Ekici Peynir 100 kişiyi işe alacak!

Gece uyurken, kapatıp tasarruf yaptığını düşünenler dikkat!

Kombi ile evinizin daha kolay ısınmasını sağlayacak püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte dikkat edilmesi gereken önemli detaylar…

Gece uyurken, kapatıp tasarruf yaptığını düşünenler dikkat!

Kış mevsiminde en büyük ihtiyaç evin ısınması olurken havaların soğuması ile birlikte vatandaşlar da farklı yöntemler denemeye başladı. Hem ofislerde hem de evlerde daha iyi ısınıp daha az para ödemek için yapılması gereken bazı önemli püf noktaları bulunuyor. Teknoloji gelişirken enerji tasarrufu ve verimli çalışma prensibi ile ortaya çıkan ürünler de artış gösteriyor. Kış aylarında artan kombi kullanımı doğalgaz faturalarına da yüklü miktarda yansıyor. Artan fiyatlar vatandaşın cebini yakarken ufak tüyolarla hem daha iyi ısınıp hem de daha az para ödeyebilirsiniz. İşte dikkat edilmesi gereken önemli detaylar…

DOĞRU KOMBİ SEÇİMİ YAPINIZ

Tasarruf etmenin en önemli yolu doğru teknolojiyi kullanmaktır. Doğalgaz faturalarından tasarruf etmek için en önemli yöntemlerden biri de tasarruflu ve yeni kombi modellerinden yararlanmak olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra kombilerin ihtiyacınızı karşılayabilecek ısınma özelliklerine de sahip olması gerekmektedir.

DÜZENLİ OLARAK BAKIM YAPTIRIN

Kombiyi daha uzun süre ve daha verimli kullanmak için düzenli olarak bakımının yaptırılması gerekir. Bu sayede eviniz daha iyi ısınırken daha düşük tutarda ödeme yaparsınız. Kombi arızası olmak üzere kombi bakımı yaptırmak için de düzenli olarak bakım servislerinden yararlanmanız gerekiyor. Başta alınan ufak önlemler ileride oluşabilecek büyük sorunların da önüne geçmektedir. Yılda bir kez uzman desteği ile kombi bakımı yaptırmak oldukça önemli bir detaydır. Bakımı yaptırılmayan kombilerin maliyetleri de oldukça pahalıya patlıyor.

REGLAJ AYARINI KONTROL EDİN

Kalorifer peteklerine uygulanan bir yöntem olan reglaj ayarı uzakta kalan peteğin en verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Bu yöntem peteklerin dengeli olarak ısınmasını sağlayan bir ayar olarak görülüyor. Reglaj ayarını kendiniz yapabileceğiniz gibi yetkili servis çağırarak uzman kişilere de yaptırabilirsiniz. Reglaj ayarı yapmak için kombinize yakın olan petekten en uzak olana peteğe doğru bir sıralama çıkartın ve kombiye en yakın olan peteğin alt kısmındaki vanayı tamamen kapatarak bir tur açın. Bu işlemi uyguladıktan sonra bir sonraki yakın peteğin vanasını da tamamen kapatarak ikinci tur açılmış olur. Bu yöntem ile son peteğe kadar bir tur açarak en uzak peteğe kadar ısı ulaşmasını sağlayabilir ve verimli bir ısınma sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde eviniz daha çok ısınırken daha düşük fatura ödeyeceksiniz.

KULLANMADIĞINIZ PETEKLERİ KAPATIN

Kombilerin verimli olarak çalışabilmesi için en az 3 adet peteğin aktif olarak kullanılması gerekir.Evde aktif olarak kullanılan 3 peteğin açık olması durumunda kullanmadığınız odalardaki vanaları kapatabilir ve bu sayede tasarruf sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta peteklerin kapalı olduğu odaların kapılarını da kapatmak olacak. Bu sayede odadan gelen soğuk havayı keserek diğer odaların da soğumasının önüne geçebilirsiniz.

