TGF'den İletişim Başkanlığı'na çağrı: Yerel basının mağduriyeti giderilsin

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, internet haber sitelerinin sayısını ve gelirlerini ciddi şekilde azaltan yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

TGF'den İletişim Başkanlığı'na çağrı: Yerel basının mağduriyeti giderilsin

TGF’DEN İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Karaca " Yerel Basının mağduriyeti acilen giderilmelidir"

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, gazetelerin yanı sıra internet haber sitelerinde de resmi ilan yayınlanmasının yolunu açan yasal düzenlemenin ardından hazırlanan yönetmeliğin yerel basında büyük mağduriyetlere yol açtığını söyledi. Karaca, İletişim Başkanlığı’na çağrıda bulunarak yönetmelikteki sıkıntılı bölümlerin acilen değiştirilmesini istedi.

KANUNUN ÖZÜNE AYKIRI

TGF Genel Baskanı Karaca, yaptığı yazılı açıklamada, Basın İlan Kurumu tarafından çıkarılan yönetmeliğin, internet haber sitelerinin sayısını ve gelirlerini ciddi şekilde azalttığını, sahte trafik alımına ve muvazaalı uygulamalara yol açtığını ifade etti. Karaca, yönetmelikteki fikir işçisi sayısı, zorunlu trafik, iki yıl bekleme süresi, ikamet şartı, ilan.gov.tr’de yayınlama gibi maddelerin kanunun özüne aykırı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

HÜKÜMET TAKDİR EDİLDİ

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca şu görüşlere yer verdi:
Gazetelerin yanı sıra haber sitelerinde de resmi ilan yayınlanmasının yolunu açan yasal düzenlenmeler memnuniyetle karşılanmış ve hükümet de bu konuda takdir edilmiştir. Bu yasal düzenlemelerin uygulaması ise Basın İlan Kurumu tarafından çıkarılan yönetmeliğe göre yapılmaktadır. Söz konu yönetmelikle getirilen ve sahanın gerçekleriyle bağdaşmayan ağır şartlar, her gün yeni mağduriyetlere sebep olduğu için kanun ilk çıktığında hissedilen olumlu tesir artık kaybolmak üzeredir.

ŞARTLAR DEĞİŞMEYECEK

Bu ağır şartların iyileştirilmesi için yaptığımız çağrılara bu güne kadar Basın İlan Kurumu tarafından olumlu cevap verilmediği gibi genel müdür tarafından şartların kesinlikle değiştirilmeyeceği açıklaması yapılmıştır.

KAÇ HABER SİTESİ ALIYOR?

Yasanın bizim de görüşümüze başvurulan hazırlık çalışmalarında, 1000 adedi resmi ilan alan gazetelere ait olan, 500 adedi ise münferit yayın yapan toplam 1.500 internet haber sitesinin potansiyel olarak varlığı konuşulurken, Basın İlan Kurumu tarafından yapılan yönetmelikte ki ağır şartlar sebebiyle sadece 400 civarı İnternet Haber Sitesi resmi ilan almak için başvuruda bulunduğu açıklanmıştır. Geçiş dönemi 1 Ekim 2023 tamamlanmış ancak kaç haber sitesinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunduğu açıklanmamıştır. Sahadan edindiğimiz izlenim, 200 civarı internet haber sitesinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunduğu ve BİK’ in tepkileri azaltma adına aslında ağır şartları sağlayan 60 - 70 internet sitesi olmasına rağmen sayıyı 200’ de tuttuğu yönündedir.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

BİK Yönetmeliği, ağır olarak nitelendirdiğimiz fikir işçisi sayısı ve zorunlu trafik şartlarından başka, başta işini dört dörtlük yapan ve esas kitlesi olan internet haber sitelerini eşitlik ilkesine aykırı şekilde resmi ilan almadan iki yıl bekletme, çalışma hakkına aykırı şekilde belirli bir yerde ikamet etme, resmi ilan yayınlama hakkı bulunmayan yerlerdeki internet ilanlarını ücreti karşılığında BİK’e ait “ilan.gov.tr”de yayınlama gibi Kanunun özüne aykırı düzenlemeler içermektedir.

YÖNETMELİK DEĞİŞMELİ

Gelinen son noktada bazı internet sitelerinin ağır şartları sağlama adına sahte trafik hizmeti aldığı ve BİK’ in analitik sisteminin sahte trafiği tespit etmede yetersiz kaldığına yönelik duyumlar da almaktayız. Kimseyi böyle yanlış işlere meyletme durumunda bırakmayan, BİK ile gazete ve internet siteleri arasında muvazaalı uygulamalara zorlamayan, sahanın gerçekleri ile uyumlu, bilimsel ve rasyonel düzenlemeleri içeren şekilde BİK yönetmeliği değiştirilmeli ve bu suretle, resmi ilan yoluyla internet sitelerin sübvanse edilmesi uygulaması olabildiğince tabana yayılmalıdır.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 5
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 3
  BEĞENDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 1
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 155 sözleşmeli personel alacak!
Eleman İlanı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 155 sözleşmeli personel alacak!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 155 sözleşmeli personel alacak. Farklı alanlarda yapılacak olan İletişim Başkanlığı personel alımı branş dağılımı ve başvuru şartları da açıklandı.

Burdur ve ilçeleri dikkat! İşte 30 Kasım hava durumu
Bölgesel

Burdur ve ilçeleri dikkat! İşte 30 Kasım hava durumu

Burdur ve ilçelerinde 30 Kasım Perşembe günü hava durumu nasıl olacak? Hava sıcaklıkları düşecek mi? İşte günlük 30 Kasım hava durumu raporu

Burdur Valisi Öksüz, muhtarlarla buluşmaya devam ediyor
Bölgesel

Burdur Valisi Öksüz, muhtarlarla buluşmaya devam ediyor

Burdur Valisi Türker Öksüz, İl Özel İdaresinde köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Muhtarlar, yol, su, kanalizasyon, eğitim ve sağlık gibi konularda taleplerini iletti.

Aday adayı Ali İnan'dan, Milletvekili Oğuz'a ziyaret
Bölgesel

Aday adayı Ali İnan'dan, Milletvekili Oğuz'a ziyaret

Burdur'un Bucak ilçesinde belediye başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olan Ali İnan, Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz'u ziyaret etti.

1 Aralık'ta başlıyor! Hemen hazırlığınızı yapın
Bölgesel

1 Aralık'ta başlıyor! Hemen hazırlığınızı yapın

Her yıl olduğu gibi bu yıl da zorunlu kış lastiği uygulaması Aralık ayının başlaması ile birlikte başlayacak. Yaşanan hava şartları nedeniyle İstanbul'da 25 Kasım'da başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, artık tüm Türkiye'de başlıyor.

Burdur'da av tüfeğiyle kocasını öldürmüştü! Yargılanma süreci başladı
Bölgesel

Burdur'da av tüfeğiyle kocasını öldürmüştü! Yargılanma süreci başladı

Burdur’da 28 Mayıs'ta av tüfeği ile eşini öldüren kadının yargılanmasına başlandı. Sanık, "O gün beni ve çocuklarımı öldürmekle tehdit ediyordu. Ben onu öldürmeseydim o beni öldürecekti. İstemeden oldu, pişmanım” dedi.