İşte yeni emeklilik sistemi; SSK ve Bağ-Kur'lular dikkat:

Milyonlarca ev kadınına emeklilik hakkı, Anneler için emeklilik yaşı esnekliği, 2000 sonrası işe girenler için yeni bir emeklilik sistemi, Bağ-Kur-SSK prim eşitlemesi ile erken emeklilik imkanı İşte yeni sistemin şifreleri ve örnek hesaplar...

İşte yeni emeklilik sistemi; SSK ve Bağ-Kur'lular dikkat:

AK Parti seçim beyannamesi Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Beyannamede yeni emeklilik sisteminin ipuçları verildi. Ev hanımlarının emekli olması için kolaylıklar dikkat çekerken, yeni sistemde annelerin de yaş şartı düşürülecek. Bunun yanında 2000 sonrası ve Bağ-Kur prim eşitleme için çalışmalar başladı.

BAŞKAN ERDOĞAN YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİNİN ŞİFRELERİNİ VERDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı seçim beyannamesi milyonlarca vatandaş için çok önemli müjdeler getirdi. Özellikle gençler, kadınlar, yaşlı ve engelliler ile ailenin öncelendiği beyannamede dikkat çeken başlıklardan birisi de emeklilik ile ilgili olandı.

23 YILLIK EYT SORUNU TARİHE KARIŞTI

23 yıllık sorun çözülerek Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme çıkartıldı ve uygulanmasıyla birlikte milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuşurken yeni bir emeklilik reformunun işareti de verilmiş oldu.

Özellikle kadınların ve annelerin öne çıktığı yeni reform sosyal güvenlik sistemindeki birçok sorunu da çözmüş olacak.

Yeni sistemin satır başlarını tek tek inceleyelim:

EV KADININA EMEKLİLİK HAKKI

Çalışma imkanı bulamayan ev kadınları için şu anda işletilen isteğe bağlı sigorta sistemi yeniden ele alınacak. Böylece ev kadınlarına daha kolay ve erken emeklilik hakkı tanınmış olacak. Bugün isteğe bağlı sigorta ile 15 yıl prim ödemesi gereken ev kadınlarının bu primlerinin üçte birini devlet üstlenecek.

 

İsteğe bağlı sigorta Bağ-Kur kapsamında bulunuyor. Ancak reform sisteminin içinde Bağ-Kur SSK prim eşitlemesi de bulunduğu için burada 5400 yerine 4500 gün ya da 3600 gün ile emeklilik de mümkün olabilecek.

Böylece ev kadınları 15 yıl yerine 12.5 yıl ya da 10 yıl prim ödeyerek emekli olabilecek. Daha önce sigortası olan ev kadınları için bu süre daha da kısalacak. Ödenecek prim miktarı ile ilgili yılda 15 bin liraya yakın bir katkı da yapılacak.

Bugün asgari isteğe bağlı sigorta primleri şöyle hesaplanıyor:

Asgari ücret: 10.008 TL
Bir aylık prim: 10.008 X % 32 = 3.202,56 TL
Devlet katkısı: 1.067,52 TL
Ödenecek tutar: 2.135,04
Yıllık katkı: 12.810, 24 TL

ANNEYE ESNEK EMEKLİLİK YAŞI

Ev kadınlarına yapılan bu destek dışında eğer annelik de varsa ikinci bir erken emeklilik imkanı da gelecek. Burada çocuk sayısına göre emeklilik şartlarında iyileşme olacak.

Hem prim miktarları düşecek hem de emeklilik yaşı geriye çekilecek. Aynen yıpranma düzenlemesinde olduğu gibi çocuk sayısına göre belli miktarda prim yıllık çalışmaya eklenecek.

Örneğin yılda 90 gün prim eklenen bir sigortalı anne 4 yıl çalışmasına rağmen 5 yıl çalışmış gibi olacak. Bu da ona daha önce emekli olma imkanı getirecek.

Eklenen süre kadar da yaştan yapılacak indirim sayesinde anneler erken emekli olabilecek.

2000 SONRASI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.

SSK BAĞ-KUR PRİM EŞİTLEME SAĞLANACAK

Bağ-Kurlular ile SSK kapsamında sigortalı olanlar arasındaki prim farklılıkları da giderilecek. Bu durumda başta esnaf olmak üzere Bağ-Kur'lular 9.000 gün prim biriktirmek durumunda kalmadan en az 5 yıl erken emekli olabilecek.

Şu anda işe giren bir SSK'lı 7.200 gün ile emekli olurken Bağ-Kur'lu 9 bin gün ödemek durumunda. EYT kapsamındakiler için bu fark daha da büyüyor.

EYT'li SSK'lılar en fazla 5.975 gün öderken Bağ-Kur'da bu süre 9.000 güne çıkıyor. Buralarda yapılacak eşitleme ile hem kısmi emeklilikteki 5.400 gün ile 4.500 ve 3.600 gün arasındaki farklar ortadan kalkacak hem de normal emeklilik 5 yıl öne alınmış olacak.

Bu gerçekleştiğinde Bağ-Kur'dan SSK'yı geçmek isteyenler için 3.5 yıl SSK'lı olma kuralının da ortadan kalkması gündeme gelebilecek.

Sabah/ Faruk Erdem

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Gölhisar’da Ak Parti Seçim Bürosu Açıldı
Bölgesel

Gölhisar’da Ak Parti Seçim Bürosu Açıldı

Gölhisar İlçesinde Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Gölhisar İlçe Başkanı Ayhan Kanural, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, Gölhisar Belediye Başkan Adayı İbrahim Sertbaş, Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Kılınç, …

ÇELTİKÇİ AK PARTİ SEÇİM BÜROSUNU AÇTI
Bölgesel

ÇELTİKÇİ AK PARTİ SEÇİM BÜROSUNU AÇTI

31 Mart 2019' da gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler seçimlerine, Çeltikçi Ak Parti teşkilatı hız verdi. Çeltikçi Ak Parti Belediye başkan adayı Rıza YANAR

Yeni kabine için isimler belli oldu iddiası
Bölgesel

Yeni kabine için isimler belli oldu iddiası

Hangi isimlerin kabinede olacağı kulislerde konuşulmaya başlanırken, Bakan olacak üç ismin ise netleştiği iddia edildi. Öte yandan Erdoğan'ın kabinedeki mevcut 5 bakanla yola devam edebileceği de gündemde.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplandı
Bölgesel

Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplandı

Yüksek Seçim Kurulu'nun 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarını açıklamasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki yemin töreni tarihi de netleşti.

AB ile vize sorunu en kısa sürede çözülecek
Bölgesel

AB ile vize sorunu en kısa sürede çözülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ile yaşanan vize sorununu en kısa sürede çözeceklerini söyledi.

Erdoğan, Mehmet Şimşekle Külliye'de görüştü
Bölgesel

Erdoğan, Mehmet Şimşekle Külliye'de görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi eski Bakanı Mehmet Şimşek ile Külliye'de bir görüşme gerçekleştirdi. İşte detaylar...