Isparta / Eğirdir (Eğridir)

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri

Küresel kuraklık ve bilinçsiz su kullanma nedeniyle adeta eriyen, yok olmaya yüz tutan Isparta'da bulunan Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri devam ediyor.

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri

Küresel kuraklık ve bilinçsiz su kullanma nedeniyle adeta eriyen, yok olmaya yüz tutan Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri devam ediyor. 914.87 metre ile son yılların en düşük su seviyesi kotunun görüldüğü Eğirdir Gölü’nde, özel hükümlere göre kritik kot olan 914.74 metreye, sadece 13 santim kala, 2023 yılı sulama sezonunda büyük sıkıntıların yaşanacağı öngörülüyor.
AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, Bölge Müdür Yardımcıları Osman Erkan, Murat Çınar, EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, İl Genel Meclis Üyeleri Eyyup Doğan ile Sezgin Özdoğancı’nın yanı sıra, Eğirdir Boğazova Köy Muhtarları ve Sulama Kooperatif Başkanlarının katıldığı bir inceleme toplantısı gerçekleştirildi. Eğirdir – Aksu ilçeleri arasında Karaköy mevkiinde yapılan incelemeler sonucu, Karaköy suyu ile Aksu Çayının sularının nasıl Eğirdir Gölüne kazandırılabileceği konusu ele alındı.
Boğazova Köyleri Muhtarları, Karaköy Pınarı suyunun açılacak bir tünel ile Kovada Kanalına akıtılabileceği ya da Akdoğan Göletine akıtılması ile de enerji kullanmadan bahçelerin sulanabileceğini dile getirdiler.
DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin ise Karaköy Pınarı sularının kış suyu olduğunu, dolayısıyla bahçe sulamaları için bir çözüm olmayacağını söyledi.
Karaköy Pınarı ile Aksu Deresi sularının birleşerek Eğirdir Gölü’ne akıtılmasının en doğrusu olacağını söyleyen Şahin, DSİ 18. Bölge Müdürlüğünce fizibilite çalışmalarının sürdürüldüğünü, yapılacak bir proje ile, yılda 50-70 milyon metreküp suyun Eğirdir Gölü’ne kazandırılabileceğini söyledi.
DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, “Ülkemizin en büyük ikinci tatlı su gölü niteliğindeki Eğirdir Gölü su seviyesinde son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle ciddi oranda düşüşler gözlenmektedir. Eğirdir Gölü; Gelendost, Pupa, Hoyran ve Çay dereleri ile Aşağıtırtar, Kayaağzı ve Mahmatlar kaynakları ile beslenmektedir” dedi.
Son yıllarda yaşanan şiddetli meteorolojik kuraklık sebebiyle Eğirdir Gölü su seviyesinin 1975 yılında ölçülen 915,42 metreden de daha aşağı bir seviye olan 914,86 metreye düştüğünü söyleyen Şahin şöyle devam etti: "Bu durum, sulama tesislerinin işletilemez hale gelmesine, dolayısıyla elma havzası olarak bilinen Eğirdir Gölü havzasındaki meyve ağaçlarının kurumasına, Isparta İli içmesuyu temininde sıkıntı yaşanmasına sebep olacaktır” dedi.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Eğirdir Gölü 25 günde 3 santimetre yükseldi
Bölgesel

Eğirdir Gölü 25 günde 3 santimetre yükseldi

Türkiye’nin 4’ncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü, geçtiğimiz hafta yağışlarla birlikte 22 Aralık 2022 tarihinden bu yana 3 santimetre yükseldiği görüldü.

Eğirdir Gölü’nde genç kadın cesedi bulundu
3. Sayfa

Eğirdir Gölü’nde genç kadın cesedi bulundu

Eğirdir Gölü’nde 20-25 yaş aralığında olduğu tahmin edilen kadın cesedi bulundu.

"Eğirdir Gölü’nün su seviyesi 12 santimetre daha düştü
Bölgesel

"Eğirdir Gölü’nün su seviyesi 12 santimetre daha düştü

Isparta’daki Eğirdir Gölü’nün su seviyesinde 12 santimetrelik bir düşüş yaşandı.

Ispartalı savcı ve avukat eşi enkazdan kurtarıldılar
Bölgesel

Ispartalı savcı ve avukat eşi enkazdan kurtarıldılar

Ispartalı savcı Bülent Korkmaz ve eşi Avukat Hilal Korkmaz, Adıyaman'da enkazdan kurtarıldılar.

SMA hastası Arya Bebek'ten güzel haber
Sağlık

SMA hastası Arya Bebek'ten güzel haber

Isparta’nın evladı SMA Tip1 hastası Hafize Arya bebeğin yurtdışı tedavisi için başlatılan yardım kampanyası başarılı bir şekilde sonuçlandı.

Ispartalı Genç Çift, Depremde Hayatını Kaybetti
Bölgesel

Ispartalı Genç Çift, Depremde Hayatını Kaybetti

Isparta Direkli Köyüne kayıtlı Ömer Malgır ve eşi Merve Malgır, Adıyaman’da meydana gelen depremde enkazın altında kalarak hayatlarını kaybetti.