Burdur

Türkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandı

Türkiye'de ilk kez düzenlenen ve 17 üniversiteden 186 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen "Üniversitelerarası İtfaiye Oyunları"nı Ardahan'dan gelen “EKİP75” salise farkıyla kazandı.

Türkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve 17 üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Üniversitelerarası İtfaiye Oyunları"nı salise farkıyla Ardahan’dan gelen “EKİP75” kazandı.

2022 yılında Burdur İtfaiyesi tarafından yalnızca Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencileri arasında gerçekleştirilen Afet ve İtfaiye Oyunları yarışması bu sene ulusal düzeye taşındı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Toto Stadyumu’nda gerçekleştirilen oyunlarda farklı illerden gelen 17 üniversite ekibi yarıştı

Üniversitelerin Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik gibi bölümlerinde okuyan öğrenciler, oluşturulan zorlu parkurda ekip çalışması ile çevikliklerini ortaya koyarak birincilik için yarıştı. 9 farklı bölümden oluşan parkur denge tahtası üzerinden yürüme, merdiven ile lastiklerden geçme, traktör lastiği kaldırma ve sürükleme, engellerin üzerinden atlama, boru içerisinde sürünme ve sedye çekme, ayaklarına bağlı tahta ile yürüme ve yangın söndürme gibi zorlu etaplardan oluştu.

Ön eleme oyunları dün gerçekleştirilen İtfaiye Oyunları’nın bugün final etapları gerçekleştirildi. Finalde 01.27 saniyede parkuru tamamlayan Ardahan Üniversitesi takımı “Ekip75” birinci olurken MAKÜ Acil Yardım ve Afet Yönetimi takımı ikinci Burdur Altınyayla Meslek Yüksekokulu takımı ise üçüncü oldu.

Finallerde dereceye giren ilk 5 takıma MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başta olmak üzere üniversite akademisyenleri ve belediye başkan yardımcıları tarafından madalya ve başarı belgesi verilirken ödül kazanan öğrenciler büyük sevinç yaşadı.

Üniversitelerarası İtfaiye Oyunları’nın tamamlanmasının ardından konuşan Burdur İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak, "İlkini 2022 yılında yaptığımız Üniversitelerarası İtfaiye Oyunları yarışmasının bu yıl ikincisini düzenledik. İlk yarışmayı bölgesel olarak düzenlemiştik, bu yıl ulusala taşıdık. Yarışmaya 17 üniversite takımı katıldı. Toplam 186 sporcu yarıştı. Bugün final etabını gerçekleştirdik. Ardahan’dan gelen Ardahan Üniversitesi Nihat Delibalta Göle Meslek Yüksekokulu öğrencilerimiz birinci oldu. MAKÜ Acil Yardım ve Afet Yönetimi takımı ikinci Burdur Altınyayla Meslek Yüksekokulu takımı ise üçüncü oldu. Burada birinci, ikinci, üçüncü önemli değil, katılan herkes gönlümüzün birincisi. Çünkü 4 yıl boyunca, 2 yıl boyunca üniversitelerde aldıkları eğitimleri keyifli ve eğlenceli bir parkurda icra etme fırsatı buldular. Hem bölümlerinin ismini duyurdular hem de kendilerini ispatladılar. Çünkü bu bölüm afetlerle, yangınlarla yaşamayı öğrenecek bir bölümdü. Ben bütün takımları kutluyorum. Kendilerine meslek hayatlarında başarılar diliyorum" dedi.

Türkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandıTürkiye'de ilk kez Burdur'da düzenlendi! Bakın hangi şehir ekibi kazandı

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 5
  ALKIŞ
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  BEĞENDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Türkiye'de bir ilke imza atıyor! Hizmet binasını müzeye dönüştürüyor
Yerel Yönetim

Türkiye'de bir ilke imza atıyor! Hizmet binasını müzeye dönüştürüyor

Kepez Belediyesi, Türkiye'de bir ilke imza atarak hizmet binasını müzeye dönüştürüyor. 8 Mart'ta açılacak Müze Belediye'de, ilçe ve belediye tarihini anlatan binlerce obje ve 400 sanatçının 500 eseri sergilenecek.

MAKÜ'de Türkiye'de Bir İlk! MAKÜ'de çıkarılacak
Bölgesel

MAKÜ'de Türkiye'de Bir İlk! MAKÜ'de çıkarılacak

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökmen Arslan'ın öncülüğünde Mutluluk Araştırmaları Koordinatörlüğü kuruldu.

Türkiye'de bir ilk! MAKÜ'de gerçekleştirildi Kitaplaştırıldı
Bölgesel

Türkiye'de bir ilk! MAKÜ'de gerçekleştirildi Kitaplaştırıldı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz’ın koordinatörlüğündeki "Büyükbaş ve Küçükbaş Çiftliklerinde Hayvan Refahı Uygulamalarının Yaygınlaştırılması" projesinin 4. eğitim toplantısı, MAKÜ Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi. Projede elde edilen başarılar ve protokoller kitaplaştırıldı.

 Akıllı yangın dolabı üretildi
Bölgesel

Akıllı yangın dolabı üretildi

İstanbul’da bir firma, yangın dolaplarını otonom hale getirerek, olay anında alevlere kolaylıkla müdahale edilebilen akıllı yangın dolabı üretti.

Nevşehir'de araç yangın
Bölgesel

Nevşehir'de araç yangın

Nevşehir’de araç sürücüsün "İki gün önce tamir ettirdim" dediği aracı alevlere teslim oldu.

Büyükşehir’den Aksekili üreticilere sulama borusu desteği
Bölgesel

Büyükşehir’den Aksekili üreticilere sulama borusu desteği

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akseki’de tarımın yoğun olarak yapıldığı Sinanhoca Mahallesi’ne sulama borusu desteğinde bulundu.