Aydın’da cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla düzenlenecek olan ’Matematik Olimpiyatları Projesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Aydın il genelinde ortaokullar ve liseler arası Matematik Olimpiyatları Projesi’nin tanıtım toplantısı Efeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, "Matematiğin yaşam ile bağını ortaya koymak, temel bilgiyi beceriye çevirmek, öğrencilerimizin çözüm üretme ve zamanı iyi kullanma becerisini artırarak bilimsel düşünce sistemlerini geliştirmek, öğrencilerin okullarına aidiyet duygusu ile bağlanmalarını sağlamak, okulların eğitim-öğretim standartlarını yükseltmek, matematiğe özel ilgisi ve yeteneği olan öğrencileri keşfetmek, Türkiye Yüzyılı’na doğru atılan adımlarda en önde olmak amacıyla Aydın Matematik Olimpiyatları’nı düzenlemekteyiz. Ayrıca, 15.yüzyılda Avrupa’da dünyanın bir tepsi gibi düz olduğu, etrafının denizlerle çevrili olduğu düşünüldüğü bir dönemde, Fatih Sultan Mehmet’in "O, bilginin güneşidir’’ diyerek iltifat ettiği, zamanının müstesna bilgini, astronom, matematikçi, filozof ve dil bilimci Ali Kuşçu’ya ithaf ederek bu bilim insanımızı halkımıza tanıtmak amacındayız. Olimpiyatlar ile tüm ilimizde matematik okuryazarlığını, matematiğe olan ilgiyi artırıp, tüm bilim olimpiyatlarına ve bilimsel etkinliklere katılımları artırarak Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılında Türkiye Yüzyılına’ emin ve hızlı adımlarla ilerleyeceğiz. Aydın matematik olimpiyatlarına katılan ve düzenlenmesinde aktif rol üstlenen tüm okullarımızın idareci ve öğretmenlerimizi kutluyor, şimdiden tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum" dedi.
Toplantıya Aydın Matematik Olimpiyatları Projesi bilgilendirme sunumu ile devam edilerek içerik ve işleyiş hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.
Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, olimpiyat yürütme komisyonu üyeleri, olimpiyat sorularının yazımını yapacak Aydın kitap yazma komisyonu üyeleri, tüm ilçe yönetici ve okul müdürleri ile okulların matematik öğretmenleri katılım sağladı.
Samsun'da bir proje çerçevesinde okul öncesi öğretmenlerine okul dışı öğrenme ortamlarında matematik uygulamaları eğitimi verildi. Proje ile öğretmenlerin bilgi ve kavrayışlarının arttırılması amaçlandı.
Tokat’ta Matematik her yerde projesiyle Öğrenciler kendi tasarımlarıyla eğlenerek kıyasıya yarıştı.
Kastamonu Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, İslam, felsefe ile bilim tarihinde matematik felsefesinin ilişkisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.
Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Manisa'da her yerde matematik' projesi kapsamında Sarıgöl Mustafa Metin İmam Hatip Ortaokulunda ilçenin ilk Matematik Atölyesi düzenlenen törenle açıldı. Atölyenin 3D duvar resim çalışmaları ise ilçedeki görsel sanatlar öğretmenleri tarafından yapıldı.
Tales Matematik Müzesi tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen ‘Uluslararası Tales Matematik ve Fen Bilimleri Yarışmaları’nın final aşamasına katılan binlerce öğrenci matematik ve fen alanında ter döktü.
Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesinde “Dünya Matematik Günü” kapsamında özel bir etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe yüzlerce öğrenci katıldı.
Yorumlar (0)