PETEKLERİN ÜZERİNE AÇIK TUTUN

Kalorifer peteklerinin üstü ya da etrafının kapalı olması durumunda ısı verimi de oldukça azalır. Bu sayede ısı odaya eşit dağılmazken yakıt tüketimi de daha fazla olmaktadır. Peteklerin üzerine perde ile örtmek ya da etrafını mobilya ile kapatmak ısı verimini düşürür. Bu nedenle peteklerin üzerini ya da çevresini kapatmamanız daha iyi bir ısınma elde etmenizi sağlar.

KOMBİYİ GECELERİ KAPATMAYIN

Kombi kullanımında vatandaşların yaptığı en büyük hatalardan biri de gündüz çalıştırılan kombiyi gece kapatmaktır. Bu yöntemin ne kadar tasarruf sağladığı düşünülse de gerçek tam aksini işaret ediyor. Kombiyi kapatmak yerine evde olmadığımız durumlarda ya da geceleri ayarını düşürmek daha iyi ısınma sağlamanızı ve tasarruf etmenizi sağlar. Bu yöntemi uygulamanız uzun vadede doğalgaz faturalarınıza da olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Kombinin kapatılması durumunda harcadığınız yakıt iki katı oranına ulaşır. Bu nedenle kapatmak yerine en kısık ayarda kullanmayı tercih ediniz.

SICAK SU AYARINIZI KOMBİDEN YAPIN

Musluklarda kullanılan su ayarını yapmak için kombilerden yararlanın. Çok fazla ısınan suyu soğutmak için soğuk su tarafını açtığınızda kombide daha yüksek çalışmaktadır. Bunun yerine musluğun sıcak su ayarını kombi üzerinden yapmanız daha yararlı olur. Farkında olmadan Yapılan bu uygulama daha fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Bu durumun önüne geçmek için sıcak su ayarını kombi üzerinden yapmanız ve musluktan suyu bu şekilde kullanmanız gerekiyor.

ODA TERMOSTATI KULLANIN

Kombilerin tasarruflu çalışması için diğer bir etkili yöntem ise oda termostatı kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Kombilere takılan termostat ortam ısısını istenilen seviyeye getirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede kombi istenilen sıcaklığa geldiğinde kendini kapatarak tasarruf sağlamanıza neden olur. Bunun için isterseniz kombiye takılan termostattan isterseniz de peteklere takılan termostattan yararlanabilirsiniz. Bu iki yöntem de uzun vadede doğalgaz faturalarınıza olumlu olarak yansıyacak.

MSN

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kombiler yanlış kullanılıyor faturalar artıyor!
Bölgesel

Kombiler yanlış kullanılıyor faturalar artıyor!

Kış aylarının etkisini giderek hissettirmeye başladığı bu günlerde, evleri ısıtmak için kullandığımız kombiler, yapılan hatalardan dolayı cep yakabiliyor. Alınacak basit önlemler sayesinde, kabarık faturaların önüne geçmek mümkün!

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Güçbirliği Et Kombinası çalışanlarını ziyaret etti.
Bölgesel

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Güçbirliği Et Kombinası çalışanlarını ziyaret etti.

Başkan Ercengiz, gerçekleştirdiği ziyarette bir araya geldiği çalışanların şikâyet ve taleplerini dinledi.

Denizli’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Millet İttifakı oldu. işte il ve ilçelerde sonuçlar
Yaşam

Denizli’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Millet İttifakı oldu. işte il ve ilçelerde sonuçlar

Denizli İl Seçim Kurulu Başkanlığı, 13. Cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Resmi Olmayan ilk sonuçlar
Yaşam

Cumhurbaşkanlığı Resmi Olmayan ilk sonuçlar

RESMİ OLMAYAN CUMHURBAŞKANLIĞI İLK SEÇİM SONUÇLARI A.A Seçim sonuçları açılan sandık yüzde 55

korkuteli Feci kaza Genç Karı Kocayı Kaza ayırdı
Yaşam

korkuteli Feci kaza Genç Karı Kocayı Kaza ayırdı

KORKUTELİNDE TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ, 1 YARALI Korkuteli-Antalya karayolu Yazır Mahallesi çevre yolunda meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Genç Adam cinayete Kurban mi gitti
Yaşam

Genç Adam cinayete Kurban mi gitti

Burdur Düğer köyünde cinayet Burdur ili Düğer köyünde 28 mayıs 2023 pazar günü genç adam Evinde Tüfekle vurularak öldürüldü.