Burdur

MAKÜ URAP Dünya Sıralamasında 373 Basamak Yükseldi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), URAP 2022-2023 dünya sıralamasında 373 basamak birden yükselerek 2 bin 511'inci sıraya yükseldi.

MAKÜ URAP Dünya Sıralamasında 373 Basamak Yükseldi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yapılan URAP 2022-2023 dünya sıralamasında 373 basamak birden yükselerek 2 bin 511'inci sıraya yerleşti.

Dünya genelinde üniversite sıralamalarını yapan yetkili 10 kuruluştan biri olan ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı'nda, dünyanın ilk 3 bin üniversitesini sıralamak için üniversitelerin 2021'de ürettikleri makale sayısı ile 2021'den geriye doğru 5 yıllık bir değerlendirmeyle atıf, toplam bilimsel doküman, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi, uluslararası iş birliği gibi akademik üretkenlik göstergeleri kullanıldı. URAP sıralamasında, dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi sıralamasına Türkiye'den 118 üniversite girdi.

Son yıllarda bölgesel kalkınma misyonu başta olmak üzere Burdur’un gelişimi için çok sayıda projeler üreten MAKÜ, gerek Türkiye sıralamasında gerekse dünya sıralamasında hızlı yükselişini sürdürmeye devam etti. URAP Dünya sıralamasında bir önceki yıl yine ilk 3 bin üniversite arasında yer alan MAKÜ bu yıl 373 üniversiteyi daha geride bırakarak 2 bin 511’inci sıraya yükseldi. Türkiye sıralamasında da bir önceki yıla göre 42 basamak yukarı çıkan MAKÜ 92’inci sıraya yükseldi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bölgesel kalkınma ve kalite çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek “Uluslararası alanda yaptığımız çalışmalar ve iş birlikleri ile Burdur’un ve Mehmet Akif Ersoy isminin dünya çapında görünürlüğünü de artırmaya devam ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada MAKÜ’nün bu istikrarlı yükselişinin son 5 yılda yapılan çalışmaların bir yansıması olduğu gerçeğinden hareketle gerek dünya sıralamasında gerekse Türkiye sıralamasında önümüzdeki yıllarda da çok daha üst sıralara yerleşeceğiz. Bu başarıya katkı veren tüm birimlerimizi ve personelimizi tebrik ediyor, gelecek yıllarda bu başarıların büyük bir ivme ile artacağına inanıyorum. Çalışmalarımıza var gücümüzle hız kesmeden devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur MAKÜ'de tatil olacak mı?
Bölgesel

Burdur MAKÜ'de tatil olacak mı?

Burdur genelinde eğitime bir gün ara verilirken, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde eğitime ara verilip verilmeyeceği öğrenciler tarafından merak ediliyor. İşte detaylar...

Burdur Diş Hekimliği ve Hastanesi için geri sayım
Bölgesel

Burdur Diş Hekimliği ve Hastanesi için geri sayım

Burdur’un yeni bir yükselen değeri olacak olan Diş Hekimliği Fakültesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sona gelindi.

Okul Müdürleri MAKÜ’de Bir Araya Geldi
Bölgesel

Okul Müdürleri MAKÜ’de Bir Araya Geldi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından eğitimde iş birliğinin geliştirilmesi toplantısı düzenlendi.

Milletvekili Özçelik, Burdur'a Tıp Fakültesi kurulması için girişimlerini sürdürüyor
Bölgesel

Milletvekili Özçelik, Burdur'a Tıp Fakültesi kurulması için girişimlerini sürdürüyor

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'a Tıp Fakültesi kurulması için çalışmalarına devam ediyor.

MAKÜ Çiftçi Okulu Ağlasun'da Eğitimler Verdi
Bölgesel

MAKÜ Çiftçi Okulu Ağlasun'da Eğitimler Verdi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde yürütülen hayvancılık projeleri kapsamında gerçekleştirilen çiftçi eğitimleri devam ediyor.

Türkiye'de her gün 637 iş kazası oluyor
Bölgesel

Türkiye'de her gün 637 iş kazası oluyor

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci, Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre Türkiye’de her gün 637 iş kazası olduğunu ve her gün 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.