bölgesel

CHP'li Akbulut'tan Burdur ekonomisine vizyoner öneriler

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Burdur'un ekonomik canlanmasını sağlamak için bazı öneriler sundu. İşte o konuşma

Fahiş fiyat balonu sönecek, millet daha da rahatlayacak
Bölgesel

Fahiş fiyat balonu sönecek, millet daha da rahatlayacak

Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından yaptığı konuşmada ekonomiye yönelik net mesajlar verdi. Ayrıca, emeklilerin serzenişleri, emlak ve kira piyasası, üniversite öğrencileri ve ev hanımlarına yönelik vaatler gibi konuları da ele aldı.