Hükümetin teklifi belli oldu Kamu işçisine zam

Türkiye'de hükümetin kamu işçisi zammı belli oldu mu? Hükümetin 700 bin kamu işçisi için ilk 6 ay ve taban maaş teklifinin netleştiği duyuruldu. İşte detaylar...

Hükümetin teklifi belli oldu Kamu işçisine zam

700 bin kamu işçisi zam haberine odaklandı. Kamuda görev yapan 700 bin kamu işçisi için Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri hız kazandı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kamu işçisi zam pazarlığında son durumu aktardı.

HÜKÜMETİN KAMU İŞÇİSİ ZAM TEKLİFİ BELLİ OLDU

TÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay hükümetin Toplu İş Sözleşmesi kapsamında kamu işçisine zam teklfini açıkladı. Buna göre hükümet ilk 6 ay için yuzde 30 zam, taban aylık olarak ise 11 bin 500 lira önerdi.

TÜRK-İŞ'İN KAMU İŞÇİLERİ İÇİN ZAM TALEBİ DE NETLEŞTİ

Hükümetin zam teklifine karşın şşçi tarafının kamu işçisi zam talebi ise yüzde 45 oldu. TÜRK-İş ayrıca taban aylıkların 15 bin lira olmasını talep ediyor.

KAMU İŞÇİSİNE ZAM HESABI NASIL OLACAK?

Örnekle açıklayacak olursak; 15 bin liralık taban brüt ücret kabul edildiğinde işçilere ödenecek net ücret ise 12.075 TL'ye çıkmış olacak. Burada hesap şöyle yapılacak:

Brüt ücret: 15.000 TL
SSK işçi kesintisi: 2.100
İşsizlik sig.: 150 TL
Gelir Vergisi: 1.912,50 TL
Damga vergisi: 113,85 TL
Asg. Ü. İstisnası: 1.276,02 TL
Damga V. İstisna 75,96
Net ödenen ücret 12.075,63 TL

İLAVE PROTOKOL YAPILMIŞTI

Kamu işçileri için yapılan son toplu sözleşme 2021 yılında imzalanırken 2022 yılında artan enflasyon sebebiyle hükümet ek bir artış yapma kararı da almıştı. Buna göre işçilere 1 Ocak 2022'den geçerli olmak üzere yüzde 2.5 oranında ilave zam yapıldı.

Böylece işçilerin zam oranları yüzde 28'i buldu. Yine 2021 yılında yapılan toplu sözleşme sonrası imzalanan çerçeve protokolü ile de enflasyon farkı verilmesi karar altına alınmış taban ücretlere yapılan seyyanen artış ile zam oranı yüzde 34'e çıkmıştı.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ AĞUSTOS'TA

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

Kamu işçilerine yapılacak zam oranları memurlar için de birer ölçü oluyor. Ancak her iki görüşmelerde de refah payı ve enflasyon oranları öncelikli olarak ele alınıyor.

BELEDİYE İŞÇİLERİNE TEDİYE

Bu arada taşerondan kamuya geçen işçiler hem toplu sözleşmeden yararlanıp hem de yıllık 52 gün tediye (ikramiye) alabiliyor. Ancak yine taşerondan belediye şirketlerine geçen işçilerin böyle bir tediye imkanı bulunmuyor. Masaya gelen teklifler arasında belediye ve il özel idare şirketlerindekilere de tediye verilmesi de bulunuyor.

Sabah

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kamu işçisinin zam oranı belli oldu İşte detaylar...
Yaşam

Kamu işçisinin zam oranı belli oldu İşte detaylar...

700 bin kamu işçisinin alacağı zam oranının yüzde 45 olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. İşte detaylar...

Emekliler Dikkat! En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu
İş Dünyası

Emekliler Dikkat! En düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL oldu

Emekliler tarafından merakla beklenen zam açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Emekli ve çalışan Milletvekili maaşına gelen zam
Bölgesel

Emekli ve çalışan Milletvekili maaşına gelen zam

2023 yılında aktif görevdeki milletvekili 73 bin 379 lira, emekli milletvekili de 51 bin 790 lira maaş alacak.

13 yıl sonra ilk gemi Alanya'ya demir attı
Bölgesel

13 yıl sonra ilk gemi Alanya'ya demir attı

Mavi Marmara krizinin ardından ilk İsrailli turist taşıyan yolcu gemisi Alanya'ya demir attı. Gemiden inen bin 601 turist ve 601 personel çarşıda alıveriş yaptı.

Alanya’nın en büyük merkezi laboratuvarının temeli atıldı
Bölgesel

Alanya’nın en büyük merkezi laboratuvarının temeli atıldı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Cikcilli Yerleşkesinde Faika Hacıkadiroğlu Merkezi Araştırma Laboratuvarı için temel atma töreni düzenlendi. Törenle, ALKÜ Cikcilli Yerleşkesinin ilk binasının temeli atıldı.

Büyük bir depremde Antalya tsunamiye maruz kalabilir
Bölgesel

Büyük bir depremde Antalya tsunamiye maruz kalabilir

Antalya'da konuşan Prof. Dr. Naci Görür, Antalya’nın büyük bir depremde tsunamiye maruz kalabileceğini belirtti. İşte detaylar...