Antalya Milletvekili Kılıç, Bakan Özhaseki'ye soruları sıraladı

Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, Bingöl, Diyarbakır ve Batman illerinde planlanan Sarım Havzası'ndaki Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin bölgedeki biyolojik çeşitliliği ve doğal zenginlikleri olumsuz etkileyeceğini belirterek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye yöneltilmek üzere bir dizi soru önergesi sundu

Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, Bingöl, Diyarbakır ve Batman illerinin çevre ikliminin belirlenmesinde önemli bir etkiye sahip olan Sarım Havzası'nda yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES) projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıç, yaptığı açıklamada, "Sarım Havzası, yaklaşık 60 köye ev sahipliği yapan, tarım, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, turizm gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bir bölgedir. Bölgede endemik bitki türleri ve sadece bu bölgede yaşayan 'Batman Bantlı Çöpçü Balığı' bulunmaktadır. Bu nedenle, bölgenin biyolojik çeşitliliği ve doğal zenginlikleri açısından büyük önem taşımaktadır." dedi.

HES projesinin bölgenin biyolojik çeşitliliğini olumsuz etkileyeceğini belirten Kılıç, "HES, bölgedeki su akışını durdurarak, balıkçılık ve arıcılık gibi sektörleri olumsuz etkileyecek, endemik bitki türlerinin yok olmasına neden olacaktır. Ayrıca, bölgede yaşayan insanların geçim kaynakları da tehlikeye girecektir." ifadelerini kullandı.

Kılıç, HES projesine ilişkin ÇED olumlu raporuna da tepki gösterdi. Kılıç, "Bölge halkı, HES projesine karşı çıkmış ve 16 Aralık 2020 tarihinde yapılan toplantıda olumsuz görüş beyan etmiştir. Buna rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından HES projesine ÇED olumlu raporu verilmiştir. Bu karar, bölge halkının görüşlerini dikkate almamakla birlikte, doğal yaşamı da yok edecek bir karardır." dedi.

Kılıç, alternatif enerji kaynaklarına yönelilmesi gerektiğini belirterek, "Doğal çeşitliliği bozmadan elektrik üretmek mümkünken, alternatif yöntemlerin neden uygulanmadığı merak edilmektedir. HES'ler, dünya çapında elektrik üretimi için kullanılan en ilkel yöntemlerden biridir. Bu nedenle, HES yerine güneş, rüzgar ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelilmesi gerekmektedir." dedi.

Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Bölge halkı, HES projesine karşı çıkmaktadır. Bu projenin hayata geçirilmesi halinde, bölge halkı ile birlikte doğa da büyük zarar görecektir. Bu nedenle, HES projesinin iptal edilmesi gerekmektedir."

Şerafettin Kılıç, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet ÖZHASEKİ'ye 

1. Türkiye genelinde proje aşamasında olan HES sayısı kaçtır? Halihazırda HES yapılması planlanan illerimiz hangileridir?

2. Sarım Havzası’nın doğal su kaynaklarının, HES kapsamında 49 yıl süreyle bir şirkete devredildiği iddiaları doğru mudur?

3. Mahkeme süreci devam ederken şirket ile sözleşme mi yapılmıştır? Su kaynakları hangi şirkete ne kadar bir ücret karşılığında satılmıştır?

4. Sarım Havzası’nda yapılması planlanan HES’in iptali ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? ÇED raporu hazırlanırken köylülerin görüşleri neden alınmamıştır?

5. Sarım Havzası’nın doğal su kaynakları ve biyolojik zenginliğinin korunması amacıyla Doğal Sit Alanı ilan edilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır? sorularının cevaplanması için bir soru önergesi sundu.

İşte Şerafettin Kılıç'ın soru önergesi;

Aşağıdaki sorularımın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.11.2023

Şerafettin KILIÇ
Antalya Milletvekili

Sarım Havzası; Bingöl, Diyarbakır, Batman illerimizin çevre ikliminin belirlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Sarım Havzası’nda yaklaşık 60 köy bulunmaktadır. Bölgede tarım ve hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, turizm, sebze üretimi ve farklı bitki üretimi yapan aileler vardır. Sarım Havzası, endemik bitki türleri ve sadece bu bölgede yaşayan ‘Batman Bantlı Çöpçü Balığı’ ile tanınmaktadır. Bölgede yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES), biyolojik çeşitliliği olumsuz etkileyeceği gibi üretimi de durduracaktır. Genç İlçe Müdürlüğünüzde 16 Aralık 2020 tarihinde yapılan toplantıda bölge halkı konu ile ilgili olumsuz görüş beyan etmiştir. Buna rağmen yapılması planlanan HES ile ilgili ÇED olumlu raporu verilmiştir. Daha sonra köylülerce açılan karşı davada mahkeme oybirliği ile “keşif” kararı almıştır. Doğal çeşitliliği bozmadan elektrik üretmek mümkün iken alternatif yöntemlerin neden uygulanmadığı merak edilmektedir. Doğayı tahrip eden HES’ler, dünya çapında elektrik üretimi için kullanılan en ilkel yöntemlerden biridir.

Bu bağlamda;

1. Türkiye genelinde proje aşamasında olan HES sayısı kaçtır? Halihazırda HES yapılması planlanan illerimiz hangileridir?

2. Sarım Havzası’nın doğal su kaynaklarının, HES kapsamında 49 yıl süreyle bir şirkete devredildiği iddiaları doğru mudur?

3. Mahkeme süreci devam ederken şirket ile sözleşme mi yapılmıştır? Su kaynakları hangi şirkete ne kadar bir ücret karşılığında satılmıştır?

4. Sarım Havzası’nda yapılması planlanan HES’in iptali ile ilgili bir çalışmanız olacak mıdır? ÇED raporu hazırlanırken köylülerin görüşleri neden alınmamıştır?

5. Sarım Havzası’nın doğal su kaynakları ve biyolojik zenginliğinin korunması amacıyla Doğal Sit Alanı ilan edilmesine ilişkin bir çalışmanız olacak mıdır?

 

Şerafettin Kılıçsoru önergesiSarım HavzasıMehmet ÖzhasekiTürkiyeAntalya

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.