Sıfır Atık Projesi Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödülü'ne layık görüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü'ne layık görüldü.

 Sıfır Atık Projesi Akdeniz Parlamenter Asamblesi Ödülü'ne layık görüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde sürdürülen Sıfır Atık Projesi, Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü'ne layık görüldü. Portekiz’de düzenlenen törende ödülü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 2017 yılında başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi', başarısı ile dünya çapında ödül almaya devam ediyor. Atık üretimini azaltarak, geri dönüşümü teşvik eden ve doğal kaynakları koruyarak daha temiz, daha gelişmiş ve sürdürülebilir bir Türkiye oluşturmaya yönelik çalışmalarıyla adından söz ettiren ‘Sıfır Atık Projesi, son olarak Avrupa-Akdeniz ve Körfez bölgelerinin barış ve refahına katkıda bulunan projelere verilen Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Ödülü’ne değer görüldü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan adına ödülü Portekiz’in Braga şehrinde düzenlenen törenle aldı. Forum Braga Konferans Salonu’nda düzenlenen törende PAM Genel Sekreteri Sergio Piazzi’nin elinden ödülü alan Bakan Özhaseki, Türkiye olarak Akdeniz Parlamenter Asamblesi’ne taraf olmaktan ve katkı sağlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Özhaseki yaptığı konuşmada, Sıfır Atık Hareketi’nin bütün dünyanın örnek aldığı bir çevre hareketi ve ekonomik döngü modeli haline geldiğini belirtti.

“Toplanan atıklar sayesinde 185 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı”
Sıfır Atık Hareketi’nin hem çevreyi koruduğuna hem de israfı önlediğine dikkat çeken Bakan Özhaseki, “Hayatımızın her alanında ortaya çıkan atıkları dönüştürüp ekonomiye kazandırıyoruz. Toplanan atıklar sayesinde 185 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı. 498 milyon ağaç kurtarıldı. Deniz kirliliğiyle mücadele için oluşturduğumuz Sıfır Atık Mavi Hareketimizle de 7,8 milyon ton plastik atığın geri dönüşümünü sağladık” ifadelerini kullandı.
30 Mart gününün Uluslararası Sıfır Atık Günü ilan edilerek tüm dünyada kutlandığını belirten Bakan Özhaseki, şunları kaydetti:
“Sıfır Atık Projesi, döngüsel ekonomiye katkıları dolayısıyla Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı bir marka oldu. Bugün küresel iklimimizde yaşanan değişikliklerle ilgili nereye gittiğimizi sorgulamamız ve ortak evimiz dünyamızın geleceğini koruyarak kurtarmamız şarttır. Aksi takdirde gelecek kuşaklara kötü bir miras bırakmış olacağız. Bugün aldığımız ödül, Türk milleti olarak bu gidişe ‘dur’ demek için attığımız güçlü bir adımın sonucudur. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız ve Sıfır Atık Hareketi’nin öncüsü Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi adına alıyor, kendilerine katkılarından dolayı sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum.”
Konuşmasının sonunda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına da vurgu yapan Özhaseki, dünyaya bir çağrıda bulundu. Bakan Özhaseki, “Şu anda Akdeniz'in doğusunda bir soykırım yaşanıyor. Eşi benzeri hiç görülmemiş bir vahşet işleniyor. Kadınlar, çocuklar, gazeteciler öldürülüyor. Hastaneler bombalanıyor ve insanlık alemi basit çıkar hesaplarıyla sadece seyrediyor. Sizden tek istediğimiz insani ve vicdani bir duruş. İnsanlık adına sadece ‘ateşkes’ deyin. ‘İnsanlar, kadınlar, çocuklar yaşasın’ deyin ve dünya huzur bulsun” şeklinde konuştu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yeşilyurt Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafında 32 bin öğrenciye eğitim
Bölgesel

Yeşilyurt Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafında 32 bin öğrenciye eğitim

Yeşilyurt Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, doğal kaynakların verimli kullanılması ve atık miktarının azaltılmasının önemini öğrencilere anlatıp, bilinçli ve duyarlı bir şekilde geleceğe hazırlanmalarına destek vermek amacıyla başlattığı “Sıfır Atık ve Çevre Bilinci’ Eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Rektör İsmail Hakkı Özölçer teşekkür etti
Bölgesel

Rektör İsmail Hakkı Özölçer teşekkür etti

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Sıfır Atık Politikası kapsamında en iyi performans gösteren akademik ve idari birimlere teşekkür belgesi takdim etti.

Çanakkale'de, 30 Mart Sıfır Atık Günü etkinlikleri
Bölgesel

Çanakkale'de, 30 Mart Sıfır Atık Günü etkinlikleri

Çanakkale'de, 30 Mart Sıfır Atık Günü etkinlikleri çerçevesinde, ÇOMÜ Yeşil Dönüşüm Koordinatörlüğü’nün koordinasyonunda gerçekleşen etkinlikte Karacaören İlkokulu öğrencileri tarafından atık kağıtlar ve biriktirilen tohumlarla üretilen tohum topları, ÇOMÜ Kreş öğrencileri tarafından toprakla buluşturuldu.

Hem doğayı kirletmiyor, hem para kazanıyor - Haberler
Yaşam

Hem doğayı kirletmiyor, hem para kazanıyor - Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2017 yılında başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesine uyan Bursalı site görevlisi Medet Gökmen 120 daireden topladığı çöplerden geri dönüşebilenleri ayırıyor.

Çataklı öğrenciler iki birincilik birden aldı
Bölgesel

Çataklı öğrenciler iki birincilik birden aldı

Van’ın Çatak ilçesinde ‘Sıfır Atık’ projesi ile ortaokul ve lise öğrencileri 2 kategoride il birinciliği elde ederek, iller arası yarışmada Van’ı temsil etmeye hak kazandı.

Gürsu Belediyesi Sıfır Atık Projesiyle Çevreye Katkı Sağlıyor
Yaşam

Gürsu Belediyesi Sıfır Atık Projesiyle Çevreye Katkı Sağlıyor

Gürsu Belediyesi, ’Sıfır Atık Hareketi’ konusunda yaptığı çalışmalarla bir buçuk yıl içerisinde yaklaşık 3 milyon TL’lik gelir elde etti. Bir buçuk yılda kampanyaya katılan hane sayısında ise 30 katlık bir artış oldu.