Burdur

Yeni emeklilik sistemi! Asgari ücret, emekli ve memur zammı için refah payı

Yeni Bakan Vedat Işıkhan mesaiye hızlı başladı. Asgari ücret, emekli ve memur maaş zammı dahil yeni emeklilik düzenlemesine kadar dosyalar üç ayda bitecek.

Yeni emeklilik sistemi! Asgari ücret, emekli ve memur zammı için refah payı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan oldu. Seçimlerden önce çalışma hayatında başlayan çok önemli düzenlemeler bu dönemde de devam edecek.

Yeni Bakan Işıkhan'ı bekleyen çok sayıda dosya bulunuyor. Bu yüzden Bakan Işkhan'ın mesaiye hemen başlaması gerekiyor. İşte yeni Bakan Işıkhan'ın önündeki önemli dosyalar…

Kabinede gündem ekonomi! Asgari ücret, emekli ve memur zammı için refah payı ne kadar olacak? | Video

ASGARİ ÜCRET:

Bu ay 2023 yılının ikinci yarısı için yeni bir asgari ücretin belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması bekleniyor. Komisyonu toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı davet ediyor. Bu toplantıya da başkanlık yapıyor.

Komisyona 5 işçi temsilcisi 5 işveren temsilcisi ve 5 kişi de bakanlık temsilcisi olarak katılıyor.

Toplantıda 2023 yılının ikinci yarısında uygulanacak yeni asgari ücreti de belirlemiş olacak. Burada da enflasyon rakamlarının önemli olması bekleniyor. 6 aylık enflasyon ve refah payı ile birlikte asgari ücrete yüzde 30-40 arasında bir artış yapılması gündemde.

Bu durumda bugün 8.506 TL olan net asgari ücretin 11 bin liraya yaklaşması mümkün olacak. Belirlenecek yeni asgari ücret Temmuz ayından geçerli olmak üzere uygulanacak ve Ocak ayına kadar kullanılacak.

 

EMEKLİ VE MEMUR ZAMLARI BELİRLENECEK:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın önündeki dosyalardan birisi de emekli ve memurların zamları olacak.

Emekliler için maaş artış maratonu Haziran ayı ile birlikte başlayacak. Burada Meclis'ten çıkartılacak düzenlemeler de olacak. Özellikle seyyanen artışlar, taban maaş zamları ve refah payı artışları için düzenleme gerekiyor.

Haziran ile birlikte 7.500 TL'nin üzerinde maaş alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için seyyanen bir artış gündeme gelecek. Maaş miktarına göre yapılacak artışla emekliler için bir refah payı da oluşturulacak.

Buna göre 7.500 TL ile 10.000 TL arasından başlayarak 10 bin-15 bin TL arası , 15 bin -20 bin TL arası ve 20 bin TL üzeri aylıklar için ayrı ayrı artışlar gerçekleştirilecek.

Bir başka gelişme de memurlar ve memur emeklileri için gündeme gelecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkartılacağını açıklarken emekli memurlarında benzer artışlardan yararlanacağını söylemişti.

Bu da memurlarla birlikte memur emeklileri için de bir kademeli seyyanen artışı gündeme getirebilir.

Haziran ayındaki üçüncü gelişme ise ikramiyeler için yaşanacak. Tüm emekliler Kurban Bayramı öncesinde yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak. Emekli ikramiyeleri 1.100 TL'den 2 bin liraya çıkartılmıştı.

Şimdi yeniden bir artış yapılması da gündemde. Burada 2.500 TL ile 3.000 TL arası bir yeni ikramiye getirilmesi bekleniyor. Bayram ikramiyesinden Mart, Nisan ve Mayıs ayı sonuna kadar başvuran tüm EYT'liler de yararlanacak.

Temmuz ayı ile birlikte EYT'li emeklilerle birlikte 16 milyon emekli için enflasyon artışları ve refah payı gündeme gelecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken buna refah payı da eklenecek.

5 aylık enflasyon yüzde 15.26 çıkmıştı. Buna bir veri daha eklenerek 6 aylık enflasyon belirlenecek. Tahminlere göre 6 aylık enflasyonun yüzde 20'yi geçmesi bekleniyor. Refah payı ile birlikte artış oranının yüzde 30'u geçmesi bekleniyor.

Memurlar ve memur emeklileri ise Temmuz ayında toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 6 zam alacak. Ayrıca Ocak ayından bu yana yüzde 8'in üzerinde oluşacak enflasyon farkı da eklenecek. Bunun dışında memur emeklileri için de refah payı ile birlikte yine yüzde 30'un üzerinde bir artış söz konusu olacak.

Temmuz ayında yapılacak bütün bu artışlardan Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında başvurusunu yapan tüm EYT'liler de yararlanacak. Onların emekli maaşları olduğu için direkt maaşlarına yansıtılacak.

Ancak daha sonra başvuru yapanlar için de maaş hesabı yapılırken enflasyon artışları göz önüne alınacak. Yapılacak tüm artışlar vefat eden emeklilerin dul yetim maaşı alan yakınlarına da aynı oranda yapılacak.

