Gölbaşı'nda Yeşil Devrim: Ramazan Şimşek'in 5 Yıllık İzleri

Gölbaşı Belediyesi, 5 yıl boyunca ilçeye binlerce metrekare yeşil alan kazandırdı. 247 bin metrekare yeşil alan ve bahçe oluşturuldu, 970 bin metrekarelik alan ağaçlandırıldı.

Gölbaşı'nda Yeşil Devrim: Ramazan Şimşek'in 5 Yıllık İzleri

Gölbaşı Belediyesi, 5 yıl boyunca ilçeye binlerce metrekare yeşil alan kazandırdı. Belediyenin serasında yetiştirilen milyonlarca çiçek toprakla buluşturuldu.
Yeşille mavinin buluştuğu Gölbaşı’nda Ramazan Şimşek’in göreve gelmesiyle birlikte yeşil alan ve ağaçlandırma çalışmalarına hız verildi. İlçede 5 yılda 247 bin metrekare yeşil alan ve bahçe oluşturularak, 970 bin metrekarelik alan ağaçlandırıldı. İlçe genelinde 453 bin 185 adet ağaç, çalı ve meyve ağacı dikimi gerçekleştirildi. Gölbaşı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü arazisine kurulan bin metrekarelik kapalı serada 2 milyon 421 bin adet çiçek üretimi yapıldı. Üretilen mevsimlik ve çok yıllık bitkiler Gölbaşı’nın çeşitli noktalarına dikilirken, seralarda unutulmaya yüz tutmuş yerli tohum geleneğini yeniden canlandırmak amacıyla organik 1 milyon 20 bin adet salatalık, domates ve biber fidesi üretildi. Fideler ücretsiz vatandaşlara dağıtıldı.
Ramazan Şimşek yönetiminde aralıksız çalışmalarına devam eden ekipler, Gölbaşı’na çocukların ve ailelerin doyasıya eğlenmesi, güzel vakit geçirmesi için yeni park alanları kazandırdı. 177 bin metrekare park yapılırken, 298 bin parkın yenileme çalışması gerçekleştirildi.

Sevgi Çiçeği’ne özel alan

Halk arasında güneş ışığından dolayı farklı renkleri yansıtması sebebiyle ’yanardöner çiçeği’ olarak da anılan ’sevgi çiçeğinin’ çoğaltılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 6 bin metrekarelik rezerv alanı oluşturuldu. Ankara’daki 12 adet coğrafi işaret içindeki tek çiçek olan sevgi çiçeğinin ekili alan miktarı böylece 112 bin 500 metrekareye çıkarıldı. Gölbaşı’yla özdeşlemiş sevgi çiçeği, Sevgi Çiçeği Sergi ve Yetiştirme Alanı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü Sevgi Çiçeği Bahçesi ve Sevgi Çiçeği Rezerv Alanı’nda üç farklı noktada yetiştiriliyor. Gölbaşı, sevgi çiçeğini görmek isteyen yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

“Gölbaşı cazibe merkezi haline geldi”

Gölbaşı Belediye Başkanı Şimşek, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren vatandaşlarımıza nefes alabilecekleri alanlar oluşturabilmek için gece gündüz çalıştık. Bisiklet ve yürüyüş yolları, ağaçlandırma alanları, yeni parklarla Gölbaşı’nı yeşilin merkezi haline getirdik. Sadece Gölbaşı’ndaki vatandaşlarımız değil, Ankara’nın diğer ilçelerinden, Türkiye’den vatandaşlarımız ilçemize geldi. İlçemiz güzel doğasıyla vatandaşlarımız için cazibe merkezi oldu. Biz de doğamızı koruyarak, yeni alanlar ilçemize kazandırdık. 31 Mart’tan sonra da yeni projelerimizi ilçemize kazandıracağız” diye konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Düzce Belediyesi: Refüjlerde Estetik Bakım ve Yeşil Alanların Korunması - Haberler
Yaşam

Düzce Belediyesi: Refüjlerde Estetik Bakım ve Yeşil Alanların Korunması - Haberler

Düzce Belediyesi D-100 karayolunda bulunan refüjlerde, yabani ot temizliği ve form budama çalışmaları gerçekleştiriyor.

Fatma Kaplan Hürriyet'ten Yeni Park Müjdesi
Yaşam

Fatma Kaplan Hürriyet'ten Yeni Park Müjdesi

İzmit Belediyesi, Veliahmet Mahallesi Hacı Kasım Sokak'ta 290 metrekarelik yeni bir park alanı inşa etti. Parkta 70 metrekare mineral parke döşemesi, 220 metrekare yeşil alan ve 2 yay pergola bulunuyor.

Gaziantep Yeşil Şehir Yolunda: Başkan Şahin, Yeni Park Projesini Duyurdu
Yaşam

Gaziantep Yeşil Şehir Yolunda: Başkan Şahin, Yeni Park Projesini Duyurdu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, EBRD’nin yeşil şehir ilan ettiği Gaziantep’te vatandaşlara güvenli ve akıllı yeni bir park projesini hayata geçireceklerini müjdeleyerek, “En büyük rehabilitasyon yeşil. Ailelerimiz burada sporunu ve yürüyüşünü yapabilecek.

Sakarya'nın Turistik Cenneti: İl Ormanı Tabiat Parkı, 2023'te 250 Bin Ziyaretçiyi Ağırladı
Yaşam

Sakarya'nın Turistik Cenneti: İl Ormanı Tabiat Parkı, 2023'te 250 Bin Ziyaretçiyi Ağırladı

Yeşilin her tonunu barındıran her mevsim farklı güzellikleri ortaya çıkaran şehrin oksijen deposu İl Ormanı Tabiat Parkı, 2023 yılında 250 bine yakın misafiri ağırladı.

Muğla'da Yeşil Alan Miktarı 2014'ten 2023'e Yüzde 92 Arttı
Yaşam

Muğla'da Yeşil Alan Miktarı 2014'ten 2023'e Yüzde 92 Arttı

Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde aktif yeşil alan miktarını 2014 yılından 2023’e kadar yüzde 92 arttırarak 669 bin 833 metrekareye çıkardı.

Yeşil alan düzenleme çalışmalarıyla Adıyaman renkleniyor
Bölgesel

Yeşil alan düzenleme çalışmalarıyla Adıyaman renkleniyor

Adıyaman Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde budama ve yeşil alan düzenleme çalışmalarına devam ediyor.