Aksaray

İnternet basınının devlerinden Aksaray'da Öğrenci ve Yerel basına iletişim semineri

TİGAD’ın Aksaray’da Düzenlendiği konferansta yeni nesil gazetecilik konuşuldu.

İnternet basınının devlerinden Aksaray'da Öğrenci ve Yerel basına iletişim semineri

 

TİGAD’ın Aksaray’da Düzenlendiği konferansta yeni nesil gazetecilik konuşuldu.

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD), 16  Haziran 2023 cuma günü Aksaray’da “Yeni Nesil Gazetecilik” konferansı düzenlendi. Alanında uzman gazetecilerin katıldığı konferansta gazeteciliğin geleceği, sosyal medya gazeteciliği ve geleneksel gazeteciliğin durumu gibi konular ele alındı. TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, düzenledikleri konferanslarla sektörün sorunları için farkındalık oluşturduklarını söyledi.
Aksaray Valiliği, Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi ve TİGAD iş birliği ile düzenlenen konferansa; il protokolü, TİGAD il temsilcileri, siyasi ve STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Aksaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansta; Haberler.com ve Sondakika.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur, Gazeteci-Yazar Latif Şimşek, Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas, İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer, Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer, TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier konuşmacı olarak yer aldı.

 

Okan Geçgel: Sektörün sorunları için farkındalık oluşturuyoruz


ASÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Selahattin Çavuş’un moderatörlüğünde düzenlenen konferansın açılışında konuşan TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, TİGAD olarak internet gazeteciliği yasasının çıkması için verdikleri mücadeleyi anlattı. Bu tür konferanslarla sektörün sorunları için farkındalık oluşturduklarını belirten Geçgel, gazetecilerin sektördeki dijital dönüşüme ayak uydurmasının önemini anlattı.


Bedia Teymur: Yapay zeka destekli habercilik yapıyoruz


Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur ise, haber sitelerinde yaşanan dönüşümü anlattı. İnternet haberciliğinde hukuki süreçlere değinen Teymur, ayrıca, Sondakika.com’da haber yayınlarını yapay zeka destekli algoritmalarla yaptıklarını anlattı.


Latif Şimşek: Geleneksel medya mecraları yayınlarına devam edecektir


Gazeteci-Yazar Latif Şimşek ise, geleneksel gazetecilik ile dijital gazetecilik arasındaki farklara değindi. Mesleğe başladığı yıllarda yaşadıklarını anlatan Şimşek, internet gazeteciliğindeki gelişmelere rağmen gazeteler gibi geleneksel medya mecralarının yayınlarına devam edeceğine inandığını vurguladı. Şimşek, yapay zeka geliştiricilerin bazı gizli ajandaları olabileceğine işaret etti.

 

 

Meryem Nas: Sadece spikerlik yapmak habercilik değil


Kanal 7 Haber Spikeri Meryem Nas ise, sunuculuk ve habercilik bağlamında değerlendirmeler yaparak, sadece spikerlik yapmanın habercilik olmadığını; bu sebeple spikerlik ile birlikte fırsat buldukça sahaya çıkarak muhabirlik yaptığını aktardı.


Mustafa Biçer: Yeni nesil gazetecilik araçlarını kullanıyoruz


İHA İstanbul Anadolu Yakası Bölge Müdürü Mustafa Biçer de, ajan haberciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlara değindi. Bir haber ajansı için abonelerine hızlı ve doğru haber servis etmenin önemini vurgulayan Biçer, ajans olarak yeni nesil gazetecilik araçlarını kullanmaya özen gösterdiklerini anlattı.


Üstün Tuncer: Gazeteciler bu dönüşüme ayak uydurmalı


Gazeteci-Yazar Üstün Tuncer ise, geleneksel medyadaki dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi. Dijital gazetecilikten bazı örnekler veren Tuncer, gazetecilerin bu dönüşüme ayak uydurması gerektiğini belirtti.


Uğur Eskier: Sosyal medya vatandaş gazeteciliğini teşvik ediyor


TİGAD Genel Sekreteri ve İçerik Editörü Uğur Eskier ise, sosyal medya gazeteciliği ve içerik üretimi konusunda değerlendirmeler yaptı. Eskier, internet gazeteciliği yasasının çıkması için verilen mücadelenin, sosyal medya gazeteciliği ve yapay zeka gazeteciliği gibi yeni nesil gazetecilik alanlarında da gerekebileceğine dikkat çekti. Uğur Eskier, yeni nesil gazeteciliğin etkilerini bazı istatistiklerle anlatarak, sosyal medyanın vatandaş gazeteciliğini teşvik ettiğini vurguladı.
Konferansın sonunda konuşmacılara teşekkür plaketi ve hediye takdim edildi. Ayrıca, tüm katılımcılar toplu poz verdi.

 

 Medyaankara

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

TİGAD Başkanı Geçgel, 'İsrail'in Filistin'e saldırıları terör faaliyetidir'
Bölgesel

TİGAD Başkanı Geçgel, 'İsrail'in Filistin'e saldırıları terör faaliyetidir'

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını terör faaliyeti olarak nitelendirdi.

Ulusal Medyanın Aksaray’a 34. İl Yıldönümü İlgisi
Etkinlik

Ulusal Medyanın Aksaray’a 34. İl Yıldönümü İlgisi

Aksaray’ın 34. İl olma programına Ankara ve İstanbul medyasının ilgisi damgasını vuracak.

Okan Geçgel: BİK, internet medyasının feryatlarına kulak tıkıyor
Yaşam

Okan Geçgel: BİK, internet medyasının feryatlarına kulak tıkıyor

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Başkanı Okan Geçgel, “Basın İlan Kurumu (BİK) yetkilileri internet medyasının feryatlarına ve sorunlarına kulak tıkamaya devam ediyor. Bu konuda artık sabrımız taşıyor.” dedi. 

Kayseri Kadın Kooperatifleri Ve üreten Kadınlarla Dahada Güçlü
Yaşam

Kayseri Kadın Kooperatifleri Ve üreten Kadınlarla Dahada Güçlü

Kayseri’de faaliyet gösteren 22 Kadın Kooperatifi, 16-25 Haziran tarihlerinde düzenlenen bir fuarda buluştu. 10 gün süren fuarı 800 bin kişi ziyaret etti.

TİGAD’da Okan Geçgel güven tazeledi
Yaşam

TİGAD’da Okan Geçgel güven tazeledi

İnternet Gazeteciliği Derneği (TİGAD) Genel Kurul Toplantısı, 16 Haziran 2023 cuma günü Aksaray’da yapıldı. Mevcut başkan Okan Geçgel, tekrar seçilerek güven tazeledi.

Türkiye Medyasının nabzı Aksaray'da atacak
Bölgesel

Türkiye Medyasının nabzı Aksaray'da atacak

16,17 ve 18 Haziran tarihlerinde Aksaray'da düzenlenecek olan etkinliğe İstanbul merkezli Türkiye’nin önemli TV, Gazete ve İnternet gazeteleri yetkilileri ve temsilcileriyle TİGAD ’ın Türkiye’nin dört bir yanında il temsilcileri katılacak.