Mersin

Meme kanseri farkındalık semineri yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 1-31 Ekim ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ bünyesinde Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden faydalanan danışanlara eğitim programı gerçekleştirdi.

Meme kanseri farkındalık semineri yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 1-31 Ekim ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ bünyesinde Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden faydalanan danışanlara eğitim programı gerçekleştirdi.
Eğitimler çerçevesinde Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat danışanlara ‘Meme kanseri ve belirtileri’, ‘Teşhis yöntemleri ve gerçekleşme biçimleri’ ve ‘Korunma yöntemleri’, Operatör Doktor Aslı Bilekdemir ise, ‘Rahim ağzı kanseri ve erken tanı’ ‘Kanser belirtileri’, ‘Rahim ağzı kanser tipleri, evreleri ve tedavileri’ hakkında bilgi verdi.
Etkinlikte, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, danışanların nabız, şeker ve tansiyon ölçümlerini de yaptı. Etkinlikte meme kanseriyle ilgili farkındalık oluşturmak adına danışanlara pembe kurdele dağıtılarak yanında pembe fular hediye edildi.
“Büyükşehir olarak, her yıl Ekim ayını farkındalık etkinlikleriyle geçiriyoruz”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı olarak her yıl Ekim ayında farkındalık etkinlikleri düzenlediklerini belirten Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uz.Dr. Bahar Gülcay Çat, “Bu sene de Kadın Sağlığı Danışma Merkezimizden yararlanan danışanlarımıza yönelik meme kanseri farkındalığı ile alakalı bir eğitim düzenledik. Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanımız Op.Dr. Aslı Bilekdemir danışanlarımıza diğer kanser türleri hakkında bilgilendirme eğitimi verdi. Aynı zamanda danışanlarımıza merkezdeki uzmanlarımızla balonla solunum egzersizi yaptırdık. Akdeniz tipi beslenme anketi ve kanserlerin psikolojik yönleri ile alakalı bir farkındalık oluşturduk. Bugünün anlam ve önemini daha da vurgulayabilmek için bu sene de pembe fularlarımızı danışanlarımıza takdim ettik” dedi. Meme kanserinin her 8 kadından birinde görülebilen bir hastalık olduğunu ve meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını da ifade eden Çat, erken teşhiste meme kanserinin nerdeyse yüzde 100’e yakın bir tedavi edilme oranı olduğunu kaydetti.
“Meme kanseri, erken teşhis konulduğunda yaşam süresini oldukça etkiler”
Meme Kanseri Farkındalık ayı bünyesinde, Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden faydalanan danışanlara meme ve rahim ağzı kanseriyle ilgili bilgiler aktardıklarını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aslı Bilekdemir, "Erken tanı ve önerilebilir tedbirlerden bahsettik. Meme kanseri, erken tanı konduğunda yaşam süresini oldukça etkileyen bir kanser türüdür. Aynı şekilde rahim ağzı kanserinin erken tanısı çok önemlidir. Aynı zamanda da aşı sayesinde önlenebilir bir kanserdir” şeklinde konuştu.
Kadınların düzenli ve rutin kontrollerini yaptırdıkları takdirde erken tanının oldukça işe yarayacağını belirten Bilekdemir, “Danışanlar, rahim ağzı kanseri için de aşı olduklarında en sık görülen tiplere karşı bağışıklık elde edilebileceklerini öğrendiler. Yine meme kanseri ile ilgili rutin muayenelerini elle kontrol etmeleri ve senelik doktor kontrollerini ihmal etmemeleri de çok önemli. Rahim ağzı kanseri ile ilgili olarak da, rutin jinekolojik muayenelerini yaptırmalarını ve HPV aşılarını hem kız hem erkek çocuklarına yaptırılarak kanserin önüne geçme imkânları olduğunu bilmeleri önemli” ifadelerini kullandı.
Toplumsal farkındalığın kazandırılması için seminerlerin artırılabileceğini ve eğitimin önce ailede başladığını söyleyen Bilekdemir, aileden okula her yerde erken tanının vurgulanmasının toplumsal bilinç kazanılmasında etkili olacağının da altını çizdi.
Kadınlara, Meme kanseri ve erken teşhisin önemi anlatıldı
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Sağlığı Danışma Merkezinden pilates eğitimi hizmetinden faydalanan danışanlardan Ebru Konar, “Etkinlik çok güzeldi. Bizler toplum olarak hastalığı ve tabuları konuşmaktan çekinen bireyleriz. Özellikle insanların daha fazla bilinçlendirilmesi ve duyarlı hale getirilmesinin olumlu olacağını düşünüyorum. 18 yaşındayken oğluma kanserden korunması için 2 doz aşı yaptırmıştım. Bu etkinlikte 9 korumalı aşının çıktığını öğrenmiş oldum” dedi.
Danışanlardan Fikriye Narin de, eğitim sayesinde çok güzel bilgiler edindiğini söyleyerek, “Aslında bildiğimiz, unuttuğumuz, önemsemediğimiz bilgileri hatırladık. Bunun daha önemli olduğunun bilincine vardık. Çok iyi oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin çok güzel çalıştığını düşünüyorum. Ben çok memnunum” ifadelerini kullandı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya'da meme kanseri farkındalığı için gökyüzüne pembe balon bırakıldı
Sağlık

Antalya'da meme kanseri farkındalığı için gökyüzüne pembe balon bırakıldı

Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi’nde düzenlenen meme kanseri farkındalık ayı etkinliğinde pembe balonlar farkındalık için gökyüzüne bırakıldı.

Prof. Dr. Can Küçük: meme kanseri hakkında konuştu
Sağlık

Prof. Dr. Can Küçük: meme kanseri hakkında konuştu

Genel Cerrah Prof. Dr. Can Küçük, 8 kadından birinin meme kanseri olduğuna ve bu oranın giderek arttığına değinerek, kadınların ayda bir kez kendi kendilerini elle muayene etmelerini tavsiye etti. Prof. Dr. Küçük, bu elle muayenenin yanı sıra 50 yaşından sonra her yıl mamografi ve ultrason çektirmeleri gerektiğini söyledi.

 Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenlendi
Etkinlik

Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenlendi

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü ve kentte faaliyet gösteren kanserle mücadele dernekleri Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenledi.

Farkındalık için pembe kurdele takılıyor
Etkinlik

Farkındalık için pembe kurdele takılıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 2.3 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Dünyada en çok görülen bu kanser türünün erken tanı ile tedavi edilebilme oranı ise yüzde 85 gibi yüksek bir oran.

Çankırı'da “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi”
Etkinlik

Çankırı'da “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi”

Çankırı’da kadınlara meme kanseri ve erken teşhis konusunda bilgilendirme eğitimi düzenledi.

Bu hastalığa dikkat; meme kanserinden sonra görülüyor

Bu hastalığa dikkat; meme kanserinden sonra görülüyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Öznur Öken, özellikle meme kanseri tedavisi sonrası sık rastlanan lenfödem hastalığının hayat boyu tedavi gerektirdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Öken, hastalığın ilerlemesi durumunda ikincil kanserlerin ortaya çıkabileceğine dair uyarıda bulundu.