Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir

Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz, öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateş ile kendini gösteriyor.

Öksürük, kilo kaybı ve ateş tüberküloz belirtisi olabilir

Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz, öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateş ile kendini gösteriyor. Tüberkülozun önlenmesinde aşının etkili olduğunu kaydeden uzmanlar, tedavi sürecinin kimi zaman 9-12 ay arasında olabileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlara göre tedavi sürecinde çoklu antibiyotik kullanımı ve hekim kontrolü şart.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Yakup Hakan Başaran, halk arasında verem olarak bilinen tüberkülozun bulaşıcı olması nedeniyle tedavisi güç bir hastalık olduğunu söyledi.

Dr. Yakup Hakan Başaran, tüberkülozun vücudun her yerinde hastalık yapabilme potansiyeline sahip olmakla birlikte en sık akciğer tüberkülozu görüldüğünü ifade ederek “Yüksek oranda bulaşıcılığı, etken mikrobun özellikleri nedeniyle tedavisi bir hayli güç ve uzun dönem gerektiren bir halk sağlığı problemidir. Bağışıklık sistemini bozguna uğratan diğer hastalıkların yaygınlaşması ve yaygın göçler nedeniyle günümüzde gelişmiş ülkelerde bile önemli bir sorundur. Ancak uzun süre tedavi gerektirse bile tedavi edilemez değildir” diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat!

Hastalığın en belirgin belirtisinin öksürük, kanlı balgam çıkarma ve kilo kaybı olduğunu ifade eden Dr. Yakup Hakan Başaran, etken mikrobun ‘tüberküloz basili’ olduğunu söyledi. Başaran, belirtilerle ilgili şu bilgileri verdi:

Etken mikrobun çoğunlukla solunum sistemi ile vücuda alınması ve yayılmasının yine aynı yolla olması nedeniyle belirtiler genellikle öksürük, kanlı balgam çıkarma, kilo kaybı ve ateştir. Ancak bazı durumlarda, sindirim yolu ile etken mikrobun alınması ile bambaşka bulgularla karşımıza çıkabilir. Akciğer dışında en sık enfeksiyon yaptığı bölge boyun lenf sistemidir ve boyunda şişlikle kendini gösterir.”

Sindirim yoluyla da geçebilir

Etken mikroorganizmanın tek olmadığını, en sık görülen üyesinin ise M. Tuberculosis olduğunu ifade eden Dr. Yakup Hakan Başaran, “Bununla birlikte mikrobakteriler tarafından oluşturulmaktadır. Etken mikroorganizma solunum yolu, sindirim yolu veya ciltten bulaşabilir” uyarısında bulundu.

Tedavi süreci uzun sürüyor

Tüberkülozun teşhis edildikten sonraki tedavi sürecinin önemli olduğunu kaydeden Dr. Yakup Hakan Başaran “Tedavi sürecinde uzun süren ve çoklu antibiyotik kullanımı ve hekim tarafından sıkı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Tutulum yaptığı organa göre değişmekle birlikte 9-12 ay süren bir tedavi süreci vardır. 3-4 antibiyotiğin birlikte kullanılması gerekebilmektedir” dedi.

Aşı ile önlenebilir

Aşı ile önemli ölçüde korunma sağlanabileceğini ifade eden Dr. Başaran, tüberküloza karşı aşılamanın, hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelerde düzenli aşılama şeması içerisinde olduğunu ifade etti. Dr. Yakup Hakan Başaran, “Tedavi edilmeyen hastalarda çoğunlukla organ yetmezliği sonucu ölüm gözlenebilir. Küçük bir grup hastada ise vücut savunma sistemi hastalığı sınırlandırabilir ancak daha sonraki yıllarda sınırlandığı yerden, hastalık daha şiddetli olarak aktif hale geçebilir” diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Öksürüğe ne iyi gelir ? Öksürüğe iyi gelen bitki, çay ve karışımlar nelerdir ?
Yaşam

Öksürüğe ne iyi gelir ? Öksürüğe iyi gelen bitki, çay ve karışımlar nelerdir ?

Kış aylarında oldukça sık rastlanan öksürük için tedavi yöntemleri aranıyor. Bunların başlıcaları bitkisel tedavi olup, size yardımcı olacak ipuçları vereceğiz.

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu
Yaşam

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu

Bu yıl yaz aylarına denk gelen 2023 Kurban Bayramı'nı, tatile çıkmak için fırsat olarak gören vatandaşlar ise bayram tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Peki, 2023 Kurban Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün olacak?

Yeni emeklilik sistemi! Asgari ücret, emekli ve memur zammı için refah payı
Yaşam

Yeni emeklilik sistemi! Asgari ücret, emekli ve memur zammı için refah payı

Yeni Bakan Vedat Işıkhan mesaiye hızlı başladı. Asgari ücret, emekli ve memur maaş zammı dahil yeni emeklilik düzenlemesine kadar dosyalar üç ayda bitecek.

Bel ağrınız geçmiyor mu ? Girişimsel yöntemlerle 15 dakikada çözüm
Yaşam

Bel ağrınız geçmiyor mu ? Girişimsel yöntemlerle 15 dakikada çözüm

Bel omurgasının arasında disk denilen kıkırdak yapının dışarı doğru taşması sonucu bel fıtığı oluşuyor. Bel fıtıkları erken dönemlerde hastalarda bel ağrısı olarak ortaya çıkıyor.

Hastaların yarısının haberi yok! İşte 7 etkili öneri!
Yaşam

Hastaların yarısının haberi yok! İşte 7 etkili öneri!

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, fazla kilo, stres ve zararlı yaşam alışkanlıkları derken son yıllarda hipertansiyon hastalarının sayısı hızla artıyor. İşte detaylar...

13 üniversitenin rektörleri atandı İşte yeni rektörler
Yaşam

13 üniversitenin rektörleri atandı İşte yeni rektörler

13 Üniversiteye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan rektör atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. İşte atanan rektörler....