Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor! IBAN'dan yatırıyorsanız canınız yanabilir

Yargıtay'ın kira bedelini banka üzerinden yatıran kiracılarla ilgili aldığı çarpıcı karar! Kiracıların, banka üzerinden yaptıkları kira ödemelerinde havale ücretine dikkat etmeleri gerekiyor. Yargıtay'ın emsal kararı ve detaylar haberimizde.

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor! IBAN'dan yatırıyorsanız canınız yanabilir

Yargıtay, kirayı banka hesabı üzerinden yatıran milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiren çarpıcı bir karar aldı. Yargıtay tarafından alınan karar göre kira bedelini banka üzerinden yatıran kiracıların mutlaka bunlara dikkat etmesi gerekiyor.

Alınan bilgiye göre L.M. ismimdeki bir kiracı her ay düzenli şekilde kira bedelini ev sahibinin banka hesabına yatırdı. Ev sahibi ise yaklaşık 4 ayın ardından kiracının kirayı eksik yatırdığını söyleyerek icra takibi başlattı. Düzenli şekilde kirasını yatıran kiracı L.M. ise , ev sahibinin başlattığı icra takibine itiraz etti. Ev sahibi ise mahkemeye başvurarak takibin durdurulmasına itiraz etti.

KİRAYI EKSİK ÖDEDİ İDDİASI! BU DETAYA DİKKAT

Ev sahibi, mahkemede kiracısı L.M’nin dört ay boyunca kirayı eksik ödediğini öne sürdü. Kira bedelini tam ödemesi gerektiğini vurgulayan ev sahibi itirazın dikkate alınmaması gerektiğini ve icra takibinin devam etmesini istedi. Aynı zamanda ev sahibi akdin feshedilip kiracının tahliyesini talep etti.

BANKA ÜCRET KESTİ KİRACI MAHKEMELİK OLDU

Kiracı L.M. ise ev sahibinin kirayı eksik yatırdığı yönündeki iddiaları reddederek her ay düzenli şekilde 450 TL kira bedeli ödediğini ancak banka tarafından havale ücreti 31,50 TL kesildiğini söyledi. Kiracı bu işlem ücretinin ev sahibinin sorumluluğunda olduğuna vurgu yaptı.

Ayrıca kira sözleşmesinde kira bedelinin elden peşin olarak ödeme alınacağının yazıldığını ancak daha sonrasında ev sahibinin banka üzerinden ödemeyi istemesiyle oluşan havale kesintisinin kendi hatası olmadığını bu durumun hukukla ve kira akdiyle bağdaşmadığını iddia ederek davanın reddedilmesini istedi.

MAHKEMEDEN RED KARARI

Mahkeme, kira bedelinden kesilen ücretin bankaca alınan masraflardan kaynaklandığına hükmetti. Mahkeme, ilk olarak elden ödenmesi istenen daha sonra banka üzerinden verilmesi istendiğinden dolayı çıkan masrafa davalı katlanmak zorunda olmadığı vurguladı.

Ortada ödenmeyen bir kira ücretinin olmadığı, tahliye davasında ev sahibinin haksız olduğu gerekçesiyle davanın reddine karar verildi. Mahkemenin kararına ev sahibi itirazı üzerine Yargıtay mahkemenin kararını bozdu.

DİKKAT ÇEKEN EMSAL KARAR

Yargıtay'ın bozma kararı üzerine mahkeme tarafından yapılan yeniden yargılama sonucu aynı karar çıktı.

Ev sahibi kararı tekrar temyiz etmesi üzerine bu sefer devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan tarafından alınan emsal kararda paranın ev sahibine eksiksiz ulaştırılması kiracının sorumluluğunda olduğu belirtilirken banka üzerinden yapılan havalede işlem masrafının kiracıya ait olduğu vurgulandı.

Bu nedenle yatırılan kira bedelinden havale ücreti kesildiği için ev sahibine eksik ücret ödenmiş ve bu sebeple kiracının tahliye edilebileceği hatırlatıldı.

Kiranın götürülüp ödenmesi gereken borçlardan olduğu, kiralayana götürülüp elden ödenmesi ya da banka hesabı üzerinden yatırılması belirtildi. Banka hesabı üzerinden yapılan kira ödemelerinde ise kesilen havale ücretinin kiracının sorumluluğunda olduğu açıklandı.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararı şu şekilde:

"Açıklanan şekilde yapılmayan ödemeler yasal ödeme sayılmaz. Mahkemede, takibe konu eksik ödenen kira bedelleri üzerinden itirazın iptal edilmesi ve kiracının tahliyesine karar verilmesi gerekir. Mahkeme kararının bozulmasına oy çokluğu ile karar vermiştir”

kaynak: kamu son haber

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Geçit: "Hak Sahiplerinin Yanı Sıra Kiracıları da Unutmayacağız"
İş Dünyası

Geçit: "Hak Sahiplerinin Yanı Sıra Kiracıları da Unutmayacağız"

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, Kuyuönü konteyner kentte yaşayan depremzede vatandaşları ziyaret etti.

Evinde yangın çıkan kiracı gözyaşlarını tutamadı, itfaiye kontrol altına aldı
Bölgesel

Evinde yangın çıkan kiracı gözyaşlarını tutamadı, itfaiye kontrol altına aldı

Antalya’da ailesi ile birlikte kirada oturduğu evde yangın çıkan Şükriye Arıcı, gözyaşlarını tutamadı. Yatak odasında elektrikli battaniyeden çıktığı öğrenilen yangın diğer odalara sıçramadan hızlı müdahaleyle söndürüldü.

Ev sahiplerine gün doğdu! Anında kapı dışarı edebilirler!
Yaşam

Ev sahiplerine gün doğdu! Anında kapı dışarı edebilirler!

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı arasında sorunlar devam ediyor. Öyle bir şey var ki kiracı bunu yaparsa, ev sahibi hiç uğraşmadan kiracıyı kapı dışarı edebilir.

Kiracı ev sahibi problemleri sürüyor! İcralık oldu
Yaşam

Kiracı ev sahibi problemleri sürüyor! İcralık oldu

Ev sahibi, kiracısına yeni kira bedeline göre depozito bedelinin de artırılmasını talep etti. Kiracı talebi kabul etmeyince ev sahibi icra takibi başlattı.

Kuşadası’nda ev sahibi ile kiracılar kavgasına su kesintisi
3. Sayfa

Kuşadası’nda ev sahibi ile kiracılar kavgasına su kesintisi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde rezidans sahibi, iddiaya göre kirada anlaşamadığı kiracılarının suyunu kesti. Kuşadası Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran kiracılar ise yapı kullanım izni turizm amaçlı tesis olmasına rağmen odaları apartman dairesi gibi kiraya verdiğini ileri sürdükleri mülk sahibi hakkında şikayetçi oldu.

Ev sahibi kiracısını bıçakladı
3. Sayfa

Ev sahibi kiracısını bıçakladı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde ev sahibi ile kiracı arasında kira bedeli nedeniyle çıkan tartışmada kan aktı. Kiracısını sokak ortasında bıçakladıktan sonra kaçan ev sahibi, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı.