Isparta / Eğirdir (Eğridir)

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri

Küresel kuraklık ve bilinçsiz su kullanma nedeniyle adeta eriyen, yok olmaya yüz tutan Isparta'da bulunan Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri devam ediyor.

Isparta'da Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri

Küresel kuraklık ve bilinçsiz su kullanma nedeniyle adeta eriyen, yok olmaya yüz tutan Eğirdir Gölü’nü kurtarma girişimleri devam ediyor. 914.87 metre ile son yılların en düşük su seviyesi kotunun görüldüğü Eğirdir Gölü’nde, özel hükümlere göre kritik kot olan 914.74 metreye, sadece 13 santim kala, 2023 yılı sulama sezonunda büyük sıkıntıların yaşanacağı öngörülüyor.
AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, Bölge Müdür Yardımcıları Osman Erkan, Murat Çınar, EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, İl Genel Meclis Üyeleri Eyyup Doğan ile Sezgin Özdoğancı’nın yanı sıra, Eğirdir Boğazova Köy Muhtarları ve Sulama Kooperatif Başkanlarının katıldığı bir inceleme toplantısı gerçekleştirildi. Eğirdir – Aksu ilçeleri arasında Karaköy mevkiinde yapılan incelemeler sonucu, Karaköy suyu ile Aksu Çayının sularının nasıl Eğirdir Gölüne kazandırılabileceği konusu ele alındı.
Boğazova Köyleri Muhtarları, Karaköy Pınarı suyunun açılacak bir tünel ile Kovada Kanalına akıtılabileceği ya da Akdoğan Göletine akıtılması ile de enerji kullanmadan bahçelerin sulanabileceğini dile getirdiler.
DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin ise Karaköy Pınarı sularının kış suyu olduğunu, dolayısıyla bahçe sulamaları için bir çözüm olmayacağını söyledi.
Karaköy Pınarı ile Aksu Deresi sularının birleşerek Eğirdir Gölü’ne akıtılmasının en doğrusu olacağını söyleyen Şahin, DSİ 18. Bölge Müdürlüğünce fizibilite çalışmalarının sürdürüldüğünü, yapılacak bir proje ile, yılda 50-70 milyon metreküp suyun Eğirdir Gölü’ne kazandırılabileceğini söyledi.
DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, “Ülkemizin en büyük ikinci tatlı su gölü niteliğindeki Eğirdir Gölü su seviyesinde son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle ciddi oranda düşüşler gözlenmektedir. Eğirdir Gölü; Gelendost, Pupa, Hoyran ve Çay dereleri ile Aşağıtırtar, Kayaağzı ve Mahmatlar kaynakları ile beslenmektedir” dedi.
Son yıllarda yaşanan şiddetli meteorolojik kuraklık sebebiyle Eğirdir Gölü su seviyesinin 1975 yılında ölçülen 915,42 metreden de daha aşağı bir seviye olan 914,86 metreye düştüğünü söyleyen Şahin şöyle devam etti: "Bu durum, sulama tesislerinin işletilemez hale gelmesine, dolayısıyla elma havzası olarak bilinen Eğirdir Gölü havzasındaki meyve ağaçlarının kurumasına, Isparta İli içmesuyu temininde sıkıntı yaşanmasına sebep olacaktır” dedi.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Sakarya'dan Eğirdir Gölü’nde öğrenciler çevre temizliği yaparak farkındalık yarattılar.
Yaşam

Sakarya'dan Eğirdir Gölü’nde öğrenciler çevre temizliği yaparak farkındalık yarattılar.

Sakarya'dan Gelen öğrenciler Isparta'nın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yerinde görme fırsatı bulan 40 kişilik öğrenci grubu Eğirdir Gölü kıyılarında temizlik çalışması yaptılar.

Eğirdir Gölünde su seviyesi korkutuyor
Bölgesel

Eğirdir Gölünde su seviyesi korkutuyor

Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Eğirdir Gölü, geçen yıla göre 54 santimetre daha düşük seviyede seyrediyor.

Eğirdir Gölü üç ayda 11 santimetre yükseldi
Bölgesel

Eğirdir Gölü üç ayda 11 santimetre yükseldi

Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Eğirdir Gölü, üç ayda 11 santimetre yükseldi.

Eğirdir Gölü 25 günde 3 santimetre yükseldi
Bölgesel

Eğirdir Gölü 25 günde 3 santimetre yükseldi

Türkiye’nin 4’ncü büyük gölü olan Eğirdir Gölü, geçtiğimiz hafta yağışlarla birlikte 22 Aralık 2022 tarihinden bu yana 3 santimetre yükseldiği görüldü.

Umre kafilesi Arafat'ta Eğirdir Gölü için yağmur duası etti
Bölgesel

Umre kafilesi Arafat'ta Eğirdir Gölü için yağmur duası etti

Umre ziyaretleri için Mekke'ye giden Ispartalı kafile, Arafat Dağı'nda kuraklıkla mücadele eden Eğirdir Gölü için yağmur duası etti.

Eğirdir Gölü’nde 500 adet kaçak kerevit sepeti ele geçirildi
Bölgesel

Eğirdir Gölü’nde 500 adet kaçak kerevit sepeti ele geçirildi

Isparta’da kaçak avcılıkla mücadele çerçevesinde gerçekleştirilen su ürünleri denetiminde 500 adet kaçak kerevit sepeti ele geçirildi.