Rahat bir uyku için önerilerimiz var!

Günde sekiz saat uyumak, vücut ve ruh sağlığınız için önemlidir. Rahat uyumak aynı zamanda rahat yaşamaya da yardım eder.

Rahat bir uyku için önerilerimiz var!

Günde sekiz saat uyumak, vücut ve ruh sağlığınız için önemlidir. Rahat uyumak aynı zamanda rahat yaşamaya da yardım eder. Fakat siz, gece yastığa başını koyar koymaz uykuya dalanları kıskanıyor ve rahat bir uykunun özlemini çekiyorsanız; Yüksek Topuklar’ın önerilerini uygulayın! İşte, rahat bir uyku için önerilerimiz…

Kafeini yatmadan 4-6 saat önce kesin. Gündüz çok kafein aldıysanız, ekmek gibi karbonhidratlı besinler alarak bunun etkisini azaltın.

Yatmadan önce alkol almayın. Alkol, kabus görmenize, uykusuz kalmanıza, uyurken terlemenize ve baş ağrısı çekmenize neden olur.

Yatmadan önce gevşeyin. Stresi kovmak için kısık ışıkta bir şeyler okumak, dua etmek, sıcak bir duş uyumanıza yardımcı olur.

Gece televizyon başında sakın şekerleme yapmayın. Şekerleme, uykusuzluğa neden olur. Şekerleme yapacaksanız kısa kesin.

Egzersiz, iyi bir uykunun altın anahtarıdır. Sabahları yapılan spor, uykusuzluğun üstesinden gelmek için en iyisidir.

Odanız karanlık, rahat ve sessiz olsun. Odanız çok sıcak ya da soğuk olmasın.

Uyku vakti ağır yemeklerden kaçındığınız kadar aç karnına da yatmayın.

Bazı besinler uyumanıza yardımcı olur; süt, bunların başında gelir. Ton balığı, kalkan balığı, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, kuşkonmaz, yulaf, patates ve muz, uyku getiren diğer besinler.

Sigarayı azaltın. Yatmadan sigara içince kendinizi gevşemiş gibi hissetseniz de, bir süre sonra uykusuzluğa neden olur.

Mümkünse saat 20.00’den sonra hiçbir şey içmeyin. Bu, gece yatarken sık sık tuvalete kalkmanızı önler.

Evcil hayvanınız varsa, odanıza almayın. Kedi ve köpeğiniz sizinle mi uyuyor? Demek ki uykusuzluğa davetiye çıkarıyorsunuz, gece yarısı ayağa dikilmeye heveslisiniz. Evcil hayvanların yeri yatak değildir.

Yatak odanızda televizyon seyretmeyin, yemek yemeyin. Yatak, bunların yeri değildir. Yoksa bütün gece uykusuz kalırsınız.

Rahat bir uyku için önerilerimizi okudunuz.

TIKLA OKU: Kaliteli uykunun sırları

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Uzmanından uyarı! Belirtiler ciddiye alınmalı!
Sağlık

Uzmanından uyarı! Belirtiler ciddiye alınmalı!

Acıbadem Kayseri Hastanesi uzmanları uykuda solunum durması anlamına gelen uyku apnesinin günlük yaşantıyı etkileyeceğini belirterek, gündüzleri uyuma isteği, dikkat eksikliği, unutkanlık gibi hastalık belirtilerinin ciddiye alınıp, hekime başvurulmasını söyledi.

Bardak bardak içiyoruz! Tütünden kalır yanı yok! Tansiyonu, şekeri fırlatıyor
Yaşam

Bardak bardak içiyoruz! Tütünden kalır yanı yok! Tansiyonu, şekeri fırlatıyor

Günlük soda tüketimi kilo alımına, diyabet riskine, diş sağlığı sorunlarına, kemik zayıflığına ve karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Ayrıca, içerdiği yüksek şeker ve kafein uyku düzenini bozabilir. Sağlığınız için sodadan uzak durun!

Gece yatmadan önce hangi dualar okunur? İşte uyumadan önce okunacak dualar
Yaşam

Gece yatmadan önce hangi dualar okunur? İşte uyumadan önce okunacak dualar

Uyumadan önce hangi dualar okunur? Huzurlu bir uyku için uyumadan önce bu duaları okuyarak, gerekli rahatlığı sağlayın. Peygamber dualarıyla geceye sükûnetle başlayın. İşte uyumadan önce okunacak dualar ve anlamları.

Kış uykusuna yatmayan ayılar bilim dünyasını endişelendirdi
Bölgesel

Kış uykusuna yatmayan ayılar bilim dünyasını endişelendirdi

Van YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, küresel ısınma ve insan eliyle beslenme alışkanlığı değişen ayıların kış uykusuna yatmadığını belirterek, “Böyle giderse önümüzdeki yıllarda ayılarla insan çatışması hakkında çok habere denk geleceğiz” dedi.

Kış uykusuna yatmamış iki ayı daha görüntülendi
Bölgesel

Kış uykusuna yatmamış iki ayı daha görüntülendi

Yalova’nın Armutlu ilçesine bağlı Kapaklı köyü sahilinde geçtiğimiz günlerde görüntülenen ayının ardından bu kez farklı 2 ayı daha cep telefonuyla kameralara kaydedildi.

Antalya’da 25 derecelik hava sıcaklığı ayıları etkiledi
Bölgesel

Antalya’da 25 derecelik hava sıcaklığı ayıları etkiledi

Antalya’da Aralık ayının ortasında 25 dereceye yaklaşan hava sıcaklığında bunalar Antalya Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’nın 7 bireylik boz ayı ailesi, havuzda banyo keyfini sürdürdü.