Adıyaman

‘İklim değişikliğine uyum için ortak eylemler’ projesinin ilk etabı tamamlandı

Montana Belediyesi ve Adıyaman Belediyesi ‘İklim değişikliğine uyum için ortak eylemler’ projesinin ilk etabını tamamladı.

‘İklim değişikliğine uyum için ortak eylemler’ projesinin ilk etabı tamamlandı

Montana Belediyesi ve Adıyaman Belediyesi ‘İklim değişikliğine uyum için ortak eylemler’ projesinin ilk etabını tamamladı.
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Belediyeler Birliğinin ana faydalanıcısı olduğu, Yeşil Bir Gelecek için Eşleştirme Hibe Programı kapsamında sunulan, Joint Actions For Climate Change Adaptation (İklim değişikliğine uyum için ortak eylemler) projesi uygulandı.
Bulgaristan’ın Montana Belediyesinin koordinatörlüğünde, Adıyaman Belediyesi, Technological Institute of Aquaculture ( Teknolojik Su Ürünleri Enstitüsü) ve Adıyaman İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği projeye ortaklık ediyor.
Çeşitli çalışma toplantılarının yapıldığı, okul ve gençlik merkezi ziyaretlerinin yanı sıra, kent genelinde çevre ile ilgili incelemelerde bulunuldu.
Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere’nin de katıldığı projenin ilk etabı oldukça faydalı geçti. Özellikle çevrenin korunması, su ve balıkların korunması için deneyim ve bilgi alışverişi için sürdürülebilir yapılar oluşturması noktasında önemli temaslar sağlandı.
Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Montana Belediye Başkanı Montana Belediye Başkanı Zlatko Zhivkov, Belediye Başkan Yardımcısı Tihomir Antonov ile bir araya geldi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Montana Belediye Başkanı Zlatko Zhivkov, proje ortağı olarak Adıyaman Belediyesi ile çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Zhivkov, “Bu projede bizle birlikte olmanız bizleri çok mutlu etti. 6 Şubat Depremi nedeniyle Bulgaristan’dan Adıyaman’a kurtarma ekipleri ve yardımlar gitti. Sizi o acı gününüzden yalnız bırakmak istemedik. Depremden etkilenen Adıyaman ve Montana arasındaki dostluğun bu proje ile daha da gelişeceğine inancım tamdır” dedi.
Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere ise, Montana’da olmaktan mutlu olduklarını belirterek, “Montana Belediye Başkanımız Zlatko Zhivkov’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederim. Daha yeşil ve güzel bir Adıyaman için bu gün buradayız. Daha çevreci, daha yeşil ve etrafındaki sulardan daha fazla faydalanan bir Adıyaman için buradayız. Birçok şehir ile ‘kardeş şehir’ olan Montana ile inşallah bizde kardeş olacağız. Depremden etkilenen ilimize daha faydalı olabilecek her türlü projede yer alacağız. Montana’dan ilimize yatırım yapmak isteyen yada kentimizin yeniden inşası noktasında katkı sağlamak isteyenleri ilimize bekliyoruz” ifadeleri kullandı.
Montana Belediyesi’nde yapılan çalışma ziyareti sonrasında Bulgaristan’ın Başkenti Soyfa’ya geçen Başkan Tutdere, Sofya’nın Türkiye Büyükelçisi Mehmet Sait Uyanık’ı ziyaret etti.
Büyükelçi Uyanık’a Adıyaman’ın deprem sonrası durumu ile ilgili bilgi veren Başkan Tutdere, Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma odasında ziyaretçi defterini imzaladı.
Başkan Tutdere deftere, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çalışma odasında bu satırları kaleme almak cumhuriyet ve demokrasiye bağlı bütün varlığını Cumhuriyet'in yönettiği fırsat eşitliğine bağlı olarak milletvekilliği, bugün de Adıyaman Belediye Başkanı olarak görev yapan beni büyük bir mutluluğa götürdü. Bu satırları yazarken bile yaşadığım heyecanı anlatmaya kelimeler yetersiz kalıyor. 6 Şubat'ta büyük bir yıkıma uğramış, binlerce şehit vermiş Adıyaman Belediye Başkanı olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bir kez daha şükranlarımı sunuyor, Allah'tan rahmet diliyorum. Çizdiğin yol daima rehberimiz olacaktır" ifadelerini kullandı.
Projenin ilk ayağı Adıyaman’dan giden heyetin çalışma ziyaretiyle son buldu. İkinci ayağında ise Montana’dan yetkililerin Eylül ayında Adıyaman’a gelmesi bekleniyor.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Adıyaman Belediyesi, Eşit Masallar tiyatrosunu miniklerle buluşturdu.
Etkinlik

Adıyaman Belediyesi, Eşit Masallar tiyatrosunu miniklerle buluşturdu.

Depremin izlerini silmek için büyük bir gayret ortaya koyan Adıyaman Belediyesi bir yandan şehrin alt ve üst yapısını düzenlerken, diğer yandan da sosyal belediyeciliğe yönelik çalışmalara hız kazandırıyor.

Adıyaman'da engelsiz yaşam merkezi açılıyor
Bölgesel

Adıyaman'da engelsiz yaşam merkezi açılıyor

Özel Gereksinimli vatandaşlar için engelsiz yaşam merkezi açılıyor

Gül ve Lavanta Yolu Projesi'nde Son Durum!
Bölgesel

Gül ve Lavanta Yolu Projesi'nde Son Durum!

Burdur Valisi Türker Öksüz, köy ziyaretleri kapsamında Ulupınar ve Başmakçı Köylerine ziyarette bulundu. Köy halkı ile bir araya gelen Vali Öksüz, talep ve ihtiyaçları dinledi.

Çevreci Komşu Kart, ağaçları da korur
Bölgesel

Çevreci Komşu Kart, ağaçları da korur

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart’la ilçe sakinleri mayıs ayında bin 162 ağacı kesilmekten kurtardı.

Kaş'ta Jandarma ekiplerinden farkındalık projesi
Bölgesel

Kaş'ta Jandarma ekiplerinden farkındalık projesi

Antalya’nın Kaş ilçesinde düğünlerde silah atılmasını önlemek amacıyla “Mutluluğa kurşun sıkma, geleceğini karartma’ projesi başlatıldı.

'Teknolojide Kadının Yükselen Rolü' konferansı
Etkinlik

'Teknolojide Kadının Yükselen Rolü' konferansı

Coşkunöz Eğitim Vakfı, 'XReation of Future' projesi çerçevesinde 'Teknolojide Kadının Yükselen Rolü' konferansı düzenledi.