Burdur

Kibyra’da İki Önemli Eser Gün Yüzüne Çıkarıldı

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş İlimizin en önemli tarihi miraslarından biri olan Kibyra Antik Kentinin kazı çalışmalarını yürüten kazı ekibine ziyarette bulundu.

Kibyra’da İki Önemli Eser Gün Yüzüne Çıkarıldı

Kahraman Savaşçıların ve Hızlı Atların Şehri olarak anılan 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Gölhisar İlçesindeki Kibyra Antik Kentinde kazı çalışmaları devam ediyor.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğrunun kazı başkanlığını yaptığı Antik Kentte iki önemli eser gün yüzüne çıkarıldı.

Vali Arslantaşın ziyareti sırasında bilgi aldığı Serapis Asklepios isimli eserler Burdur Müzesinde sergilenmek için gün sayıyor.

Bulunan yeni eserler dolayısıyla Kazı Başkanı Özüdoğrunun şahsında bütün kazı ekibini kutlayan Vali Arslantaş devam eden çalışmalarında başarılar diledi.

SERAPİS BÜSTÜ

Kibyra Antik Kenti 2020 yılı kazı sezonunda Roma Hamam Kompleksinin farklı bir bölümünde yapılan bitki temizliği sırasında bir baş ele geçmiş olup 2019 yılında bulunan büst ile birleşmiş Serapis büstünü oluşturmuş ve müzede sergilenebilecek niteliğe kavuşmuştur. Farklı kazı sezonlarında iki parça halinde ele geçen mermer büstün restorasyon ve konservasyon çalışmaları kazı ekibinin deneyimli restoratörleri tarafından belgeleme teşhis/hasar tespiti temizlik ve sağlamlaştırma uygulamaları şeklinde gerçekleştirilmiştir. Roma İmparatorluk Dönemine tarihlenen mermer büstün Restorasyon ve konservasyon çalışmaları tamamlanmış olup bilimsel yayın çalışmaları ise halen devam etmektedir.

ASKLEPİOS HEYKELCİĞİ

Kibyra Antik Kenti 2020 yılı kazı sezonunda Kaisarion yapısının İmparator Kültü Tapınağı güney yamacında sürdürülen kazı çalışmaları sırasında yaklaşık 38 cm boyunda bir Asklepios Heykelciği ele geçmiştir. Eser oldukça ince işlenmiştir. Giyimli tanrı uzun kıvırcık saçları ve sakalıyla betimlenmiştir. Yılan sarılı asasına dayanmış olan tanrı elinde yumurta tutmaktadır. Asklepiosun bu şekilde yumurta tutarken yapılmış olduğu betimleri çok az sayıda olması nedeniyle bu heykel hem arkeoloji tarihi için hem de Kibyranın sağlık ile ilgili kültleri için önemli bilgiler sağlamıştır.

Yangın katmanı içinde bulunan bu heykelcik 7 parça halinde ele geçmiş olup bulunduğu yangın katmanından ve toprak altında geçirdiği süre boyunca çevresel koşullardan oldukça olumsuz yönde etkilenmiştir. Tüm parçaları mevcut olan heykelciğin genel durumu sağlam olup eserin restorasyon-konservasyon ve bilimsel yayın çalışmaları devam etmektedir. Roma İmparatorluk Dönemine tarihlenen eser konservasyon çalışmalarının ardından tümlenerek orijinal şekliyle sergilenebilir duruma gelecektir.

Serapis Serapis bol dökümlü chiton ve himation giyen ve başında kalathos taşıyan gök tanrı ışığın tanrısı gibi birçok özelliğe sahip Mısır kökenli bir tanrıdır. Büyük İskenderden sonra Ptolemaiosların devlet propagandası olarak en büyük tanrılar arasında girmiş ardından ülke sınırlarını aşarak tüm dünyada tapılır hale gelmiştir. Daha sonraları Yunan dünyasının önde gelen tanrıları Zeus Asklepios Dionysos Hades ve Poseidon ile özdeşleşmiştir. Tanrının tapımına Anadoluda da uzun yıllar devam edilmiştir.

Asklepios Yunan dünyasında tıbbın ve sağlığın tanrısı olarak bilinen Asklepios birçok görevinin yanında iyileştirici tanrı olarak da görev yapan Apollonun oğludur. Doğumuna ilişkin birçok mitolojik hikâye bulunan Asklepiosu yarı at yarı insan olan Kheironyetiştirmiş ve mitolojiye göre tanrı hekimliğin bütün inceliklerini de bu at adamdan öğrenmiştir. Tanrının en yaygın görülen atribüsü antikçağ boyunca hem yeraltı hem yeryüzü ile ilgili olmuş hem de şifanın simgesi olarak görülen yılanlı asadır. Ayrıca bazı betimlerinde çam kozalakları defne dalları keçi ve köpek de görülür.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Burdur'da yeni cezaevi kampüsünde fidan dikimi yapıldı
Bölgesel

Burdur'da yeni cezaevi kampüsünde fidan dikimi yapıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından Adalet Bakanlığına tahsis edilen 550 bin metre kare alan içerisinde yapımı tamamlanan, yeni Cezaevi Kampüsünde düzenlenen fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Vali Arslantaş'ın talimatlarıyla başlamıştı GES Projesinin yüzde 75'i tamamlandı
Yerel Yönetim

Vali Arslantaş'ın talimatlarıyla başlamıştı GES Projesinin yüzde 75'i tamamlandı

Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur geneli köylerde içme suyu elektrik giderlerinin karşılanması amacıyla bizzat talimatlarıyla başlatılan 2.1 MW güç üretim kapasitesine sahip GES Proje alanında incelemelerde bulundu.

Burdur'da Türk Mutfağı Haftası program açılışı yapıldı
Etkinlik

Burdur'da Türk Mutfağı Haftası program açılışı yapıldı

Burdur Valiliği öncülüğünde, ilgili paydaş STK ve kamu kurumlarının katkılarıyla düzenlenecek hafta kapsamında yapılacak etkinliklerde Burdur'a özgü yöre mutfağı ve tatların daha geniş kitlelere tanıtılması amaçlanıyor. İşte detaylar...

Burdur'da coşkulu 19 Mayıs kutlaması
Etkinlik

Burdur'da coşkulu 19 Mayıs kutlaması

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 104. yıl dönümünde İlimizde düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Burdur'da özel öğrencilerin gösterileri beğeni ile izlendi
Bölgesel

Burdur'da özel öğrencilerin gösterileri beğeni ile izlendi

Burdur Valisi Ali Arslantaş, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birlikte düzenlenen programa katıldı.

ÇÖDES projesi Çölyaklı bireylerin yaşam kalitesini artıracak
Bölgesel

ÇÖDES projesi Çölyaklı bireylerin yaşam kalitesini artıracak

Burdur'da kurumlar tarafından hazırlanan Burdur Çölyaklı Bireyleri Destekleme Projesi'ne (ÇÖDES) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finansmanı (ödenek sağlanması) uygun görülmüştür.