Mersin

Soğuklar Geldi, Bitki Çayların Talebi Arttı

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava, kış günlerinin vazgeçilmez içeceği bitki çaylarına rağbeti artırdı.

Soğuklar Geldi, Bitki Çayların Talebi Arttı

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava, kış günlerinin vazgeçilmez içeceği bitki çaylarına rağbeti artırdı. Vatandaşlar, özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için çeşitli bitki çaylarına yönelirken, bu yıl da vatandaşların en çok tercih ettiği bitkiler zencefil, zerdeçal ve tarçın oldu.
Havaların hızla soğuduğu, sık sık sıcaklık değişimlerinin yaşandığı günler, soğuk algınlığı, nezle ve gribe de davetiye çıkarıyor. Vatandaşların hastalıklardan korunmak için ilk başvurdukları yöntem ise bitki çayları oluyor. Soğuk havalar bitki çaylarına rağbeti artırırken, aktarlarda en çok zencefil, zerdeçal, tarçın, ıhlamur, adaçayı gibi şifalı bitkiler ile çeşitli bitkilerin bir araya getirildiği karışımlar satılıyor.
Mersin’in en işlek caddelerinden Silifke Caddesi üzerinde 51 yıldır aktarlık yapan Mahmut Karadayı, artık insanların bitki çaylarına ilgisinin arttığını söyledi. Karadayı, "Bizim ülkemiz hakikaten Allah vergisi, yedi iklimin yaşandığı bir ülke. 2 bin 400’e yakın bizde bitki türü var. Bizdeki ilaçta bitki tüketimi payı yüzde 8-9. Ancak Avrupa’da bin 400 civarında bitki çeşidi var. Orada baktığımız zaman ilaç tüketimindeki şifalı bitki payı yüzde 80. Çünkü bir Alman doktor geldi bana dedi ki ’Biz artık tıbbi ilaçları kullanmıyoruz, hep doğal ilaçlar kullanıyoruz.’ Arkadaşlarının hep Hindistan’a gittiğini, orada bitki çaylarından ilaç nasıl yapıldığını araştırdığını söyledi. Çünkü artık dünya buna dönüyor. Eskiden Lokman Hekim vardı. Böyle ilaç fabrikaları, ilaçlar yoktu. İnsanlar doğal yapılan bitki ilaçlarıyla hastalıklarını iyileştiriyor ve ölmüyorlardı" dedi.

"En çok zencefil, tarçın, zerdeçal tercih ediliyor"

Artık insanların vücudunun tıbbi ilaçlara karşı bağışıklık kazandığını savunan Karadayı, "Artık antibiyotikler iyileştirmiyor çünkü vücut ona alıştı. Şu anda biz prostatla ilgili bitki ilacı satıyoruz. Hakikaten ister inanın, ister inanmayın ameliyatsız kurtuluyor insanlar. Bazı mesela bitkiler var. Çoklu karışım yani 30’un üzerinde. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hasta olmuyor. Aslında buradaki olay hasta olmadan bunları kullanmak. Bunları yiyip, içeceksin ki bağışıklık sistemin güçlensin ve hastalıklara karşı sizi korusun. En çok zencefil, tarçın, zerdeçal tercih ediliyor. Bir de hatmi ve ıhlamur, adaçayı var. Bitki çayları bir defa üst solunum yolu hastalıklarına birebir. Mesela kan temizleyen ilaçlar var. Mesela şu zerdeçal hem kanı temizliyor hem de karaciğeri temizliyor hem de bağışıklık sistemini artırıyor. Zencefil üst solunum enfeksiyonlarına daha ziyade akciğere ve mideye iyi geliyor. Bunların bir faydası var, yanında 10 tane daha faydası var. Bunlar tıbbi ilaçlar gibi 1 kar 10 tane zarar değil. Bunların bir yararı var yanında 10 tane daha yararı var. Bunlardan hayatta kimse zarar görmemiştir. Ne derler, ‘ayağını sıcak tut başını serin, düşünme derin derin’ böyle bir söz var. Onun için de biz de diyoruz ki insanlara kardeşim tedbirini al, takdiri Allah’a bırak" diye konuştu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

AMELİYAT OLACAKSANIZ DİKKAT!
Yaşam

AMELİYAT OLACAKSANIZ DİKKAT!

ZENCEFİL VE ZERDEÇAL KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR

Mersin'de Şok Eden Görüntüler: Okul Müdürü ve Oğlu Yaşlı Çifti Darp Etti!
3. Sayfa

Mersin'de Şok Eden Görüntüler: Okul Müdürü ve Oğlu Yaşlı Çifti Darp Etti!

Mersin'de bir lisenin müdürü olduğu öğrenilen İ.T. ve oğlu A.O.T., otobüste tartıştığı yaşlı bir çifti darp etti. Saldırı anları otobüsün güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntüler büyük tepkilere neden olurken, baba İ.T. tutuklandı.

Mersin'de Sondaj Çalışması Gazla Sonuçlandı: Kuyudan Alevler Çıktı
3. Sayfa

Mersin'de Sondaj Çalışması Gazla Sonuçlandı: Kuyudan Alevler Çıktı

Mersin'in Mut ilçesinde bir çiftçinin su bulmak için bahçesinde yaptırdığı 100 metre derinliğindeki sondajda gaza rastlandı. Gaz bir işçinin çakmağı ateşlemesiyle yanarken, alevler dikkat çekti. İtfaiye ekipleri kuyudaki alevleri söndürdü. Yarın alanda uzman ekiplerin inceleme yapacağı öğrenildi.

Devlet Bahçeli ilk Mitingini Mersin de yapti
Bölgesel

Devlet Bahçeli ilk Mitingini Mersin de yapti

Milliyetçi Hareket Partisi ilk mitingini Mersin’de yaptı. Devlet Bahçeli: Yıkım belediyeciliğinin 63 günü kaldı

Güvenlik için takılan file hayat kurtardı
Bölgesel

Güvenlik için takılan file hayat kurtardı

Mersin'de 10 katlı binada çalışırken dengesini kaybedip düşen işçi, 5'inci kattaki güvenlik tedbiri için kurulan fileye takılarak hayatta kaldı.

Mersin’de yolcu otobüsü devrildi: 9 ölü, 30 yaralı
Bölgesel

Mersin’de yolcu otobüsü devrildi: 9 ölü, 30 yaralı

Antalya Mardin seferi yapan yolcu otobüsü devrildi 9 ölü 30 yaralı