Meme Kanserinde Erken Teşhisin Yolu Kendi Kendine Muayeneden Geçiyor

Doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyduğunuz tüm sağlık hizmetlerini ayağınıza getiren Bir Adım Sağlık'ın Genel Müdürü Ayşe Şengel, devamı haberimizde...

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Yolu Kendi Kendine Muayeneden Geçiyor

 

 Doktor muayenesinden laboratuvar hizmetlerine, evde bakımdan fizik tedavi ve rehabilitasyona, ihtiyaç duyduğunuz tüm sağlık hizmetlerini ayağınıza getiren Bir Adım Sağlık'ın Genel Müdürü Ayşe Şengel, Meme Kanseri Farkındalık Ayı vesilesiyle kadınlarda en fazla görülen kanser türünün meme kanseri olduğunun altını çiziyor. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin önemine dikkat çeken Şengel, kadınların düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları gerektiğini hatırlatıyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2020'de dünya genelinde her 6 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşti. Türkiye Kanser İstatistikleri 2020 verilerine göre erkeklerde en yaygın görülen ilk 5 kanser türü akciğer kanseri, prostat kanseri, kolorektal kanser, mesane kanseri ve mide kanseri iken, kadınlarda en yaygın görülen ilk 5 kanser türünde ilk sırada meme kanseri yer alıyor. Meme kanserini sırasıyla tiroid kanseri, kolorektal kanser, akciğer kanseri ve rahim kanseri takip ediyor. Bir Adım Sağlık Genel Müdürü Ayşe Şengel, Meme Kanseri Farkındalık Ayı vesilesiyle meme kanserinin teşhisinde erken tanının önemine dikkat çekiyor. Kadınların belirli aralıklarla kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğinin altını çizen Şengel, muayene için en uygun zamanın adet gördükten sonra 5-7 günler olduğunu söylüyor.

 

İdeal muayenenin ayakta, ayna karşısında, yeterli ışığın olduğu bir ortamda yapılması gerektiğini hatırlatan Bir Adım Sağlık Genel Müdürü Ayşe Şengel, gözle yapılan kendi kendine meme muayenesinin aşamalarını şöyle anlatıyor: "Önce kollarınızı vücudunuzun yan tarafında serbeste bırakıp iki yana dönerek memelerin boyutlarını, simetrisini, rengini ve şeklini kontrol edin. Meme başlarına, buradaki derinin rengine özellikle dikkat edin, koltuk altına bakarak iki meme arasında fark olup olmadığını ya da normalde olmayan bir oluşum bulunup bulunmadığına bakın. Sonra kollarınızı yukarı kaldırdıktan veya her iki kolunuz başınızın arkasındayken aynı adımları tekrarlayın. Gözle yaptığınız muayenenin ardından elinizi belinize, leğen kemiklerinizin üzerine bastırın. Öne doğru eğilip memelerinde deride bir çekinti ya da çökme olup olmadığını kontrol edin."

 

Elle muayene de en az gözle yapılan muayene kadar önem taşıyor. Elle muayenede memenin kendisini, meme başlarını, koltuk altı ve meme altı bölgelerini kontrol etmek gerektiğinin altını çizen Şengel, "Elinizin üç orta parmağının yastık bölümleriyle göğsünüzde küçük dairesel hareketler çizerek muayene edin. Köprücük kemiğinden başlayarak tüm meme bölgesini kontrol edin. Meme başını sıkarak akıntı var mı diye bakın. Herhangi bir dolgunluk ya da kitle varsa doktorunuzla bağlantı kurun. Unutmayın, erken teşhis hayat kurtarır" diyor.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 1
  BEĞENDİM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Antalya'da meme kanseri farkındalığı için gökyüzüne pembe balon bırakıldı
Sağlık

Antalya'da meme kanseri farkındalığı için gökyüzüne pembe balon bırakıldı

Kepez Belediyesi Sağlık Merkezi’nde düzenlenen meme kanseri farkındalık ayı etkinliğinde pembe balonlar farkındalık için gökyüzüne bırakıldı.

Meme kanseri farkındalık semineri yapıldı
Etkinlik

Meme kanseri farkındalık semineri yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 1-31 Ekim ‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ bünyesinde Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden faydalanan danışanlara eğitim programı gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Can Küçük: meme kanseri hakkında konuştu
Sağlık

Prof. Dr. Can Küçük: meme kanseri hakkında konuştu

Genel Cerrah Prof. Dr. Can Küçük, 8 kadından birinin meme kanseri olduğuna ve bu oranın giderek arttığına değinerek, kadınların ayda bir kez kendi kendilerini elle muayene etmelerini tavsiye etti. Prof. Dr. Küçük, bu elle muayenenin yanı sıra 50 yaşından sonra her yıl mamografi ve ultrason çektirmeleri gerektiğini söyledi.

 Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenlendi
Etkinlik

Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenlendi

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü ve kentte faaliyet gösteren kanserle mücadele dernekleri Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü etkinliği düzenledi.

Farkındalık için pembe kurdele takılıyor
Etkinlik

Farkındalık için pembe kurdele takılıyor

Dünyada her yıl yaklaşık 2.3 milyon kadına meme kanseri tanısı konuyor. Dünyada en çok görülen bu kanser türünün erken tanı ile tedavi edilebilme oranı ise yüzde 85 gibi yüksek bir oran.

Çankırı'da “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi”
Etkinlik

Çankırı'da “Meme Kanseri Farkındalık Eğitimi”

Çankırı’da kadınlara meme kanseri ve erken teşhis konusunda bilgilendirme eğitimi düzenledi.