Ekici Peynir 100 kişiyi işe alacak!

Her gün bir kaşık pekmez tüketmenin 5 faydası

Pekmez denilince üzüm, dut, kuşburnu, keçiboynuzu gibi pek çok pekmez türü akla gelebilir. Pekmezin sağlığa faydaları saymakla bitmez. (Posta)

Her gün bir kaşık pekmez tüketmenin 5 faydası

Pekmez üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu veya dut gibi tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilerek kaynatılması ile üretilen bir tür şuruptur. Pekmez çeşitleri, hayati fonksiyonların devamlılığı için gerekli olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurur.
Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinir.

HER GÜN BİR KAŞIK PEKMEZ

1 yemek kaşığı üzüm pekmezinde yaklaşık olarak 29 kalori, 7.11 mg karbonhidrat, sıfır yağ, 0.05 mg demir, 0.13 gram protein, 0.03 gram lif, 2.28 mg A vitamini, 1.2 mg C vitamini, 1.08 mg sodyum, 3.84 mg kalsiyum ve 99.84 mg potasyum bulunur.
Pekmezin neyden yapıldığına göre içeriği ve besin değerleri değişir ancak genel olarak tüm pekmezler faydalıdır. Bununla birlikte pekmezlerin şeker oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle şeker hastası olan kişilerin tüketmesi önerilmez.

 

TÜM PEKMEZ ÇEŞİTLERİ GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLER TAŞIR

Özellikle diğer şekerler ve tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında pekmez, yüksek oranda antioksidanlar içerir. Bu da pekmezi, çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar. Antioksidanlar kanserde olduğu gibi cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunur. Cildinize zarar verme ihtimali olan serbest radikalleri durdurarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya katkıda bulunabilir.

TAM BİR DEMİR DEPOSU: ÜZÜM PEKMEZİ

Demir, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretimi açısından çok önemlidir. Demir eksikliği anemisi vücutta yeterince demir bulunmaması nedeniyle oluşur. Demir eksikliği, aşırı yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı kalp atışı gibi bir dizi soruna neden olabilir. Üzüm pekmezi demir eksikliğine karşı kullanılabilir.

CİNSEL SAĞLIĞI GELİŞTİRİR: KARADUT PEKMEZİ

Karadut pekmezi, cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olduğu düşünülen eser mineral manganez bakımından zengindir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği kısırlığa, genel yorgunluğa ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.

BALGAM SÖKTÜRÜR, SOLUNUM YOLLARINI DESTEKLER: KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ

Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru öksürükte balgam sökülmesine yardımcı olur. Şiddetli öksürüklerin bastırılmasında da kullanılır ve etkilidir. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa uyumadan önce keçiboynuzu pekmezi tüketmek öksürüğe ve nefes darlığı sorununuza iyi gelecektir

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİR: HURMA PEKMEZİ

Dengeli şeker oranına sahiptir. Hurma meyvesi suda çözünebilir lif içeriği yüksek olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarını (kabızlık, gaz, hazımsızlık vb) önlemeye ve gidermeye yardımcı olur. Ayrıca demir ve magnezyumdan zengindir.

CNNTürk

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Denizli’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Millet İttifakı oldu. işte il ve ilçelerde sonuçlar
Yaşam

Denizli’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Millet İttifakı oldu. işte il ve ilçelerde sonuçlar

Denizli İl Seçim Kurulu Başkanlığı, 13. Cumhurbaşkanlığı seçiminin resmi olmayan sonuçlarını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Resmi Olmayan ilk sonuçlar
Yaşam

Cumhurbaşkanlığı Resmi Olmayan ilk sonuçlar

RESMİ OLMAYAN CUMHURBAŞKANLIĞI İLK SEÇİM SONUÇLARI A.A Seçim sonuçları açılan sandık yüzde 55

korkuteli Feci kaza Genç Karı Kocayı Kaza ayırdı
Yaşam

korkuteli Feci kaza Genç Karı Kocayı Kaza ayırdı

KORKUTELİNDE TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ, 1 YARALI Korkuteli-Antalya karayolu Yazır Mahallesi çevre yolunda meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

Genç Adam cinayete Kurban mi gitti
Yaşam

Genç Adam cinayete Kurban mi gitti

Burdur Düğer köyünde cinayet Burdur ili Düğer köyünde 28 mayıs 2023 pazar günü genç adam Evinde Tüfekle vurularak öldürüldü.

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur
Yaşam

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla Bucak'ta da başladı.

Antalya Sarısu Kadınlar Plajı Mayıs Sonu Açılıyor
Yaşam

Antalya Sarısu Kadınlar Plajı Mayıs Sonu Açılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sarısu Kadınlar Plajı 2023 yaz sezonu 29 Mayıs Pazartesi başlıyor.