Öksürüğe ne iyi gelir ? Öksürüğe iyi gelen bitki, çay ve karışımlar nelerdir ?

Kış aylarında oldukça sık rastlanan öksürük için tedavi yöntemleri aranıyor. Bunların başlıcaları bitkisel tedavi olup, size yardımcı olacak ipuçları vereceğiz.

Öksürüğe ne iyi gelir ? Öksürüğe iyi gelen bitki, çay ve karışımlar nelerdir ?

Öksürüğe sadece ilaçlar iyi gelmiyor. Bunlara ek olarak doğal bitkiler ve bitki çayları da kullanabilirsiniz. Peki, öksürüğe iyi gelen şeyler nedir? Öksürüğe iyi gelen çaylar, bitkiler ve karışımlar neler? Bilmek isteyeceğiniz bütün cevaplar bu yazıda…

Öksürük Neden Oluşur?

Öksürüğe iyi gelen şeyler hakkında bilgi vermeden önce kısa bir not eklemek istiyoruz. Öksürük neden olur? İşte dikkat etmeniz gereken durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ani hava değişimleri
Boğaza kaçan bir şey
Toz
KOAH
Astım
Solunum yolu enfeksiyonu…
Eğer böyle durumlarla karşılaşırsanız öksürmeniz oldukça doğaldır. Ama kısa süreli öksürük yerine uzun süren bir öksürüğe yakalandıysanız kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekiyor. Şimdi kısa süreli öksürüklerinizi geçirecek karışım tavsiyelerimize geçelim..

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Eğer öksürüklerinizi hemen geçirmek istiyorsanız size çok güzel önerilerimiz olacak. Öncelikle kuru öksürüğe evde tedavi yolları neler, bunları inceleyelim.

Kuru öksürükleri en hızlı kesen çözüm bol sıvı tüketimidir.
Bir diğer önemli yöntem de pastillerdir. Pastil kullanımı da boğazları rahatlatır ve öksürüğü keser.
Sıcak bitki çayları tüketebilirsiniz.
Bal yiyebilirsiniz. Bal da boğaz çevresindeki tahrişi ve öksürüğünüzü azaltır.
Odanızı nemlendirmelisiniz. Çünkü havasız yerler de öksürüğe sebep olabilir.
Buna ek olarak balgamlı öksürüğe evde iyi gelen şeylerin başında vitamin kullanımı geliyor. Eğer soğuk algınlığı sebebiyle balgamlı öksürük sorunu yaşıyorsanız düzenli vitamin kullanmanız gerekiyor. Ama bu noktada bir uyarı yapmamız lazım: Her yerden kafanıza göre vitamin alamazsınız. Güvenilir bir yerden tercih etmeniz gerekiyor.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler, Çaylar ve Karışımlar Neler?

İşte şimdi sizlerle çok önemli ipuçları paylaşacağız. Öksürüğünüz geçmiyorsa ve doğal çözüm yolları arıyorsanız dikkatli okumanız gerekiyor. Uzun süre devam eden veya kronik hale gelen öksürükler için en iyi çözümler bitki çayları ve karışımlardır. Eğer doğru bitkileri doğru şekilde tüketirseniz rahatlıkla öksürüğünüzden kurtulabilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen bitkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

Ayva yaprağı: Bu bitki çok eski yıllardan beri kullanılır. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavilerinde ilk başvurulan bitkidir. Taze ya da kuru olarak kullanabileceğiniz ayva yaprağının çayını da tüketebilirsiniz. Boğaz yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça iyidir.
Zencefil: Toz halinde satılan bu bitki de öksürük tedavisinde kullanılıyor. Bitki çaylarının içerisine veya ılık bir suya bir tutam eklemeniz yeterlidir.
Ihlamur: Eğer isterseniz ıhlamuru taze olarak tüketebilirsiniz. Çok fazla kullanmanıza gerek yoktur. Günde üç kere tükettiğinizde öksürüğünüzü kesecektir. İsterseniz ıhlamur çayını da tercih edebilirsiniz. Sıcak bitki çayları her zaman öksürüğe iyi gelir.
O zaman şimdi de öksürüğe iyi gelen bitki çaylarına bir bakalım:

