Burdur

Türkiye'ye nam saldı ama tercih edilmiyor! Mezun olan 25 bin maaşla iş buluyor

Bucak Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, iş garantisi ve pratik eğitim imkanlarıyla öne çıkıyor. Detaylar burada...

Türkiye'ye nam saldı ama tercih edilmiyor! Mezun olan 25 bin maaşla iş buluyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan Bucak Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 800 öğrenci kapasitesine sahip olmasına rağmen, velilerin tercih etmemesi nedeniyle sadece 250 öğrenciye eğitim veriyor. Liseden mezun olan öğrencilere Bucaklı sanayiciler tarafından 25 bin lira maaşla iş garantisi sunuluyor.

ÖNEMLİ BİR BAŞARIYA İMZA ATTI

Okul, çeşitli atölyelerinde tornadan kaynağa, mobilyadan demir üretimine kadar birçok alanda üretim yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihalesini kazanan lise, 5 bin sıra ve öğretmen masası üretip teslim ederek Türkiye'deki meslek liseleri arasında önemli bir başarıya imza attı. Öğrenciler tarafından önce metal aksamları, ardından ahşap bölümleri tamamlanan siparişler, bakanlığın depolarına gönderildi.

DEVLETE 3'TE 1 MALİYETLE ÜRÜN

Öğrencilerin büyük özveriyle çalıştığını belirten Bucak İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Camcıoğlu, " Milli Eğitim Bakanlığı'nın siparişi üzerine öğrencilerimiz 5 bin sıra, masa ve sandalye üreterek teslim etti. Bu projeler, hem kamu tasarrufu sağlıyor hem de öğrencilerimize pratik yapma imkanı sunuyor. Devletimize 3’te 1 maliyetle ürün temin etmiş oluyoruz," dedi.

MEZUNLARA İŞ GARANTİSİ

Mezun öğrencilere iş garantisi verdiklerini açıklayan Bucak Ticaret Odası Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, "Bu kardeşlerimiz aranan eleman. Bucak sanayisi, Türkiye’nin her yerinde tanınır. Buradan mezun olan öğrencilerimiz direkt işe giriş yapabiliyor. 2 bin kişiye ihtiyacımız var. İşe 25 bin liraya başlayacaklarının garantisini veriyorum," ifadelerini kullandı.

4'TE 1 KAPASİTEYLE EĞİTİM

Lise Müdürü Ayşe Ünal, okul mevcudunun düşük olmasının veli tercihleriyle ilgili olduğunu belirtti. "Normalde 800 öğrencimiz olması lazım. Ancak şu anda 4’te 1 kapasiteyle eğitim veriyoruz. Bu durumun zamanla değişeceğine inanıyoruz," dedi. Lise, Antalya’dan da öğrenci kabul edebiliyor ve yatılı eğitim imkanı sunuyor. Mezunlar, kendi iş yerlerini açma belgesine de sahip olabiliyor.

İSTERSEM USTA OLURUM, İSTERİM İŞ YERİMİ AÇARIM

12'nci sınıf öğrencisi Muhammet Ali Coşkun, mobilya bölümünde okuduğunu ve hedefinin kendi iş yerini açmak olduğunu belirtti. "Annem her zaman destek oldu. Severek tercih ettim. Sıra, masa, dolap yapıyorum," dedi. Öğrencilerden Yakup Can Yeter ise mesleğinden memnun olduğunu ve iş sıkıntısı çekmeyeceğini düşündüğünü söyledi. "İstersem bir yerde usta olurum, istersem de kendi iş yerimi açarım," diye konuştu.

Bucak Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, sunduğu iş garantisi ve pratik eğitim imkanlarıyla öğrencilere parlak bir gelecek vaat ediyor. Velilerin bu okulu tercih etmemesi ise okulun potansiyelinin tam olarak kullanılmasını engelliyor.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 23
  ALKIŞ
 • 11
  BEĞENDİM
 • 8
  SEVDİM
 • 2
  BEĞENMEDİM
 • 1
  ÜZÜLDÜM
 • 1
  KIZDIM
 • 1
  ŞAŞIRDIM
 • 1
  GÜLDÜM

Yorumlar (1)

Hakan Tan

26 gün önce / 25.06.2024

Bu okulu şehir dışına tasidiniz.ogrenci uzak diye gelmiyor şehrin göbeğindeki endüstri meslek lisesini imamhatip yaptiniz.bunu sizde biliyorsunuz attınız bu okulları şehir dışına..Öğrenci gelememesinin tek sebebi bu

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

BUÜ'de mezun sayısı yüz binleri geçti
Yaşam

BUÜ'de mezun sayısı yüz binleri geçti

Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumları arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nden (BUÜ) mezun olanların sayısı 300 bini geçti. Önümüzdeki sene 50. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan üniversiteden sadece 2023-2024 yılında mezun olan öğrenci sayısı 10 bin oldu.

ERÜ'de Tıp Fakültesi mezuniyeti gerçekleşti
Bölgesel

ERÜ'de Tıp Fakültesi mezuniyeti gerçekleşti

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi tarafından 50. dönem mezuniyet töreni düzenlendi. Program çerçevesinde 298 öğrenci mezun oldu.

OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri mezun oldu
Bölgesel

OMÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri mezun oldu

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2023-2024 akademik yılında 156 öğrenci başarılarını taçlandırarak mezun oldu.

Gaziantep Üniversitesi'nin mezunları törenle belgelerini aldılar
Bölgesel

Gaziantep Üniversitesi'nin mezunları törenle belgelerini aldılar

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi 2023-2024 eğitim öğretim döneminde mezun olmaya hak kazanan öğrenciler gerçekleştirilen tören ile belgelerini aldı.

Dekan Yalçın öğrencilere seslendi
Bölgesel

Dekan Yalçın öğrencilere seslendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erkan Yalçın, mezun öğrencilere seslenerek, "Unutmayın ki, dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir ve ancak değer oluşturduğunuzda başarı sizi takip eder.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarını mezun etti
Etkinlik

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarını mezun etti

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, sağlık ordusunun yeni neferlerini mezun etti. Fakültenin 49. dönem birincisi Mustafakemalpaşa'dan çıktı.