Her gün bir kaşık pekmez tüketmenin 5 faydası

Pekmez denilince üzüm, dut, kuşburnu, keçiboynuzu gibi pek çok pekmez türü akla gelebilir. Pekmezin sağlığa faydaları saymakla bitmez. (Posta)

Her gün bir kaşık pekmez tüketmenin 5 faydası

Pekmez üzüm, kuşburnu, incir, keçiboynuzu veya dut gibi tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı, ardıç meyvesi gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilerek kaynatılması ile üretilen bir tür şuruptur. Pekmez çeşitleri, hayati fonksiyonların devamlılığı için gerekli olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde bulundurur.
Pekmezde bulunan antioksidanlar, vücut direncini arttırarak, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hastalıklara karşı koruyucu etkisi nedeniyle öksürüğe iyi geldiği ve balgam söktürdüğü bilinir.

HER GÜN BİR KAŞIK PEKMEZ

1 yemek kaşığı üzüm pekmezinde yaklaşık olarak 29 kalori, 7.11 mg karbonhidrat, sıfır yağ, 0.05 mg demir, 0.13 gram protein, 0.03 gram lif, 2.28 mg A vitamini, 1.2 mg C vitamini, 1.08 mg sodyum, 3.84 mg kalsiyum ve 99.84 mg potasyum bulunur.
Pekmezin neyden yapıldığına göre içeriği ve besin değerleri değişir ancak genel olarak tüm pekmezler faydalıdır. Bununla birlikte pekmezlerin şeker oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle şeker hastası olan kişilerin tüketmesi önerilmez.

 

TÜM PEKMEZ ÇEŞİTLERİ GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLER TAŞIR

Özellikle diğer şekerler ve tatlandırıcılarla karşılaştırıldığında pekmez, yüksek oranda antioksidanlar içerir. Bu da pekmezi, çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar. Antioksidanlar kanserde olduğu gibi cilt sağlığına da olumlu etkilerde bulunur. Cildinize zarar verme ihtimali olan serbest radikalleri durdurarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya katkıda bulunabilir.

TAM BİR DEMİR DEPOSU: ÜZÜM PEKMEZİ

Demir, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin üretimi açısından çok önemlidir. Demir eksikliği anemisi vücutta yeterince demir bulunmaması nedeniyle oluşur. Demir eksikliği, aşırı yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, hızlı kalp atışı gibi bir dizi soruna neden olabilir. Üzüm pekmezi demir eksikliğine karşı kullanılabilir.

CİNSEL SAĞLIĞI GELİŞTİRİR: KARADUT PEKMEZİ

Karadut pekmezi, cinsel hormonların sağlıklı üretilmesine yardımcı olduğu düşünülen eser mineral manganez bakımından zengindir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği kısırlığa, genel yorgunluğa ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.

BALGAM SÖKTÜRÜR, SOLUNUM YOLLARINI DESTEKLER: KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ

Astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi gelmektedir. Kuru öksürükte balgam sökülmesine yardımcı olur. Şiddetli öksürüklerin bastırılmasında da kullanılır ve etkilidir. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarınız varsa uyumadan önce keçiboynuzu pekmezi tüketmek öksürüğe ve nefes darlığı sorununuza iyi gelecektir

SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİR: HURMA PEKMEZİ

Dengeli şeker oranına sahiptir. Hurma meyvesi suda çözünebilir lif içeriği yüksek olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarını (kabızlık, gaz, hazımsızlık vb) önlemeye ve gidermeye yardımcı olur. Ayrıca demir ve magnezyumdan zengindir.

CNNTürk

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Sağlıklı iftar sofrasında neler olmalı?
Yaşam

Sağlıklı iftar sofrasında neler olmalı?

Ramazan ayı orucunun 14-15 saat saat süreceğini belirten uzmanlar, böbrek yükünü dengelemek ve kan dengesini korumak üzere iftardan sonra en az 8-10 bardak su tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor.

45 öğretmen ataması müjdesi
Yaşam

45 öğretmen ataması müjdesi

Yaşanan deprem felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan atanma bekleyen öğretmenlere müjde verdi. İşte detaylar...

Hangi illerden fay hattı geçiyor? Çevremizdeki illere dikkat!
Yaşam

Hangi illerden fay hattı geçiyor? Çevremizdeki illere dikkat!

MTA tarafından Türkiye'deki diri fay hatları haritası güncellendi. Türkiye'de deprem açısından en güvenli iller/ilçeler hangileri? Türkiye'de deprem açısından en riskli iller ilçeler hangileri? İşte detaylar...

Ayakta başlarsa ölüme kadar götürebilir
Yaşam

Ayakta başlarsa ölüme kadar götürebilir

Uzun süre hareketsiz kalınca bacakta oluşan enboli (pıhtı) akciğere ilerleyebilir. Bacakta oluştuğu zaman bir şişlik meydana gelir veya ağrı hissedilir. İşte detaylar...

Sağlık açısından zararlı! Bağımlılığa yol açabilir!
Yaşam

Sağlık açısından zararlı! Bağımlılığa yol açabilir!

Sürekli borsa ekranına bakmak bağımlılığa yol açacağına dair uyaran uzmanlar, "Borsa oyun değil, yatırım alanı olarak kabul edilmeli..." diyorlar. İşte detaylar...

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan  istifa Etti
Yaşam

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan istifa Etti

2019 yerel seçimlerinde Ağrı Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti.