Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birisi olacak Samsun Şehir Kütüphanesi inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 20’ye ulaştı.
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini Atakum ilçesinde inşa ediyor. Eski Türk-İş Eğitim Merkezi’nin olduğu 27 bin 570 metrekare alanda yapılan kütüphane inşaatı hızla devam ediyor. Mimari tasarımının yanında çevreci uygulamaları ile de örnek gösterilen yeni nesil modern kütüphane, sadece kitap alanı değil, her türden içeriğe sahip ve her yaş grubundan insana açık, yaşayan ve hizmet veren bir mekan olacak. Bin 98 oturma alanına, 525 bin kitap kapasitesine sahip olacak Samsun Şehir Kütüphanesi’nin 2 bin 365 metrekaresi ise ticari alan ve kapalı otopark olarak planlandı. Projede kitaplıklar, serbest çalışma alanları, toplantı-seminer salonları, çocuk kütüphanesi, sergi salonları, etkinlik atölyeleri, bireysel-grup çalışma alanları, medya gösteri alanları, hobi alanları, araştırma merkezi, görme engellilere yönelik okuma salonu, kafe, restoran ve bahçe etkinlik alanları yer alıyor.
“Fiziki gerçekleşme yüzde 20”
Kütüphane projesindeki son duruma ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Köksal, “Burada Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini inşa ediyoruz. Alparslan Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarı’na cephe bir proje. 5 bin 200 metrekare arsa içinde 27 bin 570 metrekare inşaat alanına sahip. Proje 3 bodrum kat, 1 zemin kat, 5 normal kat ve teknik kat olmak üzere 10 kattan oluşuyor. Proje hazla ilerliyor. Şu anda zemin kat üzerinde kaba inşaat çalışmaları devam ediyor. İnşaatta fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20’ye ulaştı” dedi.
“Samsun çok güzel bir eser kazanmış olacak”
Önemli bir yatırımı Samsun’a kazandırdıklarını söyleyen Köksal, “Bu projeyle Samsun çok şey kazanacak. Vatandaşlarımız, öğrencilerimiz burada ders çalışıp araştırma yapabilecekler. Tüm Samsun halkının rahatlıkla gidip gelebileceği her türlü kaynağa ulaşabileceği bir yapı da tasarlandı proje. Modern ve estetik tasarımı, işlevselliğiyle dikkat çeken Şehir Kütüphanesi projesi, 2023 International Property Awards (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) Yarışması’nda ‘Avrupa’nın en iyi kamu binası mimarisi’ ödülünü aldı. 24 saat yaşayan ve hizmet veren bir mekan olacak. Ücretsiz çorba ikramıyla öğrencilerimizin de yanında yer alacağımız bir proje. Projemiz bittiğinde Samsun çok güzel bir eser kazanmış olacak. Samsun için çok değerli bir yatırım olacak” ifadelerini kullandı.
Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan hain saldırı sonucu şehit düşen Teğmen Baki Koçak anısına kütüphane açılışı yapıldı.
Burdur'da Türkiye Yardım Sevenler Derneği Burdur Şubesi öncülüğünde Güler Berberoğlu ve Güzin Arıç tarafından tefrişatı tamamlanan TOKİ Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu kütüphanesi törenle açıldı.
Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, ilçedeki öğrenciler için önemli bir duyuruda bulundu. 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrencilere destek olmak amacıyla 6 kütüphanenin sınav tarihine kadar 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunacağı açıklandı.
Yeşilova Belediye Başkanı Okan Kurd İlçe Halk Kütüphanesi'ni ziyaret ederek, kütüphanenin müdürünü ve sevgili öğrencileri selamladı.
Şahinbey Belediyesi’nin geçtiğimiz günler içerinde hizmetine sunduğu Türkiye’nin ikinci büyük kütüphanesi olan Şahinbey Millet Kütüphanesi öğrenciler ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.
Prof. Dr. İsmail Aka Kütüphanesi ve Sosyal Etkinlik Merkezi’nde kursiyerlerin katılımıyla düzenlenen birbirinden eğitici kurslar yoğun ilgi görüyor. Eğitmenlerin özveri ile yürüttüğü kurslar, Selçuklu vatandaşlara kültürel kazanım ve sosyalleşme imkânı sağlıyor.
Yorumlar (0)