Antalya

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Arz Sorunu Çözülecek

SEDDK, zorunlu trafik sigortasında poliçe kesilememesi sorununu çözmek amacıyla "Riskli Sigortalılar Havuzu" ve "Trafik Teklif Platformu" uygulamalarını hayata geçirdi. Bu uygulamalar ile birlikte, zorunlu trafik sigortası arz sorununun çözülmesi bekleniyor.

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Arz Sorunu Çözülecek

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Yeni Dönem

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), zorunlu trafik sigortasında poliçe kesilememesi sorununa çözüm getirmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı.

SEDDK tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan bir tebliğ ile, karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esaslarına ilişkin yönetmelikte değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklere göre, belirtilen süre içinde sigorta prim teklifi alamayan araçların, risk grubundan bağımsız olarak "Riskli Sigortalılar Havuzu" içinde değerlendirilmesine ve bu grup için ödenecek maksimum prim tutarlarının belirlenmesine SEDDK yetkili oldu.

SEDDK ayrıca, zorunlu trafik sigortasının yaklaşık olarak yüzde 30'unu oluşturan arz sorununu çözmek için "Trafik Teklif Platformu" hayata geçirdi. Platformda 27 sigorta şirketi zorunlu olarak yer alacak, ancak isteyen acenteler de katılabilecek.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, bu konuda yaptığı açıklamada en büyük teknik sorunun acentelerle ilgili olduğunu belirtti. Şu anda, bir acentenin herhangi bir sigorta şirketinin ürününü satıp poliçe düzenleyebilmesi için acentelik sözleşmesinin gerektiğini ve aksi takdirde iş yapamayacağını vurguladı. Eroğlu, pilot uygulamada acentelerin kendi şirketleri ile başlayacaklarını ve daha sonra "dijital platformda acentelik sözleşmesi olmadan da poliçe düzenleyebilir" şeklinde bir yönetmelik yapacaklarını ve sonrasında yasal düzenlemeyi değiştireceklerini belirtti.

Yeni uygulamayla birlikte, zorunlu trafik sigortası teklifi alamayan araç sahipleri, "Riskli Sigortalılar Havuzu" içinde değerlendirilecek ve bu grup için ödenecek maksimum prim tutarlarını SEDDK belirleyecek. Bu uygulama, zorunlu trafik sigortası poliçesine erişimi zor olan araç sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesine katkıda bulunacak.

"Trafik Teklif Platformu" ile birlikte, sigorta şirketleri, kendi acenteleri aracılığıyla değil, platform üzerinden teklif verebilecekler. Bu uygulama, sigorta şirketlerinin pazara erişimini kolaylaştıracak ve rekabeti artıracak.

Acentelerle ilgili teknik sorunun çözülmesi için ise SEDDK, pilot uygulamada acentelerin kendi şirketleri ile başlamasını ve daha sonra gerekli düzenlemeleri yapacağını belirtti. Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi ile birlikte, acenteler de "Trafik Teklif Platformu" üzerinden poliçe düzenleyebilecek ve zorunlu trafik sigortası arz sorununun çözümüne katkıda bulunabilecek.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Bunları gençleşmek istiyorsanız kesinlikle yapmalısınız!
Yaşam

Bunları gençleşmek istiyorsanız kesinlikle yapmalısınız!

Araştırmaya göre, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye ve biyolojik yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 Halka arz tarihleri ne zaman? Bu hafta hangi şirketler halka arz olacak?
Yaşam

Halka arz tarihleri ne zaman? Bu hafta hangi şirketler halka arz olacak?

Hangi şirketler halka arz olacak, talep toplama tarihleri ne zaman? 17-20 Ekim tarihleri belli oldu!

TAB Gıda halka arzı için geri sayım başladı İşte TAB Gıda halka arz detayları
Yaşam

TAB Gıda halka arzı için geri sayım başladı İşte TAB Gıda halka arz detayları

Borsa İstanbul'u yakından takip eden vatandaşlar, "TAB Gıda halka arz ne zaman başlayacak, kaç lot verir?" sorusuna yanıt arıyor. Bünyesinde bin 500 şirket bulunduran TAB Gıda halka arzın büyüklüğü 6,8 milyar TL olacak. Peki, TAB Gıda halka arz hangi bankalarda, talep toplama tarihleri ne zaman? TAB Gıda hisse fiyatı ne kadar, halka arz büyüklüğü kaç? İşte, detaylar…

Beğenilme Arzusunu Yönetmek: 5 İpucu
Yaşam

Beğenilme Arzusunu Yönetmek: 5 İpucu

Beğenilme arzusu, insanın doğasında olan doğal bir arzudur. Ancak, bu arzuyu sağlıklı bir şekilde yönetmek önemlidir. İşte beğenilme arzusunu yönetmene yardımcı olacak 5 ipucu.

Kayseri'de hasat zamanı
Bölgesel

Kayseri'de hasat zamanı

Tomarza ilçesinde her yıl temmuz ayından gerçekleşen hasat yağıştan dolayı temmuz ayı sonunda başladı. Detaylar haberimizde...

800 yıllık Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı’na Coşkulu Açılış
Yaşam

800 yıllık Eğirdir Tarihi Pınar Pazarı’na Coşkulu Açılış

Isparta’nın Eğirdir İlçesinde bulunan 800 yıllık tarihi Pınar Pazarı bu yıl coşkulu başlayan konserler ve yörük göçü ile başladı.