Kayseri

Kayseri'de Toplu Taşıma için Yenilikçi Adım: Rüzgâr Enerji Santrali Projesi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, toplu taşıma ulaşım ağının önemli bir ayağı olan raylı sistemin tüm elektrik, enerji ihtiyacını karşılayacak, öz tüketim fazlası enerjiden gelir sağlayacak Rüzgâr Enerji Santrali Projesi ile yine ilklere imza atacaklarını söyledi.

Kayseri'de Toplu Taşıma için Yenilikçi Adım: Rüzgâr Enerji Santrali Projesi

KAYSERİ (İHA) - Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, toplu taşıma ulaşım ağının önemli bir ayağı olan raylı sistemin tüm elektrik, enerji ihtiyacını karşılayacak, öz tüketim fazlası enerjiden gelir sağlayacak Rüzgâr Enerji Santrali Projesi ile yine ilklere imza atacaklarını söyledi.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nda 15 gündem maddesi meclis üyelerince müzakere edilerek, karara bağlanırken, Başkan Büyükkılıç, mecliste yeni dönemin hayırlı, uğurlu olmasını temenni etti.
Meclis üyeleri, gündem maddeleri arasında yer alan Kayseri Ulaşım Turizm İnşaat Taahhüt Müşavirlik Telekomünikasyon San. Tic. A.Ş.’ye, Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) projesinin finansmanı için 22 milyon 252 bin Euro borçlanma yetkisi verilmesi talebini görüştü.
Talep, meclis üyelerince oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu proje, 21 megavatlık yılda 60 milyon kilovat bize enerji sağlayacak olan rüzgâr enerji santrali projesidir. İncesu bölgemizde, yer tamam, kredi için şimdi ön görüşmeler prensip olarak yapıldı. 2 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli, yerli bir finansman olacak” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin ilklere imza atan bir belediye olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, “Muhtemelen Eylül, Ekim ayında, Ulaşım A.Ş.’mizin enerji giderini karşılamak, sübvansiyonu gidermek adına çalışma yapıyoruz. Ekim ayında üretmeye başlayacağız. İlklere imza atan bir belediye” dedi.
Ekonomiye katkısı aylık 30 milyon lira olacak bir proje
Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Canbulut da meclis üyelerine bilgi vererek, “21 megavatlık yılda 60 milyon kilovat şu demek oluyor, raylı sistemde tükettiğimiz tüm enerjinin karşılanması, neredeyse bunun bir misli de enerji üretilmesi, ürettiğimiz enerji ile finansmanın karşılanması anlamına geliyor. İzinlerimiz biter bitmez, meclisimize sunduk. Ekonomiye katkısı aylık 30 milyon lira bir olacak bir proje” ifadelerini kullandı.
Raylı sistemin tüm elektrik, enerji ihtiyacını karşılayacak
Mecliste, Ulaşım A.Ş. tarafından hazırlanan proje tanıtım videosu da meclis üyelerine izletildi. Türkiye’de ve dünyada örnek alınan raylı sistem ağında günlük yaklaşık 200 bin yolcu taşınırken, yıllık 32 milyon kilovat/saat enerji tüketimi gerçekleşirken, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. tarafından toplu taşımanın sürdürülebilir finansmanını oluşturmak, sera gazı emisyonlarını azaltmak, yenilenebilir enerji kullanım payını arttırmak amacıyla raylı sistemin tüm elektrik, enerji ihtiyacını karşılayacak, öz tüketim fazlası enerjiden gelir sağlayacak Rüzgâr Enerji Santrali projesi geliştirildi.
İncesu’da toplam 21 megavat güce sahip, 3 adet rüzgâr enerji türbinden oluşacak yılda 60 milyon kilovat/saat enerji üretimi sağlayacak.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Enerjisa Enerji, “Yeşil Destinasyon" modeli ile turizmi dört mevsime yayıyor
Bölgesel

Enerjisa Enerji, “Yeşil Destinasyon" modeli ile turizmi dört mevsime yayıyor

Sürdürülebilir turizm konusunda dönüşüm hikayesine imza atan “Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM)” projesi, "Yeşil Destinasyon Modeli"nin ikinci merkezini Ayvalık Küçükköy’den sonra İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı tarihi Birgi köyünde hayata geçiriyor.

Fuarda Yeşil dönüşüm konuşuldu
Bölgesel

Fuarda Yeşil dönüşüm konuşuldu

İzmir, WENERGY-Temiz Enerji Teknolojileri Fuarına ikinci kez ev sahipliği yapıyor. İlk iki gününde büyük ilgi gören WENERGY Expo’da gerçekleşen kongrede ise enerjideki yeşil dönüşüm; destekler, finans ve hukuk yönünden değerlendirildi.

Temiz enerjinin başkenti İzmir oluyor
İş Dünyası

Temiz enerjinin başkenti İzmir oluyor

Temiz enerjinin başkenti İzmir, WENERGY-Temiz Enerji Teknolojileri Fuarı’na, ikinci kez ev sahipliği yapıyor. WENERGY Expo’da, eş zamanlı olarak gerçekleşen kongrenin açılış konuşmasını Londra Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü gerçekleştirdi.

Yenilenebilir enerjide İzmir’den örnek hamle
Bölgesel

Yenilenebilir enerjide İzmir’den örnek hamle

İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet verdiği tesislerde enerji yönetim sistemine geçti.

Bursa AFSİAD: Enerji Verimliliği Ekonomik Büyüme İçin Kaçınılmaz
Yaşam

Bursa AFSİAD: Enerji Verimliliği Ekonomik Büyüme İçin Kaçınılmaz

Enerji verimliliğinin önemine işaret eden Bursa AFSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Donmaz, “Eğer ekonomimizde sürdürülebilir bir gelişme istiyorsak, bunun yolu enerji verimliliğinden geçiyor” dedi.

YK Enerjiden geleceğin sürücülerine trafik eğitimi verildi
Bölgesel

YK Enerjiden geleceğin sürücülerine trafik eğitimi verildi

Yeniköy Kemerköy Enerji ve Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü 26. Şube Şefliği, Trafik ve İlk Yardım Haftası’nda, trafik kurallarına dikkat çekmek ve ilk yardımın önemini vurgulamak amacıyla ilkokul öğrencilerine ortak trafik eğitimi düzenledi.