Hibiskus çayı: Hibiskus genel olarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılır fakat öksürüğü geçirmek için de başvurabileceğiniz bir yöntemdir. Bir kış çayı olarak tüketilen bitki, çok fazla hastalığın geçmesine yardımcı olur. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda C vitamini de barınıdırır.
Ekinezya Çayı: Belki daha önce duymamış olabilirsiniz. Ama ekinezya çayı da son derece faydalı ve öksürüğü kesen bir bitki çayıdır. Soğuk algınlıklarına karşı vücudunuzun direncini artırır.
Karabaş Otu Çayı: Bir diğer öneri ise karabaş otu çayıdır. Bu bitki çayı da öksürüğü en kısa sürede geçirir. Lavanta ailesinden gelen karabaş otu, boğazdaki tatsız hissi ferahlama hissine dönüştürür.
Öksürüğünüzü Geçirmek İçin Evde Yapabileceğiniz Karışımlar

Öksürüğe iyi gelen karışımlardan da bahsetmek istiyoruz. Bu karışımları evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İlaç almak yerine bu karışımları kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

İlk önerimiz ılık su ve bal karışımıdır. Suyu ılıttıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal atın ve karıştırın. Bal zaten öksürüğünüzü azaltacaktır. İsterseniz balı sütün içerisine de ekleyerek tüketebilirsiniz.
Limon, karabiber ve tuzu karıştırın. Limonu ikiye bölün ve üzerine karabiber ile tuz ekleyin. Bu şekilde limonu tüketmeye çalışın. Günde iki kere yapsanız bile öksürüğünüzün azaldığını fark edeceksiniz.
Zencefilli tarçınlı çayı deneyebilirsiniz. 3 halka zencefile, çubuk tarçına, karanfile, limona ve bala ihtiyacınız olacak. Bal dışındaki malzemeleri suya atın ve karıştırın. Ardından balı ekleyin ve çok soğumadan tüketin.
İşte sizler için hazırladığımız bu önerileri çok dikkatli okumanız gerekiyor. Bunları uygulayarak öksürüğünüzü kesebilirsiniz ve vücut direncinizi de artırabilirsiniz. Sadece önlem amaçlı vitamin ve ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir
Yaşam

Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir

Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz, öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateş ile kendini gösteriyor.

Bucak'ta Demirezen Aş Evi Hizmet Veriyor
Yaşam

Bucak'ta Demirezen Aş Evi Hizmet Veriyor

Merhum Ali Demirezen'in Bucak'ta Başlattığı Ramazan Ayında İftar yemeği geleneği sürdürülüyor.

Muharrem İnce 100 bin imzayı topladı
Yaşam

Muharrem İnce 100 bin imzayı topladı

YSK seçimler için hazırlıklarını sürdürürken ittifaklar ve siyasi partiler de cumhurbaşkanı adaylarını netleştiriyor.

Mutlu yaşlananların sırrı ne?
Yaşam

Mutlu yaşlananların sırrı ne?

İleri yaştaki yalnızlığın en büyük sebebinin, kişilerin psikolojik sağlamlıklarına yönelik yanlış yatırımlar yapması olduğunu belirten uzman, ileri yaştaki insanların en büyük ihtiyacının ne olduğunu söyledi.

Çiftçilerin hesabına desteklemeler bugün yatırılıyor
Yaşam

Çiftçilerin hesabına desteklemeler bugün yatırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 1 milyar 659 milyon 505 bin 379 TL'lik destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılacak. İşte detaylar..

Bu İlçede  Ramazan pidesine zam yok: 330 gram pide 5 TL
Yaşam

Bu İlçede Ramazan pidesine zam yok: 330 gram pide 5 TL

Amasya’nın Taşova ilçesinde halkın daha uygun fiyatlarda Ramazan pidesi alabilmesi için bu yıl pide fiyatlarına zam yapılmadı