MUĞLA (İHA) - Milas Belediyesi tarafından Milaslı Çizer Turhan Selçuk anısına bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ve Türkiye’nin en geniş katılımlı yarışmalarından biri olan Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eser ve eser sahipleri belirlendi. Birincilik ödülünü, çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken Türkiye’den Mehmet Akif Özdal kazandı.
Milas Belediyesince bu yıl 14.’sü düzenlenen Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması kapsamında ödül alan eser ve eser sahipleri belirlendi. Seçici kurul, 57 ülkeden 379 karikatürist tarafından gönderilen Bin 535 karikatürü titizlikle değerlendirdi.
Yapılan değerlendirmede; birincilik ödülünü Türkiye’den Mehmet Akif Özdal çocukların teknoloji bağımlılığına dikkat çeken karikatürüyle elde etti. İkincilik ödülünü Alireza Pakdel (İran), üçüncülük ödülünü Menekşe Çam (Türkiye), jüri özel ödülünü ise Zakir Sargitov (Rusya) kazandı.
14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’nın ödül töreni eylül ayında gerçekleştirilecek. Yarışmada birinciye 20 Bin lira, ikinciye 15 bin lira, üçüncüye 10 bin lira ödül verilecek.
Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz da ödül alan eser sahiplerini kutlayarak, başarılarının devamını diledi. İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ve Milas doğumlu ünlü Çizer Turhan Selçuk anısına gerçekleştirilen bu önemli etkinliğin tüm dünyada ses getirdiğini, en fazla eser gönderilen karikatür yarışmalarından biri olduğuna dikkat çeken Başkan Topuz, “Milas’ın ortak değeri haline gelen bu yarışmayla Milaslı çizerimizin adını yaşatıyor, Milas’ı sanat kenti yapmak için gayret ediyoruz. 14. Uluslararası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması’na 1535 karikatür göndererek sosyal ve siyasi konulara yenilikçi çizimlerle dikkat çeken 379 karikatüristimize ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından “Doğal Afetler” konusu ile düzenlenen 5’inci Uluslararası Karikatür Yarışması ödülleri düzenlenen törenle verildi.
Paris olimpiyatlarında yarışacak olan sporcularımızı Turkcell Genel Müdürü başarıla diledi.
Yamaç Paraşütü Karadeniz Bölgesi Hedef Yarışması, Samsun'un Canik ilçesinde hafta sonu gerçekleştirilecek.
22. Devlet Türk Sanatları Yarışmasının ödülüne "Zamansız" ve "Uyanış" adlı eserleriyle Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri sahip oldu.
Süper Vali Recep Yazıcıoğlu anısına düzenlenen "XC Open Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışları" Tokat'ta büyük bir coşkuyla başladı.
Bu yıl dünyanın 23 farklı ülkesinden gelen 720 dansçının katılımıyla düzenlenen 36. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’nın birincisi Özbekistan oldu.
Yorumlar (0)