Bursa

Karacabey, Tohumculuk Sektöründe Merkez Haline Geliyor

Türkiye'de tarım ve hayvancılık denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden olan Karacabey’de, tarıma dayalı sanayinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.

Karacabey, Tohumculuk Sektöründe Merkez Haline Geliyor

BURSA (İHA) - Türkiye'de tarım ve hayvancılık denildiğinde ilk akla gelen şehirlerden olan Karacabey’de, tarıma dayalı sanayinin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.
Başkan Ali Özkan, ilçede 3T vizyonu çerçevesinde gerçekleştirdikleri çalışmaların ve yatırımların meyvesini son yıllarda aldıklarını belirterek, Karacabey’in özellikle tohumculuk sektöründe de merkez haline gelmeye başladığını söyledi. Başkan Ali Özkan bu kapsamda, ilçede yatırım yapan tohumculuk firması yetkilileri ile bir araya geldi. Özkan, Japonlar tarafından ilçeye kurulan Takii Seed Tohumculuk firmasının Karacabey Şube Müdürü Sadettin Tezyener, CMC Tohumculuk Celalettin Öztürk ve Muhammed Cabbaroğlu ve May Tohumculuk adına Metin Şahin ile tarımsal yatırımlarla alakalı verimli görüşmeler gerçekleştirdi.
“Karacabey’imiz tohumculuğun da odak noktası olacak dedik ve girişimlerimizle birlikte CMC, Rayel ve Takii tohum firmaları Karacabey’imizde üretime başladı” diyen Başkan Ali Özkan şu cümleleri kurdu;
“İnşallah en kısa zamanda MAY Tohumculuk da Karacabey’de bir fabrika inşaatına başlayacak. Yine bu adını saydığımız firmalar da yatırımlarını çoğaltacak. Salçalık domates, dondurulmuş gıda konusunda yatırımlar bölgemizde faaliyete geçecek. Şu anda inşaatı başlayan bir patates, cips fabrikasında 400 kardeşimiz 12 ay boyunca inşallah çalışacak ve alternatif ürünler gündeme gelecek.”
Alternatif tarım ürünlerinin de üreticiye iyi bir seçenek olduğunu belirten Özkan, tarım ve üretime dayalı tüm çalışmalarda hem sanayiciye hem de üreticiye her türlü desteği sağlamaya devam edeceklerinisöyledi.
Başkan Ali Özkan, bu tarz yatırımcılarla sürekli dirsek temasında olduklarını ve hem üreticiye hem sanayiciye katkı sağlayan ve bunların sonucunda hem yerel hem bölgesel kalkınmaya ve milli ekonomiye katma değer üreten bir şehir olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Özkan, ilçede son olarak geçtiğimiz yıl açılan Japon Takii Seed tohum firmasının 60 bin m2 alanda faaliyete başladığını ve henüz 1 yıl doldurmadan şu anda Bursa genelinde 400 üretici ile sözleşmeli tarım yapıldığını belirtti.
Takii Seed Tohumculuk firmasının Fabrika Müdürü Tezyener de görüşmede 10 yıl içerisinde 400 bin m2 kapalı alanda olmak üzere ve bunun yanında da 3 bin 500 dekar açık alanda sebze ve çiçek tohum üretiminin yapılmasını planladıklarını belirterek, 10 yılın sonunda binden fazla üretici ile sözleşmeli tarım yapacaklarının altını çizdi. Tezyener ayrıca verilen desteklerden dolayı Özkan’a teşekkürlerini iletti.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetimlerini Sıklaştırdı!
Bölgesel

Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Denetimlerini Sıklaştırdı!

Düzce’de Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerince tüketicilerin sağlıklı gıdaya ulaşmalarını temin etmek amacıyla denetimler yoğunlaştırıldı.

Bitlis'te Kar Suları Tarım Arazilerini Sular Altında Bıraktı!
Bölgesel

Bitlis'te Kar Suları Tarım Arazilerini Sular Altında Bıraktı!

Bitlis’in Tatvan ilçesinde şiddetli yağış ve karların erimesi sonucu Güzeldere Vadisi’ndeki tarım arazileri sular altında kaldı.

Karabük'te 2024 Yılı Yatırımları Görüşüldü!
Bölgesel

Karabük'te 2024 Yılı Yatırımları Görüşüldü!

Kamu kuruluşlarının yatırımlarının izlenmesi, çalışmalarının koordine edilmesi, il düzeyindeki yatırımların daha etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Karabük Valisi Mustafa Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Eskişehir'de İlkokul Öğrencilerine Hayvan Sevgisi ve Sorumluluk Eğitimi - Haberler
Yaşam

Eskişehir'de İlkokul Öğrencilerine Hayvan Sevgisi ve Sorumluluk Eğitimi - Haberler

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce, Eskişehir Odunpazarı İlçesi Kurtuluş İlkokulunda 4’üncü sınıf öğrencilerine yönelik ‘Hayvan Sevgisi ve Sokak Hayvanlarına Yaklaşım’ konulu eğitim düzenlendi.

Müdür Fırat Erkal'dan Çoban Çadırına Süpriz Ziyaret
Yaşam

Müdür Fırat Erkal'dan Çoban Çadırına Süpriz Ziyaret

Antalya Tarım ve Hayvancılık il müdürü Fırat Erkal, Korkuteli ilçe müdürü Selda Sert İle Birlikte 400 adet anaç Keçi, 370 civarı oğlak yetiştiricisi Mesude-Kadir Aldemir’in İftar Sofrasına Misafir Oldu.

Eskişehir'de Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Görevlisi Eğitimi!
Bölgesel

Eskişehir'de Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Görevlisi Eğitimi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, il ve ilçe müdürlüklerindeki görevli teknik personele, “Bitki Koruma Ürünleri Kontrol Görevlisi Kimlik Kartı” verilmesi amacıyla eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.