Burdur / Bucak

Melli İnciri fidesi üretimi başladı; Üretim böyle arttırılacak

Melli'de bakanlık desteği ile kurulan incir üretim serasında Melli İnciri fidesi üretimi başladı. Peki Melli İncirinin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? İşte yanıtları...

Melli İnciri fidesi üretimi başladı; Üretim böyle arttırılacak

Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, incir üretim serasında Melli inciri fidesi üretimine başlandığını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile faaliyete geçirilen incir üretim serasında coğrafi işaretli Melli İnciri fidesi üretimine başlandı.

Üretilen fidelerin halka dağıtım yapılacağını belirten Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, fidelerinin üretimi artırması için halka dağıtımı yapılacağını vurgulayarak, bir kısmının da belediye adına atıl arazilerde bahçe oluşturulması için kullanılacağını söyledi.

Çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Başkan Selahatdin Gökçe, "Bu süreçte canla başla çalışan melli incir çekirdeği kadın kooperatifi ortaklarına teşekkürler. İyi belediyecilik anlayışı ile kalkınmanın üretimden geçtiği bilinci ile çalışıyoruz. Kendine has lezzetiyle dünyadaki herkese melli incirini mutlaka tattıracağız." ifadelerini kullandı.

Melli İncirinin faydaları nelerdir?

- İncir meyvesinin içinde yüksek potasyum bulunması ve yağ oranın az olması ve kalsiyum oranının fazla olması sebebi ile kalp ve damar sağlığını korur ve damar sertleşmesinin önüne geçer.
- Kalp yağlanmasını engeller.
- Yaşlı insanların inflamatuar sitokinlerin azaltması sebebi ile Alzheimer hastalığının riskini azaltmada etkilidir.
- Meme kanserini önlediği söylenmektedir.
- Menopoz döneminde olan kadınlar için ise hormonlardan dolayı vücutta düşen bağışıklık sistemine ekstra bir savunma hattı ekler.
- İncir yaşlılık karşıtı bir meyvedir.
- Akne ve sivilce gibi cilt problemlerine karşı etkilidir.
- İçinde bulunan magnezyum oranı ile saç köklerini besler ve saç derisini korur.
- K vitamini ve Kalsiyum açısından zengin bir meyve olduğundan dolayı incir, kemik ve iskelet sağlığı için de çok önemli bir meyvedir.
- İncir fazla lifli yapıya sahip olması nedeni ile bağırsaklarınızı daha iyi çalıştırır. Kabızlık önleyici bir meyvedir.
- Tansiyonu düzenler.
- Hafıza güçlendirir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Ciltte oluşan ölü derileri vücuttan atılmasına yardımcı olur.

İncir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

- Alzheimer
- Kalp damar hastalıkları
- Kanserin yayılmasını önler
- Bağışıklık sistemini güçlendirir
- Kemik erimelerini önler
- Astıma iyi gelir
- Bronşite iyi gelir
- Kabızlığa ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir
- Tansiyonu düzenler.
- Kansızlığa iyi gelir.

İncirin Sağlık İçin Yararları Nelerdir?

Türkiye genelinde çok fazla ilde yetişen incirin sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. Hazmı kolaylaştıran incir içeriğindeki yüksek fosfor, kalsiyum ve mineraller sayesinde kemik ve diş sağlığını korumaktadır. Sindirimi de kolaylaştıran incir kanserden korur. Bu sayede kanserli hücrelerin büyümesi de önlenir. Müshil etkisi olan kuru incir ise doğru şekilde kullanıldığında pek çok sağlık problemini önleyebilir. Aynı zamanda incir çıban ve basur gibi rahatsızlıkları da önlemektedir.

İncir Tüketimi Zayıflatır mı?

İncirin içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Özellikle obezite tedavisinde incir de kullanılmaktadır. İnsülin salınımını dengeleyen incir hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Melli İnciri Fidesi üretim serası yapımı başlıyor
Yerel Yönetim

Melli İnciri Fidesi üretim serası yapımı başlıyor

Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, coğrafi işaretli Melli İnciri fidesi üretim serasının ihale sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Melli İnciri’ne YÖREX’te Tam Not!
Etkinlik

Melli İnciri’ne YÖREX’te Tam Not!

Antalya ANFAŞ Fuar Merkezi’nde 27 Ekim’e kadar açık kalacak YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda sunulan coğrafi işaretli Melli İnciri ziyaretçilerden beğeni almaya devam ediyor.

Melli İnciri Daha Çok Üretilsin Diye Fidan Dağıtıldı!
Bölgesel

Melli İnciri Daha Çok Üretilsin Diye Fidan Dağıtıldı!

Burdur’un Bucak İlçesi’ne bağlı Kocaaliler beldesi ve doğu köylerde yetişen incir, Melli inciri olarak coğrafi işaret kazandı. Cumartesi günü düzenlenen Coğrafi işaretli incir fidanı dağıtım törenine AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, …

TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Melli'de
Yerel Yönetim

TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Melli'de

Burdur Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kocaaliler Beldesine ziyarette bulundu.

İmamoğlu'ndan Melli'ye destek
Yerel Yönetim

İmamoğlu'ndan Melli'ye destek

Burdur'un Bucak ilçesi'ne bağlı Kocaaliler Beldesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye edilen malzemeler geldi. İşte detaylar..

Başkan Gökçe, Melli'de incir festivalinin tarihini açıkladı
Bölgesel

Başkan Gökçe, Melli'de incir festivalinin tarihini açıkladı

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Kocaaliler Beldesi'nin geleneksel incir festivalinin tarihi 20 Ağustos olarak belirlendi.