Bunların dışında yaşlılık aylığı, engelli maaşı ve evde bakım parası alanlar da memurlara yapılan zam oranında zam alacaklar.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ:

Seçimlerden önce duyurulan ek gösterge artışı ile ilgili düzenleme de Bakan Işıkhan'ı bekleyen dosyalar arasında. 1. Dereceye yükselen memurların otomatik olarak 3600 ek göstergeye kavuşması ile ilgili düzenleme de Meclis'e gönderilecek.

TAŞERON KADRO BEKLİYOR:

Bakan Işıkhan ayrıca taşeronların kadroya geçmeleriyle ilgili çalışmayı da devam ettirecek. Yine seçimlerden önce başlatılan bu çalışmaya göre kadro yasasından yararlanamayan taşeron işçilere yeni bir hak verilmesi gündeme gelecek.

SSK, BAĞ-KUR PRİMLERİ EŞİTLENİYOR, KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK GELİYOR

AİLE KORUMA KALKANI PROGRAMI:

Bakan Vedat Işıkhan'ın ilgileneceği dosyalardan birisi de AK Parti seçim beyannamesinde yer alan Aile Koruma Kalkanı programı olacak. Bu program ile özellikle ev kadınlarına emeklilik ve sosyal güvence hakkı verilmesi ile ilgili destekler hayata geçecek. Program kapsamında ev kadınlarının primlerinin üçte birini devlet ödeyecek. Aynı program kapsamında annelere erken emeklilik, uzaktan çalışma, esnek çalışma gibi destekler hayata geçecek.

BAĞKUR PRİM DÜZENLEMESİ:

Yine seçimlerden önce gündeme gelen Bağ-Kur primlerinin 7.200 güne indirilmesi düzenlemesi de Bakan Işıkhan'ın önündeki dosyalardan birisi. Böylece Bağ-Kurlular 9 bin gün yerine 7.200 gün ile emeklilik hakkına kavuşacak. 1800 günlük bu indirim Bağ-Kurlulara 5 yıl erken emeklilik getirecek.

EYT BAŞVURALARI:

Bakan Işıkhan EYT düzenlemesi sonrasında yapılan 2 milyona yakın başvurunun sonuçlandırılması çalışmalarını da yürütecek. Bu güne kadar 1 milyondan fazla EYT'linin dosyası tamamlandı. Yeni başvurular ve Mart ayından bu yana yapılan başvurular ile ilgili çalışmalar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerinde devam ediyor.

TOPLU SÖZLEŞME:

Bakan Işıkhan'ı bekleyen bir başka dosya ise Ağustos ayında açılacak. Yaklaşık 5 milyon kamu çalışanı ve 3 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında başlayacak. Kamu işvereni olarak bu toplantılara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı vedat Işıkhan başkanlık edecek. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak toplu sözleşmede zam oranları ile mali ve sosyal haklar belirlenecek.

Sabah

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren asgari ücret açıklaması
Bölgesel

Erdoğan'dan milyonları ilgilendiren asgari ücret açıklaması

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı için ikinci görüşme 19 Haziran'da yapılacak. Asgari ücret hakkında konuşan Erdoğan, asgari ücretin tüm tarafların içine sineceğini belirtti. Asgari ücretle birlikte memur maaşı ve yaşlı aylıklarının ödemesine ilişkin de açıklamada bulundu.

Asgari ücret zammında, milyonları heyecanlandıran sözler
Bölgesel

Asgari ücret zammında, milyonları heyecanlandıran sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 saat süren Kabine Toplantısı sonrasında, temmuz ayında yapılacak olan asgari ücrete ara zam ve emekli zamlarıyla ilgili milyonlarca vatandaşı heyecanlandıran ifadeler kullandı.

Erdoğan'dan flaş asgari ücret açıklaması gözler o tarihe çevrildi
İş Dünyası

Erdoğan'dan flaş asgari ücret açıklaması gözler o tarihe çevrildi

Milyonların gözünün çevrildiği asgari ücret ara zam toplantılarıyla birlikte, ilerleyen süreçte asgari ücret belli olacak. Asgari ücret ne kadar olacağı merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş asgari ücret açıklaması geldi. İşte detaylar...

Kritik eşiğin belirlendiği asgari ücret ne kadar olacak
Yaşam

Kritik eşiğin belirlendiği asgari ücret ne kadar olacak

Asgari ücret zammı için gündemde hareketliliğin başlaması ile birlikte, asgari ücret zammı için dün ilk toplantı yapıldı. Asgari ücret ara zammı ne kadar olacak ? İşte asgari ücret zammı ile oluşacak net ve brüt rakamlar...

CHP, asgari ücret için zam talebini açıkladı
Yaşam

CHP, asgari ücret için zam talebini açıkladı

Asgari ücret zammının gündeme gelmesi ile birlikte CHP kanadından, asgari ücret zammına dair rakam geldi. Asgari ücret ara zammının 12 bin 751 TL ile 14 bin TL arasında olması gerektiği ifade edildi.

Asgari ücrette kritik toplantı! Bakan başkanlarla bir araya gelecek
Yaşam

Asgari ücrette kritik toplantı! Bakan başkanlarla bir araya gelecek

Dün resmen start verilen asgari ücrete ara zam çalışmaları kapsamında, Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, pazartesi günü ÜRK-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı ile bir araya gelecek.