Mucize deposu dağ dikeni nedir, nasıl kullanılır ve faydaları neler?

Mutfaklarımızda sık sık kullandığımız kekikten daha farklı bir görünüşe sahip olan dağ kekiği nereden baksanız bir mucize deposu.

Mucize deposu dağ dikeni nedir, nasıl kullanılır ve faydaları neler?

Baharatlarını mahallelerindeki aktarlardan ya da büyük semt çarşılarındaki baharat pazarlarından alanlar dağ kekiğini tanıyacaktır ancak bilmeyenler için dağ kekiğinin yararlarını bilmek oldukça kıymetli olacak. İşte mide rahatsızlıklarından soğuk algınlıklarına kadar aklınıza gelemeyecek pek çok sağlık sorununda şifanız olacak Dağ Kekiği Faydaları ve Nasıl Kullanılır sorusunun cevabı...

Dağ Kekiği Faydaları Nedir?

Yabani Dağ Kekiği Faydaları konusunda başlamadan önce dilerseniz Dağ Kekiği İle Normal Kekik Arasındaki Fark konusu üzerinde duralım zira Yabani Dağ Kekiği ile mutfaklarımızda kullandığımız normal kekik sık sık karıştırılıyor.

Dağ kekiği bazı kaynaklarda Zahter adıyla da anılan bir bitki. Ülkemizde çoğunlukla Mardin ve Hatay gibi Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetiştiği söylenmektedir. Uzun ince yaprakları olan dağ kekiğinin kokusu normal kekiğe göre daha keskindir.

Dağ Kekiği Neye İyi Gelir?

Şimdi gelelim Dağ Kekiği Neye İyi Gelir sorusunun cevabına. Dağ Kekiği İbrahim Saraçoğlu tarafından da sık sık önerilen bitkilerden biridir. Bazı kaynaklarda yabani kekik bazı kaynaklarda ise zahter adıyla anılan dağ kekiği bir B6 vitamini deposudur. Dağ kekiği kuru halde tüketildiği zaman kişiye enerji verir ve yorgunluğun giderilmesine yardım eder. Özellikle stresli insanların stresini azalttığı ve vücudu rahatlattığı dağ kekiğinin bilinen özellikleri arasındadır.

Dağ kekiği, sinir sisteminin dostudur. Stresin azaltılmasına ve yorgunluğun giderilmesine yardım ettiği içim sinir sisteminin güçlendirilmesine olanak tanır bu da strese bağlı hastalıkların önlenmesine ya da ilerlemesinin engellenmesine neden olur.

Dağ kekiğinin de tıpkı normal kekik gibi iştah açma özelliği bulunur. İştahı kapalı olanlar yemeklerine dağ kekiği katabilir.

Dağ Kekiği Faydaları arasında sanırım en önemlilerinden biri kalp ritim bozukluğu ve kalple ilgili rahatsızlıkları önleme özelliğidir. Kalbinde çarpıntı problemleri olanlar dağ kekiğinden fayda görebilir.

Sindirim problemlerine de iyi geldiği bilinen Dağ kekiği bağırsak iltihabı bağırsak hastalıklarında oldukça etkilidir. İdrar yaparken zorlananlar için idrar söktürücü özelliği olduğu söylenmektedir.

Dağ Kekiği Diş Etine Faydaları Nedir?

Dağ Kekiği Faydaları arasında en dikkat çekenlerden biri de şüphesiz Dağ Kekiği Diş Etine Faydaları konusudur. Özellikle diş eti çekilmesi yaşayanların düzenli olarak Dağ kekiği suyu ile yaptığı gargara sayesinde bu sorundan kurtulduğu söylenmektedir.

Dağ Kekiği Cilde Faydaları Var Mı?

Her derde deva olan dağ kekiğinin cilde bir faydası olup olmadığı merak ediliyor. Elbette Dağ Kekiğinin Cilde Faydaları da vardır. Dağ kekiğinden hazırlanacak su ile cildin temizlenmesi akne ve sivilce tedavisinde, kırışıkların giderilmesinde oldukça önemlidir.

Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır?

Faydalarından sonra gelelim Dağ Kekiği Nasıl Kullanılır sorusuna. Dağ kekiği hem kuru olarak yemeklerde hem de demlenerek çay olarak kullanılabilir.

Dağ Kekiği Nasıl Demlenir?

Dağ Kekiği Çayı Faydaları bakımından da çok kolay hazırlanması bakımından da dağ kekiği tüketmek isteyenlerin sıkça kullandığı bir yöntemdir. Dağ Kekiği Çayı çok kolay demlenir. Bir çay kaşığı dağ kekiğini bir bardak sıcak su içinde 3 dakika kadar bekleterek tıpkı yeşilçay demler gibi demleyebilirsiniz. Dağ Kekiği Çayı Faydaları arasında en önemlisi idrar söktürücü özelliğidir.

Habertürk

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Aylin Cesur, 3600 ek göstergeden yararlanamayanları meclise taşıdı
Bölgesel

Aylin Cesur, 3600 ek göstergeden yararlanamayanları meclise taşıdı

3600 ek göstergeden yararlanamayanları meclise taşıyan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, '3600 verilmeyen memurların suçu ne?' sorusunu yöneltti.

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri
Bölgesel

Depremde liseli kardeşlerin yürekleri ısıtan hareketleri

Depreme Antakya'da yakalanan liseli 2 kardeş, yıkılmak üzere olan binadan kaçarken evinden çıkamayan komşularına yardım istesin diye verdikleri telefonlarına 40 gün sonra Isparta’da ulaştı.

Isparta'da Türk Okçuluğu geleneği yaşatılıyor
Spor

Isparta'da Türk Okçuluğu geleneği yaşatılıyor

Isparta’da Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Geleneksel Türk okçuluğu kurslarında birçok öğrenci yetiştirilerek, kültürel miras olarak görülen ata sporu devam ettirilmeye çalışılıyor.

Burdur Milletvekili A. Adayı Faruk Erkan Bucak'ta, teşkilatla buluştu
Bölgesel

Burdur Milletvekili A. Adayı Faruk Erkan Bucak'ta, teşkilatla buluştu

Burdur İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Faruk Erkan, Burdur'un Bucak ilçesi İYİ Parti İlçe Teşkilatına ziyarette bulundu.

Burdur'da Alperen Ocakları Lider Muhsin Başkanı Unutmadı
Bölgesel

Burdur'da Alperen Ocakları Lider Muhsin Başkanı Unutmadı

Burdur'da Alperen Ocakları Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu'nu vefatının 14. sene-i devriyesinde unutmadı, helva hayrında bulundular.

Burdur Milletvekili A. Adayı Dudu Aktürk Kızılkaya'da, Üreticilerle bir araya geldi
Bölgesel

Burdur Milletvekili A. Adayı Dudu Aktürk Kızılkaya'da, Üreticilerle bir araya geldi

Burdur AK Parti Milletvekili Aday Adayı Dudu Aktürk, dün yapılan temayülün ardından ziyaretlerini Burdur İli Bucak İlçesi Kızılkaya'da sürdürdü. İşte detaylar...